Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin erməni şovinizminə qarşı mübarizəsi
Çox gərgin və mürəkkəb beynəlxalq vəziyyətdə istiqlaliyyət əldə etmiş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin xarici siyasətinin əsas istiqamətlərini beynəlxalq aləmdə gənc dövlətin tanınmasına nail olmaq və qonşu dövlətlərlə mehriban münasibətlər yaratmaq təşkil edirdi. Azərbaycan diplomatiyasının ilk addımı respublikanın suverenliyinin elan edilməsi haqqında qabaqcıl xarici dövlətlərə məlumat vermək oldu.
Azərbaycan hökumətinin növbəti addımlarından biri 1918-ci il iyun ayının 4-də Osmanlı dövləti ilə sülh və dostluq müqaviləsinin imzalanması idi. Bu müqavilə Azərbaycan Cümhuriyyətinin beynəlxalq nüfuzuna müsbət təsir göstərdi, onun ərazi bütövlüyünün, xalqın fiziki varlığının qorunub-saxlanılması üçün zəruri addım oldu.
Azərbaycan hökumətinin qarşısında duran ən çətin vəzifələrdən biri Ermənistanla normal qonşuluq münasibətləri yaratmaq idi. Azərbaycanın ciddi güzəştə getməsinə baxmayaraq, nankor qonşumuz ərazi iddialarından əl çəkmirdi. O, Azərbaycanın əzəli torpaqları olan Zəngəzur, Naxçıvan və Qarabağa göz dikmişdi. Ermənistanın ərazi iddiaları iki qonşu dövlət arasında sərhəd mübahisələrinin dinc yolla nizama salınmasına mane oldu. Regionda ziddiyyətləri olan Ermənistan Cənubi Qafqazda hegemonluq iddiasında idi.
1918-1920-ci illərdə Azərbaycan Cümhuriyyətinin Bolşevik Rusiyası ilə münasibətləri gərgin idi. Azərbaycanın iqtisadi mənafeyi Bolşevik Rusiyası ilə münasibətlərin normal olmasını tələb edirdi. 1919-cu ilin mart ayında N.Yusifbəylinin başçılığı ilə yaradılmış yeni Nazirlər Kabineti bir daha Bolşevik Rusiyası ilə bərabərlik və müstəqillik əsasında qarşılıqlı münasibətlərin qurulmasını zəruri hesab edirdi. Lakin “böyük dövlətçilik” mövqeyindən əl çəkməyən Bolşevik Rusiyası keçmiş imperiyanın ərazisində yaradılmış yeni dövlətləri tanımaqdan imtina edirdi.
1918-ci il oktyabr ayının 30-da Birinci Dünya müharibəsində məğlub olan Türkiyə Mudros barışığının Azərbaycan üçün də çox ağır olan şərtlərinə görə ordusunu Azərbaycan ərazisindən çıxarmalı idi. Müttəfiq ordularının komandanı general Tomson türk komandanlığına bir həftə ərzində Bakını, bir ay ərzində isə bütün Cənubi Qafqazı tərk etmək barədə ultimatum verdi.
Noyabr ayının 17-də general Tomson başda olmaqla ingilis qoşunları Bakıya daxil oldular. O, bir neçə gün Bakıda vəziyyətlə tanış olduqdan sonra bildirdi ki, Britaniya komandanlığı Azərbaycan hökumətinə böyük hörmət bəsləyir.
Dəyişilmiş şəraitə uyğun olaraq, Azərbaycan Milli Şurasının öz fəaliyyətini bərpa etməsi və parlamentin fəaliyyətə başlaması Azərbaycan dövlətinin çevikliyini, ağır vəziyyətdən çıxmaq bacarığını sübut etdi. General Tomson 1918-ci il dekabrın 26-da yaradılmış yeni hökuməti iki gün sonra tanıdığını bildirdi.
Bakıda fəaliyyət göstərən erməni və rus milli şuraları, digər mürtəce qüvvələr “vahid və bölünməz Rusiya” şüarı altında çıxış edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətini devirməyə çalışırdılar. Onlar bu məqsədlə 1919-cu ilin yanvar ayında L.Biçeraxov başda olmaqla “Qafqaz-Xəzər” dövləti yaratdılar. Azərbaycan hökuməti 1919-cu il fevral ayının 28-də müttəfiq dövlətlərin komandanlığına nota verdi. Notada Biçeraxovun qoşunlarının şəhərdən çıxarılması və erməni hərbi birləşmələrinin tərk-silah edilməsi tələb edilirdi. İngilis komandanlığı Azərbaycan hökumətinin tələblərini müdafiə etdi. Biçeraxovun dəstəsi bir gün ərzində Bakıdan çıxarıldı, erməni birləşmələri tərk-silah edildi və buraxıldı.
Azərbaycan hökumətinin ən vacib məsələlərindən biri respublikanın beynəlxalq aləmdə tanınmasına nail olmaq idi. Hökumət 1918-ci il dekabr ayının 28-də Paris sülh konfransında iştirak edəcək nümayəndə heyətinin tərkibini təsdiq etdi. Nümayəndə heyətinin sədri Ə.M.Topçubaşov, üzvləri: M.Hacınski, Ə.Ağayev, Ə.Şeyxülislamov, C.Hacıbəyli, M.Mehdiyev, M.Məhərrəmov oldular. Nümayəndə heyətinə Paris sülh konfransında respublikanı təmsil etmək, Azərbaycan Respublikasının de-fakto tanınmasına nail olmaq, Azərbaycanın milli mənafeyini və suverenliyini qorumaq səlahiyyətləri verilmişdi. Azərbaycan məsələsi ilk dəfə mayın 2-də İngiltərə, ABŞ, Fransa və İtaliya dövlət başçılarının görüşündə müzakirə edildi. ABŞ prezidenti Vidro Vilson Azərbaycan nümayəndəliyinin Paris sülh konfransına buraxılmasının əleyhinə çıxış etdi. Mayın 28-də nümayəndə heyəti V.Vilson tərəfindən qəbul edildi. Görüş zamanı Azərbaycan Respublikasının memorandumu V.Vilsona təqdim edildi. Danışıqlar zamanı yerli şəraiti öyrənmək üçün Cənubi Qafqaza ABŞ-ın xüsusi nümayəndəsinin göndərilməsinin məqsədəuyğun hesab edilməsi söylənildi.
Ermənistan hökuməti ABŞ vasitəsilə Azərbaycana olan ərazi iddialarına nail olmaq istəyirdi. Lakin yerlərdə vəziyyətlə ətraflı tanış olan V.Laskel avqust ayının 29-da Bakıda apardığı danışıqlarda Qarabağ və Zəngəzurun Azərbaycana məxsus olduğunu bildirdi. Naxçıvan, Şərur və Dərələyəzdə ABŞ general-qubernatoru tərəfindən idarə olunan neytral zona yaradılmasını təklif etdi. Oktyabrın 24-də Naxçıvanda ABŞ general-qubernatorluğunun yaradılması və Amerika polkovniki E.Dellinin buraya qubernator təyin edilməsi barədə V.Laskelin bəyanatı elan edildi. Lakin Azərbaycan hökumətinin qəti mövqeyi, Naxçıvan əhalisinin ciddi müqaviməti amerikalıların planlarını puç etdi. Polkovnik Delli isə Naxçıvanda sülh konfransının nümayəndəsi kimi fəaliyyət göstərdi.
1919-cu ilin yayında Kolçakın və Denikinin ordularının qələbələri müttəfiq dövlətlərin Omsk hökumətini tanımasını sürətləndirdi. Antanta ölkələrinin Ali Şurası iyun ayının 12-də Omsk hökumətinin tanınması və ona hərtərəfli yardım göstərilməsi barədə nota ilə çıxış etdi. Azərbaycan, Gürcüstan və Şimali Qafqaz respublikaları sülh konfransına etiraz notası göndərdilər. Onlar Kolçak hökumətinin tanınmasının gənc respublikaların həyati mənafeyinə toxunduğunu bildirdilər.
1919-cu ilin payızında Kolçakın ve Denikinin ordularının Bolşevik Rusiyası tərəfindən məğlub edilməsi beynəlxalq şəraiti dəyişdirdi. Böyük Britaniyanın baş naziri Lyold Core noyabr ayının 12-də İngiltərə parlamentində çıxışı zamanı Azərbaycan və Gürcüstanın müstəqilliyinin tanınmasının mümkün olduğunu bildirdi. O, həmin ideyasını Paris sülh konfransında da təkrar etdi. Nəhayət, 1920-ci il yanvarın 11-də Böyük Britaniyanın Xarici İşlər Naziri Lord Kerzonun təklifi ilə Antantanın Ali Şurası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müstəqilliyini de-fakto səviyyəsində tanıdığını bildirdi.
Cənubi Qafqaz Seymi dağıldıqdan sonra yeni yaranmış dövlətlərin sərhədlərini müəyyən etmək zərurəti meydana çıxmışdı. Ermənistan dövləti öz mövcudluğunun ilk günlərindən Azərbaycana təcavüz etməyə, qədim Azərbaycan torpaqlarını işğal etməyə çalışırdı. 1918-ci ilin yayında türk xalqlarının qəddar düşməni Andronik 8 min nəfərlik hərbi qüvvə ilə Zəngəzura hücum etdi. O, Zəngəzur əhalisindən Ermənistan hökumətinə tabe olmağı, ya da Zəngəzuru boşaltmağı tələb etdi. Azərbaycanın digər bölgələrindən ayrı düşmüş silahlı qüvvələr də bu təklifi rədd etdilər.
Andronikin quldur dəstəsi Azərbaycan kəndlərini dağıdır, yandırır, dinc əhalini vəhşicəsinə öldürürdü. Daşnaklar 1918-ci ilin sonlarında Zəngəzurda 115, Cavanşir, Şuşa qəzalarında 21, İrəvan quberniyasında 60-dan çox Azərbaycan kəndini məhv etdilər. 100 mindən çox azərbaycanlı öz doğma yurdlarından qovuldu.
Azərbaycan hökuməti Andronikin dəstələrinin Zəngəzurda və Qarabağda törətdikləri quldurluğun qarşısını almaq üçün təcili tədbirlər gördü. Hökumətin 1919-cu il 15 yanvar tarixli iclasında Zəngəzur, Şuşa, Cavanşir və Cəbrayıl qəzaları hüdudlarında Qarabağ general - qubernatorluğu vəzifəsinin təsis edilməsi qərara alındı. General - qubernator təyin edilmiş Xosrov bəy Sultanov fevral ayının 12-də Şuşa şəhərinə gələrək öz vəzifəsinin icrasına başladı.
Andronik Gorus şəhərini ələ keçirib ermənilərin “Kiçik Ermənistan”ın paytaxtı adlandırdıqları Şuşa şəhərini tutmağa üç dəfə cəhd göstərdi. Azərbaycanın özünümüdafiə qüvvələri Zabux dairəsində Andronikin quldur dəstələrini darmadağın etdilər. Onu böyük itkilərlə Gorusa çəkilməyə məcbur etdilər. 1919-cu il fevral ayının 23-də Andronik yenidən böyük bir dəstə ilə Gorusdan Dığ istiqamətinə hərəkət edərək, bütün Zəngəzuru ələ keçirməyə çalışsa da, Xosrov bəy Sultanovun qətiyyətli mövqeyi və tədbirləri onu yenidən Azərbaycan ərazisini tərk etməyə məcbur etdi.
1919-cu ilin iyun ayında Şuşada erməni Milli Şurasının fitnəkarlığı nəticəsində silahlı toqquşma baş verdi. X.Sultanov erməni Milli Şurasının üzvlərinin Azərbaycanı tərk etmələrinə nail oldu. Azərbaycan hökuməti Qarabağda qan tökülməsinin qarşısını aldı.
Erməni millətçilərinin “Dənizdən-dənizə Böyük Ermənistan” planlarına Naxçıvan torpaqları da daxil idi. 1918-ci ilin may-avqust aylarında Andronik 8 min nəfərlik quldur dəstəsi ilə Naxçıvana soxulub “etnik” təmizləmə adı ilə kəndləri top atəşinə tutur, yerli əhalini vəhşicəsinə öldürürdü. Avqust ayının 7-də K.Qarabəkir paşanın başçılığı ilə türk ordusu Naxçıvana daxil oldu. Bununla da, Andronik dəstələrinin Naxçıvandakı özbaşnalığına son qoyuldu. Birinci dünya müharibəsində Türkiyənin məğlub olması türk qoşunlarını noyabr ayının 1-də Naxçıvanı tərk etməyə məcbur etdi. Naxçıvan bölgəsinin Ermənistan tərəfindən işğal olunması təhlükəsi yerli azərbaycanlıların Araz-Türk Respublikası yaratması ilə nəticələndi.
Azərbaycan hökuməti Naxçıvanın müdafiəsi üçün təcili tədbirlər gördü.
1919-cu il fevral ayının 28-də hökumətin qərarı ilə Naxçıvan general-qubernatorluğu yaradıldı. Bəhram xan Naxçıvanski general-qubernator vəzifəsinə təyin edildi. Ermənilərin Naxçıvan torpaqlarına yiyələnmək cəhdləri 1919-cu ilin yazında daha da qüvətləndi. İngilis komandanlığının razılığı ilə 1919-cu il may-iyul aylarında Naxçıvan bölgəsində erməni idarəçiliyi yaradıldı. Naxçıvan əhalisi buna kəskin etirazını bildirdi. İyul ayının 25-də Naxçıvan əhalisi güclü hücuma keçərək erməni qoşunlarını əzdi və onları qaçmağa məcbur etdi. Naxçıvan bölgəsindəki “erməni idarəçiliyi” iflasa uğradı.
1919-cu il noyabr ayının 23-də Tiflisdə Azərbaycanla Ermənistan arasında imzalanan sazişə görə tərəflər silahlı toqquşmanı dayandırmaq və mübahisəli sərhəd məsələsini dinc yolla həll etmək barədə razılığa gəldilər. Ermənistan sazişin şərtlərini pozaraq yenidən Zəngəzur torpaqlarına qoşun yeritdi. Ermənilər 50-dən çox Azərbaycan kəndini dağıdaraq əhalini qaçmağa məcbur etdilər. Azərbaycan ordusunun yerli partizan dəstələri ilə birgə səyləri nəticəsində ermənilərin Qarabağa soxulmaq planları pozuldu və 1920-ci ilin fevral ayında Zəngəzurda qısamüddətli sabitlik yarandı.
“Dənizdən-dənizə Böyük Ermənistan” yaratmaq xülyası ilə yaşayan erməni millətçiləri Paris sülh konfransında da Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından əl çəkmirdilər. Parisdə olan erməni nümayəndələri Ermənistanın ərazisini təkcə Türkiyənin 7 vilayəti hesabına deyil, həm də Gürcüstanın və Azərbaycanın hesabına genişləndirmək istəyirdi. Onların sülh konfransına təqdim etdikləri ərazi tələblərinə qədim Azərbaycan torpaqları olan Zəngəzur, Qarabağın bir hissəsi və Naxçıvan bölgələri də daxil edilmişdi.
Paris sülh konfransındakı erməni nümayəndələri Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvan bölgəsində törətdikləri qanlı cinayətlərini azərbaycanlıların adına çıxarmaqla Azərbaycan Cümhuriyyətini nüfuzdan salmağa çalışırdılar. Parisdə olan Azərbaycan nümayəndələri erməni-azərbaycanlı münaqişəsini tədqiq etmək üçün beynəlxalq istintaq komissiyasının təsis edilməsi məsələsini qaldırdı. Öz cinayətlərinin üstünün açılacağından qorxuya düşən ermənilər müxtəlif bəhanələrlə bu işi pozdular.
Paris sülh konfransında ermənilərin Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları, iftira və böhtanları Azərbaycan nümayəndəliyi tərəfindən qətiyyətlə dəf edildi.

Борьба Азербайджанской Демократической Республики против армянского шовинизма
Основными направлениями внешней политики Азербайджанской Демократической Республики, обретшей независимость в очень напряженной и сложной международной обстановке, были достижение признания молодого государства международным сообществом и установление дружественных отношений с соседними государствами. Первым шагом азербайджанской дипломатии стало информирование ведущих зарубежных стран о провозглашении суверенитета республики.
Следующим шагом азербайджанского правительства стало подписание 4 июня 1918 года договора о мире и дружбе с Османским государством. Это соглашение оказало положительное влияние на международную репутацию Азербайджанской Республики и стало необходимым шагом на пути сохранения ее территориальной целостности.
Одной из самых сложных задач, стоявших перед азербайджанским правительством, было установление нормальных добрососедских отношений с Арменией. Несмотря на серьезные компромиссы со стороны Азербайджана наши неблагодарные соседи не отказались от своих территориальных претензий. Они заявили о своих правах на Зангезур, Нахчыван и Карабах, которые являются исконно азербайджанскими землями. Территориальные претензии Армении препятствовали мирному урегулированию пограничных споров между двумя соседними государствами. Армения претендовала на гегемонию на Южном Кавказе.
В 1918-1920 годах отношения между Азербайджанской Республикой и большевистской Россией были напряженными. Экономические интересы Азербайджана требовали нормализации отношений с Россией. В марте 1919 г. новый кабинет министров во главе с Н. Юсифбейли вновь счел необходимым установить взаимоотношения с большевистской Россией на основе равноправия и самостоятельности. Однако большевистская Россия, не уступившая своих «империалистических» позиций, отказалась признавать новые государства, созданные на территории бывшей империи.
30 октября 1918 года Турция, потерпевшая поражение в Первой мировой войне, была вынуждена вывести свою армию с территории Азербайджана по условия Мудросского договора. Командующий союзными армиями генерал Томсон поставил турецкому командованию ультиматум оставить Баку в течение недели и весь Южный Кавказ в течение месяца. 17 ноября в Баку вошли британские войска во главе с генералом Томсоном.
В соответствии с изменившимися условиями возобновилась деятельность Национального совета Азербайджана и работа парламента. Через два дня генерал Томсон объявил о признании нового правительства, сформированного 26 декабря 1918 года.
Армянский и русский национальные советы и другие реакционные силы, действовавшие в Баку, пытались свергнуть Азербайджанскую Демократическую Республику, выступая под лозунгом «единой и неделимой России». С этой целью в январе 1919 г. было создано Кавказско-Каспийское государство во главе с Л. Бичераховым. 28 февраля 1919 года правительство Азербайджана направило ноту командованию союзных государств. В ноте требовалось вывести войска Бичерахова из города и разоружить армянские воинские части. Британское командование поддержало требования азербайджанского правительства. Отряд Бичерахова в течение суток был выведен из Баку, армянские части были разоружены и расформированы.
Одной из главных задач, стоящих перед правительством Азербайджана было добиться признания республики в международном сообществе. 28 декабря 1918 года правительство утвердило состав делегации, направляющейся для участия в Парижской мирной конференции. Председателем делегации был А.М.Топчубашов, в состав ее входили М.Гаджинский, А.Агаев, А.Шейхулисламов, Дж.Гаджибейли, М.Мехтиев, М.Магеррамов. Делегация была уполномочена представлять республику на Парижской мирной конференции, добиваться фактического признания Азербайджанской Республики и защищать национальные интересы и суверенитет Азербайджана. Вопрос Азербайджана впервые обсуждался 2 мая на встрече глав государств Англии, США, Франции и Италии. Президент США Вудро Вильсон выступил против допуска азербайджанской делегации на Парижскую мирную конференцию. 28 мая делегацию принял В. Вильсон. Делегация представила меморандум Азербайджанской Республики. В ходе переговоров было принято решение о целесообразности направления спецпредставителя США на Южный Кавказ для ознакомления с ситуацией на месте.
Правительство Армении хотело добиться своих территориальных претензий к Азербайджану через США. Однако хорошо знакомый с ситуацией на местах В.Ласкель на переговорах, проведенных им в Баку 29 августа, заявил, что Карабах и Зангезур принадлежат Азербайджану. Он предложил создать в Нахчыване, Шаруре и Дарелаэзе нейтральную зону, управляемую генерал-губернатором США. 24 октября было оглашено заявление В. Ласкеля об учреждении в Нахчыване поста генерал-губернатора США и назначении губернатором американского полковника Э. Делли. Однако решительная позиция азербайджанского правительства и серьезное сопротивление нахчыванцев сорвали планы американцев.
Победы колчаковской и деникинской армий летом 1919 г. ускорили признание Омского правительства союзными государствами. 12 июня Верховный Совет стран Антанты издал ноту о признании Омского правительства и оказании ему всесторонней помощи. Азербайджан, Грузия и республики Северного Кавказа направили мирной конференции ноту протеста. Они заявили, что признание правительства Колчака задевает жизненные интересы молодых республик.
Разгром армий Колчака и Деникина большевистской Россией осенью 1919 г. изменил международную обстановку. Премьер-министр Великобритании Ллойд Кор заявил о возможности признания независимости Азербайджана и Грузии во время своего выступления в британском парламенте 12 ноября. Он повторил эту мысль на Парижской мирной конференции. Наконец, 11 января 1920 года по предложению министра иностранных дел Великобритании лорда Керзона Верховный Совет Антанты объявил о фактическом признании независимости Азербайджанской Демократической Республики.
После распада Южнокавказского сейма возникла необходимость определения границ вновь созданных государств. Армянское государство с первых дней своего существования пыталось оккупировать исконные земли Азербайджана. Летом 1918 года Андроник, жестокий враг турецкого народа, с войском в 8000 человек напал на Зангезур. Он потребовал от населения Зангезура подчиниться правительству Армении или освободить Зангезур. Бандиты Андроника разоряли и сжигали азербайджанские села, зверски убивали мирных жителей. В конце 1918 года дашнаки разрушили 115 азербайджанских сел в Зангезуре, 21 в Джаванширском, Шушинском уездах и более 60 в Иреванской губернии. Более 100 тысяч азербайджанцев были изгнаны со своей родины.
Правительство Азербайджана приняло срочные меры для предотвращения грабежей, совершенных бандами Андроника в Зангезуре и Карабахе. На заседании правительства 15 января 1919 года было принято решение об учреждении должности Карабахского генерал-губернатора в границах Зангезурского, Шушинского, Джаванширского и Джебраильского уездов. Хосров бек Султанов, назначенный генерал-губернатором, 12 февраля прибыл в город Шуша и приступил к своим обязанностям.
Андроник захватил город Гёрус и предпринял три попытки захватить город Шушу, который армяне называли столицей «Малой Армении». Силы самообороны Азербайджана разгромили бандитов Андроника в районе Забуха. Он был вынужден с большими потерями отступить к Гёрусу. 23 февраля 1919 года Андроник снова двинулся с большим отрядом из Гёруса в направлении Дыга и попытался захватить весь Зангезур, но решительная действия Хосрова бека Султанова вынудили его снова покинуть территорию Азербайджана.
В июне 1919 года в Шуше произошел вооруженный конфликт спровоцированный Армянским национальным советом. Х.Султанову удалось добиться выезда из Азербайджана членов Армянского национального совета. Правительство Азербайджана предотвратило кровопролитие в Карабахе.
Земли Нахчывана также были включены в планы армянских националистов по созданию «Великой Армении от моря до моря». В мае-августе 1918 года Андроник вошел в Нахчыван с бандой в 8000 человек, обстрелял села и зверски расправился с местным населением. 7 августа турецкая армия во главе с К. Гарабекир-пашой вошла в Нахчыван. Таким образом, бесчинству групп Андроника в Нахчыване был положен конец. Поражение Турции в Первой мировой войне вынудило турецкие войска покинуть Нахчыван 1 ноября. Опасность оккупации Нахчыванской области Арменией привела к созданию местными азербайджанцами Араз-Тюркской республики.
Правительство Азербайджана приняло срочные меры для защиты Нахчывана.
28 февраля 1919 года решением правительства была образована Нахчыванская губерния. Бахрам-хан Нахчыванский был назначен генерал-губернатором. Попытки армян завладеть землями Нахчывана усилились весной 1919 года. С согласия британского командования в мае-июле 1919 года в Нахчыванской области была создана армянская администрация. Народ Нахчывана решительно протестовал против этого. 25 июля нахчыванцы предприняли мощную атаку, разгромив армянские войска и заставив их бежать. «Армянская администрация» в Нахчыванской области потерпела неудачу.
Согласно соглашению, подписанному между Азербайджаном и Арменией в Тбилиси 23 ноября 1919 года, стороны договорились прекратить вооруженный конфликт и решить спорный пограничный вопрос мирным путем. Армения нарушила условия соглашения и вновь ввела войска на земли Зангезура. Армяне разрушили более 50 азербайджанских сел и заставили население бежать. В результате совместных усилий азербайджанской армии с местными партизанскими отрядами планы армян по вторжению в Карабах были сорваны, и в феврале 1920 года в Зангезуре установилась кратковременная стабильность.
Армянские националисты, живущие мечтой о создании «Великой Армении от моря до моря», не отказались от своих территориальных претензий к Азербайджану даже на Парижской мирной конференции. Армянские представители в Париже хотели расширить территорию Армении не только за счет 7 провинций Турции, но и за счет Грузии и Азербайджана. Территориальные требования, которые они представили на мирную конференцию, включали Зангезур, часть Карабахской и Нахчыванской областей, которые являются древними азербайджанскими землями.
Представители Армении на Парижской мирной конференции старались дискредитировать Азербайджанскую Республику, пытаясь перебросить вину за кровавые преступления, совершенные ими в Карабахе, Зангезуре и Нахчыванской области на азербайджанцев. Представители Азербайджана в Париже подняли вопрос о создании международной следственной комиссии для изучения армяно-азербайджанского конфликта. Армяне, опасавшиеся, что их преступления будут раскрыты, оттягивали создание комиссии под разными предлогами.
Территориальные претензии армян к Азербайджану были решительно отвергнуты азербайджанской делегацией на Парижской мирной конференции.