Əsas səhifə | Xəbərlər | İlham Əliyevin Novruz bayramı münasibətilə Azərbaycan xalqına təbriki
Üçüncü dəfədir ki, Azərbaycan xalqına Novruz təbriklərimi doğma Qarabağ diyarından deyirəm. Bu, böyük xoşbəxtlikdir. Bu xoşbəxtliyi bizə bəxş edən qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsini bu gün biz hörmətlə yad edirik. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Bu xoşbəxtliyi bizə bəxş edən qəhrəman Azərbaycan hərbçilərini buradan səmimiyyətlə salamlayıram. Onların canı-qanı bahasına biz doğma torpaqlarımıza qayıtmışıq.
İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə bütün Azərbaycan xalqı bir yumruq kimi birləşib. Bütün Azərbaycan xalqını bir daha salamlayıram. Bütün Azərbaycan xalqına yeni-yeni uğurlar, yeni qələbələr arzulayıram!
Otuz ilə yaxın müddət ərzində torpaqlarımız işğal altında idi. Ermənistan xalqımıza qarşı etnik təmizləmə siyasəti aparırdı. Yüz minlərlə azərbaycanlı öz doğma torpaqlarından didərgin salınmış, qaçqın, köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Xalqımıza qarşı soyqırımı törədilmişdir, ədalətsizlik törədilmişdir, hərbi cinayətlər törədilmişdir. Biz bunu heç vaxt unutmayacağıq. Biz bunu heç vaxt unutmamalıyıq.
Biz otuz il ərzində işğalla bağlı bütün beynəlxalq təşkilatlarda öz haqq səsimizi ucaltmışdıq. Ancaq əfsuslar olsun ki, bizim sözümüzə reaksiya verən qurum tapılmadı. Əksinə, Qarabağ münaqişəsi ilə məşğul olmuş vasitəçilər məsələni həll etməyə yox, dondurmaq üçün səylər göstərirdi. İndi İkinci Qarabağ müharibəsindən keçən iki il yarım ərzində əldə edilmiş yeni məlumatlar bunu bir daha təsdiqləyir.
Biz öz haqqımızı, öz hüquqlarımızı döyüş meydanında bərpa etdik. Qırx dörd gün ərzində mənfur düşməni torpaqlarımızdan qovduq və Qarabağda Azərbaycan Bayrağını ucaltdıq. Bu, çoxəsrlik Azərbaycan tarixinin ən parlaq səhifəsidir. Qırx dörd gün ərzində Azərbaycan xalqı ordumuzun arxasında dayaq kimi, yumruq kimi birləşdi. Biz işğal edilmiş torpaqları qan tökərək azad etdik.
Əfsuslar olsun ki, bu gün İkinci Qarabağ müharibəsinin ibrət dərsi Ermənistana hələ ki, dərs olmayıb. Çünki biz görürük ki, Ermənistanda revanşist qüvvələr baş qaldırıb. Ermənistanda yenə də Azərbaycana qarşı, Azərbaycan torpaqlarına qarşı ərazi iddiaları qaldırılır. Biz Ermənistan rəhbərliyini bu çirkin əməllərdən çəkindirmək üçün xəbərdar edirik. Ermənistanın arxasında dayanan bəzi ölkələri də bax, buradan – azad edilmiş Talış kəndindən xəbərdar edirik ki, əl çəkin bu çirkin əməllərdən. Azərbaycan dövlətinin, xalqının iradəsinə heç bir kənar qüvvə təsir edə bilməz.
Otuz il ərzində Ermənistan və onun havadarları, onun arxasında duran müttəfiqləri bizi haqq işimizdən çəkindirmək üçün müxtəlif imkanlardan, müxtəlif vasitələrdən istifadə etməyə çalışırdılar, bizi mənasız danışıqlarla yormaq istəyirdilər, bizi işğalla barışdırmaq istəyirdilər.
İşğal dövründə Ermənistanla əməkdaşlığa başlamaq üçün nə qədər səylər göstərilmişdir. Azərbaycan xalqı və Azərbaycan dövləti güclü iradə göstərərək bütün bu cəhdləri dəf etmişdir. Çünki bizim işimiz haqq işidir. Mən işğal dövründə dəfələrlə deyirdim ki, əgər məsələ sülh yolu ilə həll olunmasa, biz müharibə yolu ilə öz doğma torpaqlarımızı işğalçılardan azad edəcəyik. Görün, Ermənistan rəhbərliyi nə qədər azğınlaşmışdır ki, “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” sözlərini deyərək, Azərbaycan xalqının haqlı hüququnu əlimizdən almaq istəyirdi. Əfsuslar olsun ki, Ermənistanın arxasında dayanan qüvvələr, o cümlədən ovaxtkı Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələr bu bəyanata heç bir reaksiya verməmişdilər. İndi Azərbaycan öz doğma torpaqlarını azad edəndən sonra görün, bizə qarşı nə qədər ədalətsiz addımlar atılır, nə qədər çirkin əməllər törədilir. Erməni havadarları, Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə şərik olan ölkələr bizə qarşı informasiya müharibəsi elan ediblər. Bəzi ölkələrdə Azərbaycanın daxili işləri ilə bağlı hansısa konfranslar, simpoziumlar təşkil edirlər. Bəzi ermənipərəst ölkələr dünya xəritəsində olmayan, Azərbaycanın ərazisində mövcud olmayan dırnaqarası “Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini” tanıyırlar. Bu, nə deməkdir? O deməkdir ki, işğal dövründə bütün bu qüvvələrin yeganə amalı bu işğalı əbədiləşdirmək idi. Bu münaqişəni həll etmək yox, dondurmaq idi.
İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə bizə qarşı nə qədər təzyiqlər oldu, Ermənistana nə qədər yardımlar göndərildi. Hər gün silahlarla dolu bir neçə yük təyyarəsi göndərilirdi, xarici ölkələrdən muzdlular göndərilirdi. Ermənistanın müttəfiqləri bizi müxtəlif yollarla dayandırmağa çalışırdılar. Heç kim bizim qabağımızda dura bilmədi. Mən demişdim ki, öldü var, döndü yoxdur, ya Qarabağın azadlığı, ya ölüm! Heç kim bizim qabağımızda dura bilmədi, bu gün də dura bilmir, sabah da dura bilməyəcək. Əgər kimsə fikirləşir ki, bizə qarşı cızılmış çirkin planlar həyata keçə bilər, səhv edir. Bizə qarşı hər bir çirkin plana bizim güclü iradəmiz, güclü siyasətimiz, müzəffər Ordumuz cavab verəcək.
“Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” deyən Ermənistan rəhbərliyi bu gün görün nə deyir. Bu gün deyir ki, bizə imkan verin 29 min kvadratkilometr ərazidə biz yaşayaq. Bunu işğal dövründə niyə demirdi? İşğal dövründə nə üçün bizim işğal edilmiş bütün torpaqları dırnaqarası “Dağlıq Qarabağ respublikası” adı altında birləşdirməyə cəhd göstərmişdilər, kitablar dərc edilirdi. Bu çirkin əməllərə, bu qanunsuz əməllərə göz yuman beynəlxalq təşkilatlar, bəzi ermənipərəst ölkələr nə üçün o vaxt Ermənistana irad tutmurdular? Biz nə qədər ikili standartlarla üzləşməliyik? Biz nə qədər riyakarlıqla üzləşməliyik?
İndi biz öz torpağımızı, beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan Azərbaycan ərazilərini güc tətbiq edərək azad etmişik, BMT Nizamnaməsinə uyğun şəkildə öz ərazi bütövlüyümüzü təmin etmişik, düşməni qovmuşuq, Ermənistan ordusunu məhv etmişik, diz çökdürmüşük. Bu, bizim haqlı vəzifəmizdir. Bu gün biz qurub-yaradırıq. O cümlədən burada, Talış kəndində, Suqovuşan qəsəbəsində, Hadrutda, Şuşada, bütün başqa azad edilmiş torpaqlarda qurub-yaradırıq. Ermənistan bu əraziləri viran qoyub, talan edib. Otuz il ərzində daşları bir-bir söküb həm Ermənistanda, həm də ki, Ermənistanın qonşu ölkəsində bazarlarda satdırıb. Biz isə qurub-yaradırıq.
Görün, Talış kəndinin yenidən qurulmasına başlanmasından hələ bir il keçməyib. Artıq Talış kəndinə 20 ailə qayıdıbdır və 180-ə yaxın ailə qayıdacaqdır. Bu gündən bir il keçmədən Talış kəndində 180-ə yaxın ailə yaşayacaq. Bu ailələr üçün bütün imkanlar yaradılıb. İndi hər kəs görə bilər nə gözəl evlər, məktəb, uşaq bağçası, ictimai binalar tikilib, məşğulluq üçün şərait yaradılıb. Biz qurub-yaradan xalqıq. Ermənistandan fərqli olaraq, biz öz ərazimizdə qurub-yaradırıq.
Bu gün “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” deyən, bizi yeni müharibə ilə hədələyən Ermənistan bilmir hansı qanadın altında özünə yeni himayədar tapsın. Bütün dünyaya öz satqınlığını, nankorluğunu bir daha göstərir. İndi özü üçün yeni ağa axtarışındadır. Bilmir kimin ayağının altına yıxılsın. Bunun heç bir xeyri olmayacaq. Ermənistanın 29 min kvadratkilometr ərazidə rahat yaşaması üçün bir şərt var – bizim şərtlərimizi qəbul etməlidir, rəsmən Qarabağı Azərbaycan ərazisi kimi tanımalıdır, bizimlə sülh müqaviləsi imzalamalıdır, bizim şərtlərə əsasən, delimitasiya işlərini aparmalıdır. Ancaq o təqdirdə onlar 29 min kvadratkilometr ərazidə, - hansı ki, indi onlar ancaq bunu istəyirlər, - rahat yaşaya bilərlər. Əgər Ermənistan bizim ərazi bütövlüyümüzü tanımasa, biz də onların ərazi bütövlüyünü tanımayacağıq. Bunun nəticəsi nə olacaq, bunu Ermənistan və onun arxasında duran riyakar ölkələr yaxşı bilməlidirlər. Yaxşı bilməlidirlər ki, bizə qarşı heç bir çirkin plan həyata keçməyəcək. Bizim həm gücümüz var, həm dostlarımız var, dünyada güclü mövqelərimiz var və güclü iradəmiz var. Müharibə dövründə və müharibədən sonrakı dövrdə biz bunu nümayiş etdirmişik.
Talış kəndi 2020-ci il oktyabrın 3-də azad edilmişdir. İkinci Qarabağ müharibəsi başlayandan bir həftə sonra qan tökərək biz artıq Talış kəndini azad etdik, eyni zamanda, Suqovuşan qəsəbəsini azad etdik.
İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə o hərbi əməliyyatın çox böyük əhəmiyyəti var idi. Çünki biz öz azadlıq savaşımızı müxtəlif istiqamətlərdə aparırdıq, o cümlədən bu istiqamətdə. Ona görə bu istiqamətdə əldə edilmiş uğurlar müharibənin gələcək gedişatı üçün çox böyük önəm daşıyırdı, eyni zamanda, ordumuzun və xalqımızın mənəvi ruhunu da yüksəldirdi. Çünki Talış kəndinin strateji əhəmiyyəti hər kəsə bəlli idi.
Biz 44 gün ərzində ancaq irəli gedirdik, bir gün belə geri addım atmadıq. Biz 44 gün ərzində döyüş meydanında Azərbaycan xalqının gücünü və yüksək mənəvi keyfiyyətlərini göstərmişdik. Bir nəfər də olsun bizim ordumuzdan qaçan olmamışdır. Ermənistan ordusunda son məlumata görə 10 min yox, 11 min fərari olmuşdur. Bunu onlar yaddan çıxarmasınlar və yaddan çıxarsalar, biz onların yadına salacağıq. İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələrini heç kim yaddan çıxarmasın. Yeni reallıqları hər kəs qəbul etməlidir. Bizim torpaqlarımızın 30 il ərzində işğal altında olmasını heç kim yaddan çıxarmamalıdır və gələcək sülh müqaviləsi üçün bu önəmli amillər hər kəsin beynində olmalıdır. Çünki biz bəzi hallarda görürük, sanki heç müharibə olmayıb, sanki işğal olmayıb, sanki Ağdamı “Qafqazın Xirosimasına” döndərən olmayıb. Bunu unutmaq və bizə unutdurmaq istəyirlər. Bu, heç vaxt olmayacaq. İşğal reallıqları, müharibə reallıqları, postmüharibə reallıqları sülh danışıqlarında öz əksini tapmalıdır və tapacaq. Əks təqdirdə, heç bir sülh müqaviləsi olmayacaq. Ermənistana lazım deyilsə, bizə də lazım deyil. Ondan sonra görək, baxaq bunun axırı nə olacaq?!
Biz bu gün doğma Qarabağ torpağında, doğma Zəngəzur torpağında dayanmışıq və burada əbədi yaşayacağıq. Azərbaycan xalqı haqlı olaraq qürur hissi ilə yaşayır. Bizim hər birimiz, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar da daxil olmaq şərtilə iki il yarım müddət ərzində qürur hissi ilə yaşayırıq. Hər kəsə, bütün dünyaya sübut etmişik ki, böyük xalqıq və ərazi bütövlüyünü öz gücümüzə bərpa edən ölkə kimi bundan sonra da ancaq və ancaq irəliyə gedəcəyik. Necə ki, Vətən müharibəsində 44 gün ərzində irəliyə getmişiksə, müharibə başa çatandan sonra bütün sahələr, bütün istiqamətlər üzrə irəliyə gedirik və gedəcəyik.
Mən əziz xalqımı qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik etmək istəyirəm, bir daha çıxışımı məşhur olan sözlərlə tamamlamaq istəyirəm: “Qarabağ Azərbaycandır!”.

The message of congratulation from Ilham Aliyev to the people of Azerbaijan on the Novruz holiday
This is the third time I am sending my Novruz greetings to the people of Azerbaijan from our native Karabakh. This is great happiness. Today, we are honoring the memory of our heroic martyrs who gave us this happiness. May Allah rest the souls of all our martyrs in peace! I am sending my warm greetings to the heroic Azerbaijani soldiers who gave us this happiness. We have regained our native lands at the cost of their lives.
During the Second Karabakh War, the entire Azerbaijani people were as united as a fist. I am sending my greetings to all the people of Azerbaijan again. I wish the Azerbaijani people continued success and victories!
Our lands were under occupation for nearly 30 years. Armenia carried out a policy of ethnic cleansing against our people. Hundreds of thousands of Azerbaijanis were forced out of their native lands, became refugees and displaced persons. Acts of genocide, injustice and war crimes were committed against our people. We will never forget that. We must never forget that.
For 30 years, we raised our voice of justice in all international organizations because of the occupation. Unfortunately, there was no reaction to our words from any institution. On the contrary, the mediators involved in the Karabakh conflict tries not to solve the issue but to freeze it. The new information that has been emerging over the two and a half years since the Second Karabakh War confirms this again.
We have restored our rights, we have restored on the battlefield. In 44 days, we expelled the contemptible enemy from our lands and raised the Azerbaijani flag in Karabakh. This is the brightest page of the centuries-old history of Azerbaijan. For 44 days, the people of Azerbaijan were united behind our army like a fist. We liberated the occupied lands by shedding blood.
Unfortunately, Armenia has not yet learned the lessons of the Second Karabakh War. Because we are seeing that revengeful forces have risen in Armenia. Territorial claims against Azerbaijan and Azerbaijani lands are still being put forward in Armenia. We are warning the Armenian leadership to refrain from these dirty deeds. We are also warning certain countries that stand behind Armenia from here, from the liberated village of Talish, to stop these dirty deeds. No external force can shatter the will of the state and the people of Azerbaijan.
For 30 years, Armenia, as well as its patrons and allies, tried to use various opportunities and means to prevent us from doing our legitimate work. They wanted to tire us with meaningless negotiations. They wanted us to come to terms with the occupation.
So much effort was made to make us start cooperating with Armenia during the occupation. The people and the state of Azerbaijan overcame all those attempts by showing strong will. Because ours is the cause of justice. During the occupation, I repeatedly said that if the issue is not resolved peacefully, we will liberate our native lands from the invaders through war. Notice how impudent the Armenian leadership became – they wanted to deprive of the Azerbaijani people of their legitimate rights by saying “Karabakh is Armenia, full stop”. Unfortunately, the forces behind Armenia, including the countries that co-chaired the Minsk Group at the time, did not react to this statement in any way. And now, after Azerbaijan has liberated its native land, just look at how many unfair steps are being taken against us and how many shady dealings are being committed. Armenia’s patrons, the countries involved in Armenia's policy of aggression have declared an information war on us. In some countries, they organize certain conferences and symposia related to the internal affairs of Azerbaijan. Some pro-Armenian countries recognize the “independence of Nagorno-Karabakh”, which is not on the world map and does not exist in the territory of Azerbaijan. What does that mean? It means that during the occupation, the only purpose of all those forces was to perpetuate this occupation. They wanted not to resolve the conflict, but to freeze it.
During the Second Karabakh War, so much pressure was put on us and so much assistance was provided to Armenia. Several cargo planes full of weapons were sent to Armenia on a daily basis. Mercenaries from foreign countries were sent there. Armenia’s allies tried to stop us in different ways. But no-one could stand in our way. I said that we would rather die than go back. Either the freedom of Karabakh or death! No-one could stand in our way. They cannot stand in our way today and won’t be able to tomorrow either. If someone thinks that the ugly plans drawn up against us can succeed, they are wrong. Every dirty plan against us will be met with our strong will, our strong policy and our Victorious Army.
Notice what the Armenian leadership, which used to say that “Karabakh is Armenia, full stop”, is saying now. Today, they are asking us to give them the opportunity to live on an area of 29,000 square kilometers. Why didn't they say this during the occupation? During the occupation, why did they attempt to annex all our occupied lands under the name of the “Nagorno-Karabakh Republic” and publish books about that? Why didn't international organizations and certain pro-Armenian countries, who turned a blind eye to these ugly and illegal acts, criticize Armenia at that time? How much longer do we have to deal with double standards? How much more hypocrisy do we have to face?
We applied force to restore our territorial integrity in accordance with the UN Charter, liberated the territories of Azerbaijan recognized by the international community, expelled the enemy, crushed the Armenian army, and brought it to its knees. This is our rightful duty. We are building and creating now, including here in the village of Talish, in the settlement of Sugovushan, in Hadrut, in Shusha and all other liberated lands. Armenia devastated and plundered these territories. For 30 years, they dismantled the stones from our buildings one by one and sold them in the markets both in Armenia and in its neighboring country. But we are building and creating.
Notice that less than a year after the reconstruction of the village of Talish began, 20 families have already returned to the Talish village and a total of 180 will return. In less than a year, about 180 families will live in the Talish village. All opportunities have been created here for these families. Everyone can see the beautiful houses, schools, kindergartens and public buildings that have been built here. Employment opportunities have been created. We are a nation of builders. Unlike Armenia, we build and create in our own territory.
Today, Armenia, which used to say that “Karabakh is Armenia, full stop” and threatened us with a new war, is going out of its way to find itself a new patron. They are showing to the world again how treacherous and ungrateful they are. Now they are looking for a new owner. They don’t know whose feet to fall under. All this is to no avail. There is one condition for them to live comfortably on an area of 29,000 square kilometers – Armenia must accept our conditions, officially recognize Karabakh as the territory of Azerbaijan, sign a peace treaty with us and carry out delimitation work according to our conditions. Only under these circumstances can they live comfortably on an area of 29,000 square kilometers, which is all they want now. If Armenia does not recognize our territorial integrity, we will not recognize their territorial integrity either. Armenia and the hypocritical countries behind it should know what the result will be. They should know that no dirty plan against us will work. We have power, we have friends, we have a strong position in the world and we have a strong determination. We demonstrated this during the war and in the post-war period.
The Talish village was liberated on October 3, 2020. A week after the start of the Second Karabakh War, we already liberated the village of Talish by shedding blood. At the same time, we liberated the settlement of Sugovushan.
During the Second Karabakh War, that military operation was of great importance. Because we waged our war of freedom in different directions, including this direction. Therefore, the successes achieved in this direction were of great importance for the future course of the war. At the same time, it also raised the morale of our Army and our people. Because the strategic importance of the Talish village was obvious to everyone.
For 44 days, we were only moving forward and did not take a single step back. We showed the strength and high moral qualities of the Azerbaijani people on the battlefield for 44 days. Not a single person deserted our Army. According to the latest information, there were not 10,000 but 11,000 deserters in the Armenian army. They should not forget this, and if they do, we will remind them. Let no-one forget the results of the Second Karabakh War. Everyone should accept the new realities. No-one should forget that our lands had been under occupation for 30 years, and these important factors for the future peace agreement should not be forgotten. Because we see situations sometimes that as if there was no war, as if there was no occupation, as if no-one turned Aghdam into the “Hiroshima of the Caucasus”. They want to forget it and make us forget it. It will never be the case. The realities of the occupation, the realities of the war and the post-war realities must and will be reflected in the peace negotiations. Otherwise, there will be no peace agreement. If Armenia doesn't need it, we don't need it either. Let's see what the end will be.
We are standing in our native Karabakh today, in our native Zangezur land, and we will live here forever. The people of Azerbaijan rightfully live with a sense of pride. Each of us, including the Azerbaijanis living abroad, has been living with pride for two and a half years. We have proved to everyone, to the whole world that we are a great nation, and as a country that has restored its territorial integrity on its own, we will continue to only move forward. Just as we advanced for 44 days during the Patriotic War, we are advancing and will continue to advance in all fields and directions in the post-war period too.
I want to congratulate my dear people on the occasion of the upcoming Novruz holiday from the bottom of my heart. Let me once again complete my speech with the famous words, “Karabakh is Azerbaijan!”