Əsas səhifə | Xəbərlər | HEYDƏR ƏLİYEVİN ŞUŞA ŞƏHƏRİNİN QARABAĞIN MƏRKƏZİ KİMİ QORUNMASINDA VƏ İNKİŞAF ETDİRİLMƏSİNDƏ TARİXİ ROLU
HEYDƏR ƏLİYEVİN ŞUŞA ŞƏHƏRİNİN QARABAĞIN MƏRKƏZİ KİMİ QORUNMASINDA VƏ İNKİŞAF ETDİRİLMƏSİNDƏ TARİXİ ROLU
2023-cü il Azərbaycan xalqının həyatında əlamətdər bir ildir və bütün dünya azərbaycanlıları Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin 100 illiyini qeyd edir. Heydər Əliyev dühası və zəkası Azərbaycan xalqının önündə bir mayak kimi işıq saçır. Heydər Əliyev dövlətçiliyimizin inkişafında tarixi izlər buraxmış və xidmətləri ilə yadda qalmışdır. Bu amillər nəzərə alınmaqla ölkə Prezidentinin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2023-cü il “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərindən biri də Qarabağın sosial-iqtisadi inkişafının təmin edilməsi və xüsusilə Şuşa şəhərinin Qarabağın mərkəzi kimi inkişaf etdirilməsindəki rolu ilə bağlıdır. Son 100 il ərzində erməni işğalçıları xarici havadarlarının köməyi və fəal dəstəyi ilə Qarabağ torpaqlarını zaman-zaman işğal etmişlər. SSRİ-nin süqutundan sonra isə Qarabağ tamamilə işğal olunmuşdur. Məhz Ulu Öndər Heydər Əliyev ikinci dəfə hakimiyyətə gəldikdən sonra Azərbaycanda dövlətçilik atributlarını gücləndirmiş, milli ordu quruculuğunun əsasını qoymuş və Qarabağ həqiqətlərini bütün dünyaya çatdırmaqda tarixi işlər görmüşdür. Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu bu milli strategiya Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən daha da təkmilləşdirilmiş və 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan və 44 gün davam edən Böyük Qarabağ Zəfərində torpaqlarımızın işğaldan azad olunması ilə nəticələnmişdir. Hazırda prioritet fəaliyyət istiqamətləri sırasında Qarabağın bərpasının intensivləşdirilməsi, Şuşa şəhərinin iqtisadiyyat quruculuğunda daha yüksək texnologiya əsaslı xidmət sahələrinin formalaşdırılması ön plana çıxarılmışdır.
Qeyd edək ki, 1970-ci illərin ikinci yarısında Şuşa şəhərinin inkişafı baxımından Ulu Öndər Heydər Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü, tələbkarlığı və rəhbərliyi ilə bir sıra xüsusi qərarlar qəbul edilmiş və həmin qərarlara uyğun şəhərin tarixi abidələri, keçmişdə tikilmiş binaları bərpa edilmiş, iri mehmanxana kompleksləri, yeni yaşayış və ayrıca inzibati binalar tikilmişdir. Şuşanın statusunu yüksəltməklə, ümumittifaq əhəmiyyətli kurort şəhərinə çevrilməsinə nail olunmuşdur. Bu qərarların reallaşdırılmasının böyük tarixi əhəmiyyəti olmuşdur. Belə ki, Şuşada əlavə iş yerləri açıldı, həyat səviyyəsi yüksəldi, Azərbaycanlıların milli ruhu gücləndi. Şuşaya dincəlmək üçün SSRİ-nin müxtəlif yerlərindən gələnlər eyni vaxtda Azərbaycanın tarixi, incəsənəti və mədəniyyəti ilə tanış ola bilirdilər.
Müasir dövrdə Şuşanın dirçəldilməsinin strateji əhəmiyyəti kifayət qədər böyükdür. Belə ki, Böyük Qarabağ Zəfərində məhz Şuşa şəhərinin işğaldan azad edilməsi həlledici rol oynamışdır. Dünyanın hərb dərsliklərinə düşmüş Şuşa Zəfər döyüşünün bir əfsanəyə çevrilməsi, Şuşa fatehlərinin misilsiz igidliyi və qəhrəmanlığı tarixlər boyunca yaşayacaqdır. Məhz bu səbəblərdən Şuşaya hazırda Qarabağda və ümumilikdə işğaldan azad olunmuş torpaqların dirçəldilməsi proseslərində əsas mərkəz və istinad məbədi kimi baxılır və qiymətləndirilir. Şuşa dirçəldikcə və inkişaf etdikcə düşmənin gözdağı artır, bağrı çatlayır və beləliklə, Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq simvolu kimi Şuşa bütün dünya azərbaycanlılarını birləşdirən müqəddəs məkana çevrilir. Şuşa şəhərinin sosial-iqtisadi inkişaf prioritetləri artıq müəyyənləşdirilmişdir və hazırda şəhər geniş tikinti meydançasını xatırladır. Hər tərəfdə qədim abidələr, memarlıq nümunələri təmir edilir, sosial və xidmət infrastrukturu yaradılır, yaşayış binaları tikilir. Bir sözlə, Şuşa şəhərinin dirçəldilməsi prosesləri intensiv xarakter daşıyır.
Şuşa şəhərinin sosial-iqtisadi dirçəldilməsi və şəhərin sahəvi strukturunun formalaşdırılması, milli ornametlər, ənənəvi dəyərlər, məşğulluq sahələri və digər məsələlər nəzərə alınmaqla, burada iqtisadiyyat quruculuğunun təmin edilməsi strateji əhəmiyyət kəsb edir. Şuşa artıq türk dünyasının mədəniyyət mərkəzi kimi ildən-ilə özünün strateji mövqeyini artırmaqdadır. Eyni zamanda, bütün dünya azərbaycanlılarını birləşdirən, bir yerə toplayan dəyərli və qiymətli müqəddəs yer kimi statusa malikdir. Şuşa Cənubi Qafqazın incisi hesab olunur və Şuşa Azərbaycanın ən dəyərli bölgələrindən və qiymətli strateji əhəmiyyət kəsb edən mərkəzlərindən biridir.
Müasir dövrdə intensiv şəkildə aparılan quruculuq işləri əsas götürülməklə, əminliklə demək olar ki, Şuşa şəhərinin sosial-iqtisadi dirçəldilməsi, eyni zamanda həm də Qarabağın strateji inkişaf impulsları kimi dəyərləndirilə bilər.

ИСТОРИЧЕСКАЯ РОЛЬ ГЕЙДАРА АЛИЕВА В ЗАЩИТЕ И РАЗВИТИИ ГОРОДА ШУШИ КАК ЦЕНТРА КАРАБАХА
2023 году азербайджанцы всего мира отмечают 100-летие со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, который оставил неизгладимый след в памяти азербайджанского народа. Учитывая неоценимые заслуги Общенационального лидера в укреплении государственности нашей республики, Указом Президента Азербайджанской Республики от 29 сентября 2022 года  2023 год был объявлен «Годом Гейдара Алиева».
Отметим, что Гейдар Алиев всегда уделял большое внимание социально-экономическому развитию Карабаха и особенно города Шуши как центра Карабаха. В течение последних 100 лет армянские оккупанты постепенно присваивали карабахские земли при помощи и активной поддержке своих зарубежных покровителей. После распада СССР Карабах был полностью оккупирован. Придя к власти во второй раз, Гейдар Алиев укрепил государственность, начал строительство национальной армии, проделал большую работу в направлении прорыва информационной блокады и донесению до всего мира истин о Карабахе. Эта национальная стратегия, заложенная Гейдаром Алиевым, была усовершенствована Главнокомандующим Ильхамом Алиевым, что стало залогом нашей победы в 44-дневной Отечественной войне, которая началась 27 сентября 2020 года и завершилась освобождением наших земель от оккупации. В настоящее время одним из приоритетных направлений деятельности является реализация планов по интенсивному восстановлению Карабаха и экономическому развитию города Шуши.
Во второй половине 1970-х годов по инициативе и под руководством Гейдара Алиева был осуществлен план развития города Шуши, в результате которого были восстановлены исторические здания, построены крупные гостиничные комплексы, новые жилые и административные здания. Таким образом, город Шушу удалось превратить в город-курорт всесоюзного значения. В Шуше были открыты дополнительные рабочие места, повысился уровень жизни. Приезжавшие из разных уголков СССР на отдых в Шушу гости, могли одновременно познакомиться с историей, искусством и культурой Азербайджана.
В наше время стратегическое значение возрождения Шуши достаточно велико. Освобождение города Шуши от оккупации сыграло решающую роль в завоевании победы в Отечественной войне. Битва за город Шушу стала примером  храбрости и героизма наших солдат и вошла в мировые учебники по военной науке. Именно по этим причинам Шуша в настоящее время ценится как главный символ возрождения освобожденных от оккупации земель в Карабахе. Приоритеты социально-экономического развития города Шуши уже определены, и сейчас город напоминает большую строительную площадку. Повсеместно ремонтируются архитектурные памятники старины, создается инфраструктура, строятся жилые дома. Словом идет интенсивный процесс восстановления города Шуши.
Обеспечение социально-экономического возрождения города Шуши и формирование отраслевой структуры города имеет стратегическое значение. Шуша с каждым годом все больше приобретает значение как культурный центр тюркского мира. В то же время он имеет статус места, объединяющего азербайджанцев всего мира. Шуша считается жемчужиной Южного Кавказа и является одним из стратегически важных центров Азербайджана.
Основываясь на интенсивно проводимые настоящее время строительные работы в городе, можно с уверенностью сказать, что социально-экономическое возрождение Шуши следует расценивать одновременно как стратегические импульсы развития Карабаха.