Əsas səhifə | Xəbərlər | HEYDƏR ƏLİYEVİN ŞUŞA ŞƏHƏRİNİN QARABAĞIN MƏRKƏZİ KİMİ QORUNMASINDA VƏ İNKİŞAF ETDİRİLMƏSİNDƏ TARİXİ ROLU
HEYDƏR ƏLİYEVİN ŞUŞA ŞƏHƏRİNİN QARABAĞIN MƏRKƏZİ KİMİ QORUNMASINDA VƏ İNKİŞAF ETDİRİLMƏSİNDƏ TARİXİ ROLU
2023-cü il Azərbaycan xalqının həyatında əlamətdər bir ildir və bütün dünya azərbaycanlıları Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin 100 illiyini qeyd edir. Heydər Əliyev dühası və zəkası Azərbaycan xalqının önündə bir mayak kimi işıq saçır. Heydər Əliyev dövlətçiliyimizin inkişafında tarixi izlər buraxmış və xidmətləri ilə yadda qalmışdır. Bu amillər nəzərə alınmaqla ölkə Prezidentinin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2023-cü il “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərindən biri də Qarabağın sosial-iqtisadi inkişafının təmin edilməsi və xüsusilə Şuşa şəhərinin Qarabağın mərkəzi kimi inkişaf etdirilməsindəki rolu ilə bağlıdır. Son 100 il ərzində erməni işğalçıları xarici havadarlarının köməyi və fəal dəstəyi ilə Qarabağ torpaqlarını zaman-zaman işğal etmişlər. SSRİ-nin süqutundan sonra isə Qarabağ tamamilə işğal olunmuşdur. Məhz Ulu Öndər Heydər Əliyev ikinci dəfə hakimiyyətə gəldikdən sonra Azərbaycanda dövlətçilik atributlarını gücləndirmiş, milli ordu quruculuğunun əsasını qoymuş və Qarabağ həqiqətlərini bütün dünyaya çatdırmaqda tarixi işlər görmüşdür. Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu bu milli strategiya Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən daha da təkmilləşdirilmiş və 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan və 44 gün davam edən Böyük Qarabağ Zəfərində torpaqlarımızın işğaldan azad olunması ilə nəticələnmişdir. Hazırda prioritet fəaliyyət istiqamətləri sırasında Qarabağın bərpasının intensivləşdirilməsi, Şuşa şəhərinin iqtisadiyyat quruculuğunda daha yüksək texnologiya əsaslı xidmət sahələrinin formalaşdırılması ön plana çıxarılmışdır.
Qeyd edək ki, 1970-ci illərin ikinci yarısında Şuşa şəhərinin inkişafı baxımından Ulu Öndər Heydər Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü, tələbkarlığı və rəhbərliyi ilə bir sıra xüsusi qərarlar qəbul edilmiş və həmin qərarlara uyğun şəhərin tarixi abidələri, keçmişdə tikilmiş binaları bərpa edilmiş, iri mehmanxana kompleksləri, yeni yaşayış və ayrıca inzibati binalar tikilmişdir. Şuşanın statusunu yüksəltməklə, ümumittifaq əhəmiyyətli kurort şəhərinə çevrilməsinə nail olunmuşdur. Bu qərarların reallaşdırılmasının böyük tarixi əhəmiyyəti olmuşdur. Belə ki, Şuşada əlavə iş yerləri açıldı, həyat səviyyəsi yüksəldi, Azərbaycanlıların milli ruhu gücləndi. Şuşaya dincəlmək üçün SSRİ-nin müxtəlif yerlərindən gələnlər eyni vaxtda Azərbaycanın tarixi, incəsənəti və mədəniyyəti ilə tanış ola bilirdilər.
Müasir dövrdə Şuşanın dirçəldilməsinin strateji əhəmiyyəti kifayət qədər böyükdür. Belə ki, Böyük Qarabağ Zəfərində məhz Şuşa şəhərinin işğaldan azad edilməsi həlledici rol oynamışdır. Dünyanın hərb dərsliklərinə düşmüş Şuşa Zəfər döyüşünün bir əfsanəyə çevrilməsi, Şuşa fatehlərinin misilsiz igidliyi və qəhrəmanlığı tarixlər boyunca yaşayacaqdır. Məhz bu səbəblərdən Şuşaya hazırda Qarabağda və ümumilikdə işğaldan azad olunmuş torpaqların dirçəldilməsi proseslərində əsas mərkəz və istinad məbədi kimi baxılır və qiymətləndirilir. Şuşa dirçəldikcə və inkişaf etdikcə düşmənin gözdağı artır, bağrı çatlayır və beləliklə, Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq simvolu kimi Şuşa bütün dünya azərbaycanlılarını birləşdirən müqəddəs məkana çevrilir. Şuşa şəhərinin sosial-iqtisadi inkişaf prioritetləri artıq müəyyənləşdirilmişdir və hazırda şəhər geniş tikinti meydançasını xatırladır. Hər tərəfdə qədim abidələr, memarlıq nümunələri təmir edilir, sosial və xidmət infrastrukturu yaradılır, yaşayış binaları tikilir. Bir sözlə, Şuşa şəhərinin dirçəldilməsi prosesləri intensiv xarakter daşıyır.
Şuşa şəhərinin sosial-iqtisadi dirçəldilməsi və şəhərin sahəvi strukturunun formalaşdırılması, milli ornametlər, ənənəvi dəyərlər, məşğulluq sahələri və digər məsələlər nəzərə alınmaqla, burada iqtisadiyyat quruculuğunun təmin edilməsi strateji əhəmiyyət kəsb edir. Şuşa artıq türk dünyasının mədəniyyət mərkəzi kimi ildən-ilə özünün strateji mövqeyini artırmaqdadır. Eyni zamanda, bütün dünya azərbaycanlılarını birləşdirən, bir yerə toplayan dəyərli və qiymətli müqəddəs yer kimi statusa malikdir. Şuşa Cənubi Qafqazın incisi hesab olunur və Şuşa Azərbaycanın ən dəyərli bölgələrindən və qiymətli strateji əhəmiyyət kəsb edən mərkəzlərindən biridir.
Müasir dövrdə intensiv şəkildə aparılan quruculuq işləri əsas götürülməklə, əminliklə demək olar ki, Şuşa şəhərinin sosial-iqtisadi dirçəldilməsi, eyni zamanda həm də Qarabağın strateji inkişaf impulsları kimi dəyərləndirilə bilər.

Home | News | THE HISTORICAL ROLE OF HEYDAR ALIYEV IN THE PROTECTION AND DEVELOPMENT OF THE CITY OF SHUSHA AS THE CENTER OF KARABAKH
THE HISTORICAL ROLE OF HEYDAR ALIYEV IN THE PROTECTION AND DEVELOPMENT OF THE CITY OF SHUSHA AS THE CENTER OF KARABAKH
2023 is a significant year in the life of the Azerbaijani people, and Azerbaijanis all over the world are celebrating the 100th anniversary of our National Leader Heydar Aliyev. Heydar Aliyev left historical traces in the development of our statehood and was remembered for his services. Taking into account these factors, 2023 was declared the "Year of Heydar Aliyev" by the Decree of the President of the country dated September 29, 2022.
It should be noted that one of the historical services of Heydar Aliyev is related to ensuring the socio-economic development of Karabakh and especially the role in the development of the city of Shusha as the center of Karabakh. During the last 100 years, Armenian invaders have occupied Karabakh lands from time to time with the help and active support of their foreign patrons. After the fall of the USSR, Karabakh was completely occupied. It was the Great Leader Heydar Aliyev who, after coming to power for the second time, strengthened the attributes of statehood in Azerbaijan, laid the foundation for building a national army, and conveyed the truths of Karabakh to the whole world. This national strategy, which was founded by Heydar Aliyev, was further improved by Commander-in-Chief Ilham Aliyev and resulted in the liberation of our lands from occupation in the Great Karabakh Victory, which began on September 27, 2020 and lasted for 44 days. At present, among the priority areas of action, the intensification of Karabakh restoration, the formation of higher technology-based service areas in the economic development of Shusha city have been brought to the fore.
It should be noted that, a number of special decisions were taken with the direct initiative, insistence and leadership of the Great Leader Heydar Aliyev in the second half of the 1970s, in terms of the development of the city of Shusha and in accordance with those decisions, the historical monuments, buildings of the city built were restored, and large hotel complexes, new residential and separate administrative buildings were built. Thus, additional working places were opened in Shusha, the standard of living increased, and the national spirit of Azerbaijanis strengthened.
In modern times, the strategic importance of the revival of Shusha is quite large. Thus, the liberation of the city of Shusha from occupation played a decisive role in the Great Karabakh Victory. The battle of Shusha, which entered the military textbooks of the world, became a legend, the unparalleled bravery and heroism of the conquerors of Shusha will live throughout history. It is for these reasons that Shusha is currently viewed and valued as the main center and reference temple in the process of revitalization of lands freed from occupation in Karabakh. The socio-economic development priorities of the city of Shusha have already been determined, and now the city resembles a large construction site. Everywhere, ancient monuments and architectural examples are being repaired, social and service infrastructure is being created, and residential buildings are being built. In short, the processes of revitalization of the city of Shusha are intensive.
It is of strategic importance to ensure the socio-economic revival of the city of Shusha and the formation of the city's sectoral structure, national ornaments, traditional values, employment areas and other issues. Shusha is increasing its strategic position year by year as the cultural center of the Turkish world. At the same time, it has the status of a valuable holy place that unites and gathers Azerbaijanis from all over the world. Shusha is considered the pearl of the South Caucasus, and Shusha is one of the most valuable regions and valuable strategic centers of Azerbaijan.
Based on the conducted construction work in modern times, we can say with certainty that the socio-economic revival of Shusha city can be evaluated as the strategic development impulses of Karabakh at the same time.