Qardaş Türkiyədən dəvət olunmuş professorlar tələbələrimizə məharət dərsləri keçdilər
Dekabrın 3-də SDU-da “Mədəniyyətlərarası dialoqda bədii ədəbiyyatın rolu” mövzusunda keçiriləcək Beynəlxalq elmi konfransa dəvət olunmuş alimləri: professor Sefa Bulut, Şevket Süreyya Aydemiri əvvəlcə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov qəbul etdi. Qonaqları universitetdə görməkdən məmnun qaldığını deyən rektor onlara SDU-nun fəaliyyəti, buradakı təhsil,tədris və universitetin beynəlxalq əlaqələri, ali təhsil müəssisəsində dünyanın tanınmış universitetləri ilə bağlanan müqavilələrə əsasən müəllim və tələbə mübadləsindən söz açdı. Qeyd etdi ki, universitetimizin kifayət qədər nüfuzlu ali təhsil müəssisələri ilə geniş əlaqələri mövcuddur. Bu istiqamətdə universitetimiz beynəlxalq əlaqələrini gündən-günə genişləndirir. Türkiyənin daxili və xarici təhsil müəssisələri arasında tələbə və müəllim mübadiləsini həyata keçirən “Mevlana Değişim Programı” çərçivəsində alimlərimiz Türkiyənin Adıyaman, Çankırı Karatekin Universiteti, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Universiteti, Necmettin Erbakan Universiteti, Sakarya Universiteti, Adnan Menderes Universitetində olur və mühazirə dərsləri aparırlar. Bu da universitetlərimizin beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına öz töhfəsini verir.Universitetimizdə yüksək səviyyədə beynəlxalq konfranslar həyata keçirilir, xarici ölkələrin alimləri tələbələrimizlə görüşür, məharət dərsləri keçirlər. İnanıram ki, bu görüşün davamı olaraq gələcəkdə universitetlərimiz arasında Filologiya fakültəsi və Pedaqogika və psixologiya kafedralarının qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanacaq. Bu da elmimizin və təhsilimizin inkişafına böyük töhfə verəcək.
Alimlər universitetimizdə olduqlarından məmnunluğunu ifadə etdilər və təmsil etdikləri universitet haqqında geniş məlumat verdilər, bu görüşün baş tutmasına görə rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkürlərini bildirdilər. Ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil, mədəniyyət, iqtisadiyyat sahəsində də Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığının yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdılar. Sumqayıt Dövlət Universitetinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən qonaqlar həmçinin SDU tələbələrinə lazımi dəstəyi verməyə daim hazır olduqlarını vurğuladılar.
Sonra qardaş Türkiyədən dəvət olunmuş professorlar: Sefa Bulut “Müəllim-tələbə münasibətlərinin təlim prosesinə təsiri”, Şükrü Haluk Akalın “Azerbaycan Cumhuriyetinin Kuruluş Yıllları Türk Edebiyatında: Şevket Süreyya Aydemir ve Suyu Arayan Adam” mövzularında tələbələrimizə məharət dərsləri keçdilər.
Qeyd edək ki, konfrans çərçivəsində Beynəlxalq elmi konfransa dəvət olunmuş qonaqlar üçün gəzinti təşkil olundu, onlar öncə Bakıda tarixi abidələrimizlə tanış oldular. Sonra M.Maqomayevin “Şah İsmayıl” operasına tamaşa etdilər.

Home | News | PROFESSORS, INVITED FROM TURKEY HELD OPEN LESSONS TO OUR STUDENTS
Rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov accepted Turkish scholars: Professor Sefa Bulut and Shevket Sureyya Aydemir, who were invited to the International scientific conference “The role of artistic literature in intercultural dialogue”. He expressed his satisfaction on seeing them at the university and spoke about the activity of SSU, its international relations and teacher and student interchange between well-known universities of the world. Rector said: “Our university has extensive relations with prestigious higher education institutions. Our scholars visit Turkish universities: Adiyaman University, Chankiri Karatekin University, Nevshehir Haji Bektash Veli University, Nejmettin Erbakan University, Sakarya University, Adnan Menderes University within the framework of “Mevlana Exchange Program”, which implements student and teacher interchange among education institutions. International conferences are held at our university, foreign scientists met our students and taught lectures. I believe that mutual cooperation agreement will be signed between Philological faculties of our universities. This collaboration will contribute to the advancement of our education”.
The scholars expressed their satisfaction on visiting SSU, gave wide information about their universities and thanked to Professor Elkhan Huseynov for holding this meeting. They emphasized improvement of cooperation between Azerbaijan and Turkey in the field of education, culture, economy, etc.
Afterwards they held open lessons to the students in following subjects: Professor Sefa Bulut – “The impact of teacher-student relations to teaching process”, Shukru Haluk Akalin – “Establishment years of Azerbaijan Democratic Republic in Turkish literature”, Shevket Sureyya Aydemir –“The man, seeking water”.
It should be noted that the guests visited Baku, got acquainted with historical monuments and watched “Shah Ismayil” opera of M.Magomayev.