Əsas səhifə | Xəbərlər | Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyinin I dövrü tərəqqi yolunun başlanğıcıdır
Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyinin I dövrü tərəqqi yolunun başlanğıcıdır
14 iyul 1969-cu il Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi böyük bir dövrün başlanğıcıdır. O zaman məhz Heydər Əliyevin gəlişi ilə cəmiyyət həyatının bütün sahələrində sürətli yüksəliş, milli ruhun inkişafı və mənəviyyatın tərəqqisi dövrü yaşanmışdı. Heydər Əliyev ikinci dəfə hakimiyyətə gələndə yenə özünün siyasi bacarığı gücünə ölkəni vətəndaş müharibəsi təhlükəsindən, ictimai-siyasi pərakəndəlikdən xilas edə bilmiş və cəmiyyətin məqsədini, qayəsini öz varlığında, özünün güclü şəxsiyyətində təzahür etdirərək, doğma xalqını yenidən vahid bir məfkurə ətrafında səfərbər edib onun qəlbində sabaha inam hissi yaratmağı bacarmışdı. Bütün bu illər ərzində əsl rəhbər kimi məhz Heydər Əliyev Azərbaycan həqiqətlərini qətiyyətlə bütün dünyaya tanıda bilmişdir. Azərbaycan yalnız Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra özünün geosiyasi imkanlarını gerçəkləşdirməyi bacarmışdır. Heydər Əliyevin siyasi zəkası sayəsində Azərbaycanın beynəlxalq aləmdən təcrid olunmaq təhlükəsi arxada qalmışdır.
Dünya siyasət meydanında cərəyan edən proseslərə təsiri baxımından Azərbaycan rəhbəri həmişə öz sözü, öz çəkisi, öz sanbalı ilə seçilmişdir. Ümumxalq məhəbbəti qazanan Heydər Əliyevin bitməz-tükənməz enerjisi xalqı yaradıcılıq uğurlarına ruhlandırmışdır. Tarixin yetirdiyi görkəmli şəxsiyyətlərdən olan Heydər Əliyevin parlaq siyasi zəkası sayəsində iki əsrin və iki minilliyin qovuşuğundakı Azərbaycan öz milli-mənəvi dəyərlərini qoruyaraq, üçüncü minilliyə inamla qədəm qoymuşdur. Heydər Əliyev zəkası bütün sədləri yararaq və qarşıya çıxan heç bir çətinliyə baxmayaraq, Azərbaycanı olduqca mürəkkəb zamanın dalğaları arasından salamat çıxarıb, ona həm bölgədə, həm də dünyada layiqli yer qazandırmışdır.
Olduqca mürəkkəb bir dövrdə xalqın xidmətində dayanan Heydər Əliyev bir çox siyasi xadimin edə bilmədiyini və edə bilməyəcəyini gerçəkləşdirmiş, müasir dünyanın ən aktual çağırışlarına cavab vermək bacarığı ilə XX və XXI əsrlərin tanınmış siyasi xadimləri sırasında həmişəlik öz layiqli yerini tutmuşdur. Xalqımızın yetirdiyi nadir dövlət xadimlərindən olan Heydər Əliyev yaşadığı fırtınalı həyatı boyu hər zaman xalqını, vətənini düşünmüşdür. Onun ürəyi Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, doğma xalqının xoşbəxtliyi üçün çırpınmışdır. Heydər Əliyev bir dövlət başçısı kimi Azərbaycanın ən çətin anlarında onu xilas etmək üçün misilsiz fədakarlıqlar göstərmiş, ölkəsini bəlalardan qurtarmağı bacarmışdır.
Təbiətin ona bəxş etdiyi bir çox nadir keyfiyyətlər sayəsində Heydər Əliyev uzaqgörən şəxsiyyət kimi tarixi hadisələrin gedişini qabaqcadan müəyyən edə bilir, milli tarix üçün olduqca  böyük əhəmiyyət daşıyan qərarlar qəbul edilən zaman əsl vətənpərvər mövqeyi nümayiş etdirir, tam qətiyyətlə hərəkət etməyi bacarırdı. Şəxsiyyətindəki qətiyyət onun geniş auditoriya qarşısında çıxışlar edərkən çox vaxt elə bədahətən söylədiyi fikirlərdə də parlaq əksini tapmışdır. Sarsılmaz məntiq üzərində qurularaq qeyri-adi dərəcədə böyük təsir gücünə malik məruzə və nitqləri Heydər Əliyevin fəlsəfi və siyasi dünyagörüşündəki dərinliyin və genişliyin açıq ifadəsidir.
Azərbaycan dövlətinin başçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti kimi Heydər Əliyevin çoxəsrlik dövlətçiliyimiz tarixində müstəsna yeri vardır. Heydər Əliyevin fəaliyyəti öz əhəmiyyəti baxımından Azərbaycanın hüdudlarından çox-çox kənarlara çıxır. Müasir dövrdə nəinki Azərbaycanda, hətta bütün postsovet məkanında, eləcə də dünya miqyasında gedən prosesləri Heydər Əliyevin şəxsiyyətindən və fəaliyyətindən kənarda təsəvvür etmək mümkün deyildi. Müasir Azərbaycanda dövlət quruculuğunun, iqtisadi dirçəlişin, siyasi şüurun, siyasi həyatın son otuz ildən artıq bir dövrünü əhatə edən zaman kəsiyi böyük siyasət xadimi kimi tanınan və dərin zəkaya, ensiklopedik biliyə, geniş dünyagörüşünə malik olan tarixi şəxsiyyətin - Heydər Əliyevin adı, əməli fəaliyyəti ilə, gerçəkləşdirdiyi konkret işlərlə bağlıdır. Bu mürəkkəb proseslər isə onun həm əməli fəaliyyətində, həm də fəlsəfi məfkurəsində - milli dirçəliş fəlsəfəsində öz əksini tapmışdır.
Heydər Əliyev zəmanəmizin böyük filosofu və mütəfəkkiri idi. Onun formalaşdırdığı və inkişaf etdirdiyi azərbaycançılıq fəlsəfəsi Azərbaycanın müasir dünyada xüsusi yerini müəyyən etmiş, milli dövlətçiliyimizin bünövrəsini təşkil edərək, dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi üçün möhkəm zəmin yaratmışdır. Azərbaycan ziyalısını son yüzilliklərdə ciddi şəkildə düşündürən milli dirçəliş problemləri bütöv şəkildə Heydər Əliyevin həmin illərdəki fəaliyyəti ilə strateji dövlət siyasətinə, elmdən, sosiologiyadan və fəlsəfədən əməli siyasət müstəvisinə keçmişdir.
Heydər Əliyev öz parlaq siyasi zəkası və istedadı sayəsində yeni Azərbaycanı, onun bugünkü reallıqlarını yaratmış və gələcəyə aparan yollarını müəyyən etmişdir. Məhz buna görə də Azərbaycan tarixinin 1969-cu ildən bəri yaşanan dövrü Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır və tariximizə Heydər Əliyev dövrü kimi həkk olunmuşdur. Bu dövrün isə Azərbaycanın gələcək tarixi taleyi baxımından başlıca məzmunu azərbaycançılıqdır.
Azərbaycanın müstəqil dövlət quruculuğuna aparan yol, əslində, 1969-cu ildən - məhz onun hakimiyyətə gəlişindən sonra başlamışdır. Bu mənada azərbaycançılığın ən parlaq səhifələri də elə həmin illərdən etibarən yazılmışdır. Heydər Əliyev o dövrdə mövcud olan ideologiyanın qəlibləri çərçivəsində və bu ideologiyaya, əlbəttə, aşkarda daban-dabana zidd olmayan formada olsa belə, alt qatda ona müxalif qalaraq, Azərbaycanda milli ruhun tamamən sıxışdırılmasına nəinki yol verməmiş, əksinə, onu yüksəltmək yolunda bütün imkanlardan maksimum dərəcədə istifadə etməyi bacarmışdır. Bu baxımdan Heydər Əliyevin respublika rəhbərliyinə gəlməsindən sonrakı dövr milli özünüdərkin, milli özünəqayıdışın başlanğıcı kimi qəbul edilir. Tarixi məhz bu dövrdən etibarən başlanan Heydər Əliyev idarəetmə fəlsəfəsinin əsas ideya-siyasi istiqamətini də xalqın milli özünüifadəsinin bütün forma və vasitələrinin geniş vüsət alması, milli qürur hissinin güclənməsi və milli şüurun yüksəlişinə təkan verən sürətli inkişaf strategiyasının gerçəkləşdirilməsi təşkil etmişdir. Onun respublikaya rəhbərlik etməyə başladığı ilk günlərdən Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin yubileylərinin müntəzəm surətdə qeyd olunması bir ənənə halını almış, bu isə Azərbaycan xalqının ümummilli problemləri ilə sıx bağlı olub milli ruhun, milli özünüdərkin yüksəlişi, xalqın tarixi yaddaşının özünə qaytarılması, müstəqil dövlətçilik ideyalarının gerçəkləşməsi üçün zəmin yaratmışdı. Heydər Əliyevin 1969-82-ci illərdə Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə görülən işlər milli özünüdərk duyğularını ideoloji sistemin keçmiş buxovlarından xilas edərək, xalqın tarixi yaddaşının özünə qaytarılması kimi təməl prinsiplər əsasında milli ruhun hədsiz yüksəlişini təmin etmiş, xalqımızın qəlbində illərdən bəri sıxılıb-qalmış milli dövlətçilik ideyasının gələcəkdə böyük hərəkətverici qüvvəyə çevrilməsi üçün münbit zəmin yaratmışdı.
SSRİ-nin əyalətlərindən biri kimi baxıldığından 1960-cı illərin sonlarına doğru sosial-iqtisadi həyatın bütün sahələrinin gerilədiyi, mənfi meyillərin güclənərək getdikcə daha dərin kök saldığı, hakimiyyət uğrunda gizli rəqabətin artdığı və eybəcər şəkillər aldığı, bütün bunların isə xalqın milli-mənəvi birliyinə ziyan vurduğu Azərbaycanda hakimiyyətə gələn yeni rəhbərin birinci işi respublikada iqtisadi potensialın dağılmasının, ictimai-siyasi həyatda yaranmış tənəzzülün xalqın mənəvi-psixoloji vəziyyətinə mənfi təsir göstərə bilməsinin qarşısını almaqdan ibarət oldu. Respublikada kosmopolit bir əhvali-ruhiyyə hökm sürdüyündən milli kadrların hazırlanması, milli dilin inkişaf etdirilməsi və istifadə olunması, dövlət idarəetmə strukturlarında çalışan məmurların azərbaycanlı olmasına diqqət yetirilməsi istiqamətində nəinki ciddi addım atılmır, hətta bu istiqamətdəki təşəbbüslərin qarşısı alınırdı ki, belə bir hal da, heç şübhəsiz, milli şüura malik olan, milli düşüncə ilə yaşayan və milli mentalitetin daşıyıcısı sayılan kadrların yetişməsinə çox ciddi maneələr törədirdi.
İqtisadiyyatı bütövlükdə dərin və uzunmüddətli böhran mərhələsinə qədəm qoymuş respublikada yaranmış bu ağır vəziyyətdən çıxış yolu tapılmalı, onun iqtisadi inkişafını təmin etmək üçün prinsipial cəhətdən yeni konseptual səviyyədə yanaşma yolları işlənib hazırlanmalı, iqtisadiyyatda köklü struktur dəyişiklikləri aparılmalı, təsərrüfatçılıqda və iqtisadi həvəsləndirmədə yeni üsullar tətbiq olunmalı idi. Heydər Əliyev əmin idi ki, millətin siyasi müstəqilliyinin özülünü onun iqtisadi cəhətdən azadlığı şərtləndirir.
O illərdə milli ideyanın qıtlığı üzündən baş alıb gedən, həm iqtisadi, həm mədəni tənəzzülə aparan mənfi hallar Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə aradan qaldırıldı. Onun yorulmaz fəaliyyətinin nəticəsidir ki, 1970-1985-ci illər baş verən dəyişikliklərin miqyasına görə, ictimai və iqtisadi sahədəki dərin islahatların səciyyəsinə və xalqın maddi rifah halının keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçməsinə görə Azərbaycanın quruculuq salnaməsində, sözün həqiqi mənasında, ən parlaq səhifələrini təşkil etmişdir.
İndiki dövrdə Azərbaycanın dövlət suverenliyi və iqtisadi müstəqilliyi, onun xarici iqtisadi əlaqələrinin sistemli olaraq genişlənməsi və dünya iqtisadiyyatına daha dərin bir şəkildə inteqrasiyası prosesi hələ 1970-1980-ci illərdə Heydər Əliyev tərəfindən təməli qoyulmuş potensiala əsaslanır.
Heydər Əliyevin dövlətçilik strateji proqramında azərbaycançılıq məfkurəsi ilə bağlı diqqəti bir də məhz belə bir cəhət çəkir ki, burada mənəvi, bədii, estetik intibah iqtisadiyyatda, sənaye, tikinti və təsərrüfatdakı böyük nailiyyətlərlə, güzərandakı yaxşılaşma və kütləvi ruh yüksəkliyi ilə birləşərək vahid axarda gerçəkləşmişdir.
70-ci illərdən başlayaraq iqtisadi potensialın yaratdığı bu yüksəliş Azərbaycanı özünün iqtisadi inkişafının növbəti mərhələsi kimi tarixən zəruri azadlıq mübarizəsinə də daxilən hazırlamışdır. 80-ci illərin sonu - 90-cı illərin əvvəlində müstəqillik hərəkatının geniş vüsət alması Heydər Əliyev dövründəki həmin iqtisadi yüksəliş və ona paralel olaraq tarixi fürsətdən dərhal bəhrələnməyə hazır milli mübarizlik ruhunun təşəkkül tapması sayəsində mümkün olmuşdur.
Totalitar sistemin elm və mədəniyyət xadimlərinə, ziyalılara qarşı ağır təzyiqləri, təqib və təhdidləri Sovetlər İttifaqının bir çox başqa respublikalarında özünü aşkar hiss etdirdiyi halda, qorxmaz, cəsur, möhkəm iradə sahibi olması sayəsində Heydər Əliyev Azərbaycanda yaradıcı insanlar üçün sərbəst düşünmək və düşündüyünü tam ifadə edə bilmək, alt qatda isə milli-mənəvi ideala, Azərbaycanın dövlətçilik tarixində suverenliyi, müstəqilliyi təmin edən dəyərlərə aparan yolları tapmaq imkanı verən bir şərait yaratmışdı.
Məhz həmin illər ərzində Bakıda ən böyük abadlıq işləri görülmüş, müasir Azərbaycan memarlığının əsərləri sayılan və respublikanın siyasi və mədəni həyatında böyük əhəmiyyəti olan bir sıra memarlıq ansamblı, inzibati mərkəz, saray, institut, nəşriyyat, tədris korpusu, kompleks və özünün görkəmi ilə şəhərə gözəllik verən neçə-neçə digər binalar tikilib istifadəyə verilmişdir. Məhz Heydər Əliyevin təşəbbüsü sayəsində çox sayda memarlıq abidəsinin bərpası mümkün olmuşdur. O, Azərbaycan xalqının tarixi keçmişində, mənəvi mədəniyyət tarixində iz qoymuş böyük şəxsiyyətlərin abidəyə çevrilməsinin xalqın milli varlığına, milli duyğularının güclənməsinə son dərəcə müsbət təsir edəcəyini çox gözəl bilirdi. Heydər Əliyevin mədəniyyətimizə, tariximizə dərin ehtiram nümayiş etdirərək göstərdiyi qayğı sayəsində Bakının ən görkəmli yerlərində xalqımızın milli varlığının daşıyıcısı olan böyük insanların əzəmətli heykəlləri ucaldılmış, böyük tarixi şəxsiyyətlərin hər biri üçün bir mədəniyyət mərkəzinə çevrilən ev-muzeyləri yaradılmışdır. Heydər Əliyevin Azərbaycanın gələcəyini düşünərək uzaqgörənliklə atdığı addımlardan biri də azərbaycanlılardan ibarət gənclərimizi gələcəyin müstəqil ölkəsi üçün gərəkli ixtisaslara yiyələnməkdən ötrü keçmiş Sovetlər İttifaqının nüfuzlu ali məktəblərinə göndərmək təcrübəsi kimi dəyərli təhsil ənənəsinin əsasını qoyması idi. Bu yolla Azərbaycanımızın elmi və kadr potensialı yüksəldiyi kimi, xalqımızın milli-mənəvi, əxlaqi dəyərlərinin təbliği də həyata keçirilirdi.
Heydər Əliyevin başçılığı ilə 1969-82-ci illərdə Azərbaycandakı intibahı şərtləndirən amillərdən biri respublikada təhsilin inkişafına xüsusi diqqət yetirilməsi, gəncliyin ana dilində təhsilinə üstünlük verilməsi olmuşdur. Milli hərbçi kadrların hazırlanması da xalqın müstəqil gələcəyini görən Heydər Əliyevdən ötrü xüsusilə böyük əhəmiyyətli məsələ idi. Heydər Əliyevin gələcəyin müstəqil Azərbaycanını nəzərdə tutaraq, milli məfkurənin yüksəlişi və xalqın milli dövlətçilik arzularının daha da güclənməsi üçün dövlət quruculuğu sahəsində gördüyü mühüm işlərdən biri SSRİ-nin xarici siyasəti çərçivəsində də olsa, Azərbaycanın xarici aləmlə elmi-texniki, iqtisadi və mədəni əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün göstərdiyi maksimum səylərdir. Bu məqsədlə Bakıda ittifaq və beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlər təşkil olunduğu kimi, SSRİ respublikaları və sosialist düşərgəsi ölkələrində, eləcə də digər xarici ölkələrdə Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənəti günləri keçirilirdi ki, bütün bunlar son nəticədə Azərbaycanın xarici ölkələrlə və orada yaşayan azərbaycanlılarla əlaqələrinin qurulması üçün zəmin yaradır, azərbaycanlıların özünəməxsus tarixi, mədəni ənənələri olan xalq olaraq tanınmasını, Bakının isə həmin dövrdə dünya miqyasında tanınan bir elm və mədəniyyət mərkəzinə çevrilməsini təmin edirdi.
Bu, həmin dövr idi ki, hətta Moskvada, Sankt-Peterburqda çıxan jurnallarda işıq üzü görə bilməyən yazılar fəal vətəndaşlıq nümunəsi olan əsərlər kimi dövrün Bakı mətbuatında dərc oluna bilir, şəxsən Heydər Əliyev səviyyəsində hər cür hücumdan və qəsdlərdən qorunurdu. Həmin illərdə mədəniyyət və incəsənət nümayəndələrinin tarixi keçmişimiz, eləcə də bugünümüzlə bağlı qadağa qoyulmadan milli ruhlu əsərlər yarada bilmələri üçün münbit şəraitin təmin olunması gənc qələm sahiblərinə xüsusi qayğı və diqqətlə yanaşılması ilə əlaqəlidir.
Hakimiyyətə gəldiyi ilk günlərdən Heydər Əliyevin gələcəyə hesablanaraq milli dövlət quruculuğunun əsasını təşkil edən strateji proqramında Azərbaycan dili ayrıca diqqət mərkəzində idi. Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərliyi dövründə Azərbaycan dilinə həqiqi dövlət dili statusu qazandırmağa yönəlmiş fəaliyyətinin bəhrəsidir ki, 1978-ci il Konstitusiyasında Azərbaycan dilinin dövlət dili statusu təsbit olundu. Dövr baxımından, sözün əsl mənasında, qəhrəmanlığa bərabər belə bir addım məhz gələcəyin müstəqil yeni Azərbaycanı naminə atılmışdı. Azərbaycan dilinin idarəçilikdə geniş tətbiqi, demək olar ki, bütün böyük klassiklərin ittifaq miqyasında yubileylərinin keçirilməsi, Azərbaycan mədəniyyətinin ümumittifaq miqyasda ön mövqelərə çıxması, elmi, ədəbi, mədəni abidələrin planlı tədqiqi və nəşri - bütün bunlar Heydər Əliyevin gələcək milli dövlətçiliyimizin ideya təməlində dayanan siyasətinin əməli nəticələridir.
Bir sözlə, dahi liderin respublikamıza uzunmüddətli rəhbərlik dövrü Azərbaycan xalqının tarixinə qızıl hərflərlə həkk edilmişdir. İndi Ulu Öndərimizin layiqli davamçısı, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev müstəqil dövlətimizi Heydər Əliyev irsinə sadiq qalaraq idarə edir, onu bütün dünyada tanıdır və respublikamızın davamlı inkişafı üçün tədbirlər həyata keçirir.

Главная страница | Новости | Первый период руководства Общенационального лидера Гейдара Алиева Азербайджаном – начало пути развития
Первый период руководства Общенационального лидера Гейдара Алиева Азербайджаном – начало пути развития
14 июля 1969 года – начало великой эпохи, когда Азербайджан возглавил великий лидер Гейдар Алиев. В то время, именно с приходом Гейдара Алиева, начался период бурного подъема во всех сферах общественной жизни, формирования национального самосознания. Когда Гейдар Алиев пришел к власти во второй раз, он проявил недюжинные лидерские качества и сумел уберечь страну от опасности начала гражданской войны и общественно-политической раздробленности, мобилизовав свой народ вокруг единой идеологии. За годы своего правления Гейдар Алиев, как настоящий лидер, сумел довести до мировой общественности реалии Азербайджана. Благодаря политической зоркости Гейдара Алиева Азербайджан избежал опасности изоляции от международного сообщества.
Гейдар Алиев отличался уникальной способностью четко анализировать и влиять на происходящие в мире политические процессы. Неиссякаемая энергия Гейдара Алиева, завоевавшего любовь всего народа, вдохновляла народ на творческие успехи. Благодаря блестящему политическому уму Гейдара Алиева, одного из выдающихся политических деятелей, Азербайджан уверенно вступил в новое тысячелетие, сохранив свои национально-нравственные ценности. Гений Гейдара Алиева преодолел все барьеры и, несмотря ни на какие трудности, благополучно вывел Азербайджан из сложной ситуации.
Гейдар Алиев занимает достойное место среди известных политических деятелей 20-го и 21-го веков. Он один из тех редких государственных деятелей, который в самые трудные минуты пошел на беспримерные жертвы во имя укрепления независимости Азербайджана и счастья родного народа.
Гейдар Алиев обладал многими редкими качествами, благодаря которым мог заранее предвидеть ход исторических событий и решительно действовать в вопросах имеющих большое историческое значение. Основанные на непоколебимой логике, его доклады и выступления, обладающие необычайно большим воздействием, являются ярким выражением глубины и широты философско-политического мировоззрения Гейдара Алиева.
Как глава Азербайджанского государства, Президент Азербайджанской Республики Гейдар Алиев занимает особое место в истории нашей многовековой государственности. Деятельность Гейдара Алиева по своему значению выходит далеко за пределы Азербайджана. С именем Гейдара Алиева, известного как великий политик, обладающего глубоким умом, энциклопедическими знаниями и широким мировоззрением, связаны государственное строительство, экономическое возрождение, формирование национального самосознания и установление политической стабильности в современном Азербайджане. Все эти процессы отразились в его политической деятельности, основанной на идеологии национального возрождения.
Гейдар Алиев был великим философом и мыслителем своего времени. Сформированная и развитая им философия азербайджанства определила особое место Азербайджана в современном мире, легла в основу нашей национальной государственности, заложила прочный фундамент солидарности азербайджанцев мира. Проблемы национального возрождения, над которыми в последние века серьезно задумывалась азербайджанская интеллигенция, с началам деятельности Гейдара Алиева полностью перешли из области науки, социологии и философии на уровень государственной политики.
Благодаря своему блестящему политическому уму и таланту, Гейдар Алиев создал новый Азербайджан, история которого с 1969 года тесно связана с его именем. Основное содержание периода правления Общенационального лидера составляет философия азербайджанства.
Строительство независимого Азербайджана фактически началось в 1969 году, после прихода к власти Гейдара Алиева. Он не допустил подавления национального духа в Азербайджане и использовал все возможности для того, чтобы сохранить и укрепить его. С этой точки зрения период после прихода Гейдара Алиева к руководству республикой рассматривается как начало формирования национального самосознания. Основным идейно-политическим направлением философии политического правления Гейдара Алиева был подъем национального самосознания и стратегия стремительного развития. Гейдар Алиев ввел традицию регулярного празднования юбилеев выдающихся деятелей Азербайджана, что способствовало возрождению исторической памяти народа, реализации идей государственности. Деятельность Гейдара Алиева во время руководства Азербайджаном в 1969-82 гг. была направлена на освобождение чувства национальной гордости от былых оков идеологической системы на основе возвращения исторической памяти народа.
К концу 1960-х гг. все сферы социально-экономической жизни в стране пришли в упадок, усилились негативные тенденции, тайная борьба за власть приобрела уродливые формы. Все это нанесло ущерб национально-духовному единству народа. Первостепенной задачей нового лидера, пришедшего к власти в Азербайджане, было не допустить развала в экономической и общественно-политической жизни, который мог негативно сказаться на моральном и психологическом состоянии людей. В республике не были предприняты серьезные шаги в направлении подготовки национальных кадров, развития и использования национального языка и создавались серьезные препятствия для кадров, обладающих национальным самосознанием, живущих национальным мышлением и считающихся носителями национального менталитета.
Для выхода республики из этого сложного положения, экономика которой в целом вступила в стадию глубокого и длительного кризиса, было необходимо выработать принципиально новые подходы на концептуальном уровне для обеспечения ее экономического развития, осуществить кардинальные структурные изменения и применить новые методы ведения хозяйства и экономического стимулирования. Гейдар Алиев был уверен, что политическая независимость нации определяется ее экономической свободой.
Негативные ситуации, ставшие причиной экономического и культурного упадка, были устранены с приходом к власти Гейдара Алиева, деятельность которого характеризовалась глубокими преобразованиями в социальной и экономической сферах и переходом на качественно новый этап развития. В настоящее время государственный суверенитет и экономическая независимость Азербайджана, планомерное расширение его внешнеэкономических связей и процесс более глубокой интеграции в мировую экономику основываются на потенциале, заложенном Гейдаром Алиевым в 1970-1980 годах.
Экономический подъем начала 70-х годов, внутренне подготовил Азербайджан к исторически необходимой борьбе за свободу, как следующему этапу его экономического развития. Расширение движения за независимость в конце 80-х и начале 90-х годов стало возможным благодаря экономическому росту во времена Гейдара Алиева и, параллельно с этим, подъему национально духа народа, готового вступить в борьбу за свой суверенитет в сложившихся исторических условиях.
В то время как во многих других республиках Советского Союза осуществлялись гонения тоталитарной системы в отношении ученых, деятелей культуры и интеллигенции Гейдар Алиев благодаря своему бесстрашию и сильной воле создал в Азербайджане благоприятные условия для творческих людей, которые могли свободно выражать свои мысли.
Именно в эти годы в Баку были проведены крупнейшие работы по благоустройству, построены и сданы в эксплуатацию здания, архитектурные ансамбли, административные центры, дворцы культуры, институты, издательства и т.д., которые считаются произведениями современной азербайджанской архитектуры и представляют собой важное значение в политической и культурной жизни республики. По инициативе Гейдара Алиева были восстановлены многие архитектурные памятники. Он прекрасно понимал, что установление памятников великих личностей, оставивших след в истории азербайджанского народа, окажет положительное влияние на подъем национального самосознания народа и укрепление его национально-патриотических чувств. С этой целью в самых видных местах Баку были установлены великолепные памятники известных личностей, созданы дома-музеи. Одним из значимых моментов дальновидной политики Гейдара Алиева стала традиция направления азербайджанской молодежи в престижные вузы бывшего Советского Союза. Это способствовало повышению научного и кадрового потенциала Азербайджана, а также пропаганде национально-духовных и нравственных ценностей нашего народа.
Под руководством Гейдара Алиева в Азербайджане в 1969-82 годах уделялось особое внимание развитию образования, обучению молодежи на родном языке. Подготовка местных кадровых военных также было приоритетным направлением политики Гейдара Алиева. Предвидя будущее независимого Азербайджана Гейдар Алиев проделал важную работу в области государственного строительства для подъема национальной идеологии и укрепления стремления народа к национальной государственности. Он приложил максимум усилий для расширения научно-технических, экономических и культурных связей Азербайджана с внешним миром. С этой целью в Баку были организованы всесоюзные и международные мероприятия, проведены дни азербайджанской культуры и искусства в республиках СССР и странах социалистического лагеря, а также в других зарубежных странах. Баку стал в то время всемирно известным центром науки и культуры.
В первый период правления Гейдар Алиев с особой заботой и вниманием относился к молодым литераторам. Творческая интеллигенция смело могла печатать свои произведения, в которых отражались национальные ценности и пропагандировалось возрождение национального духа. Эти условия для представителей культуры без запретов на освещение нашего исторического прошлого и создания произведений с национальным духом были созданы в республике Гейдаром Алиевым.
С первых дней прихода к власти азербайджанский язык находился в центре внимания политики стратегического развития Гейдара Алиева, являющейся основой национального государственного строительства. В результате деятельности Гейдара Алиева, направленной на обретение азербайджанским языком статуса государственного языка в Конституции 1978 года был закреплен статус азербайджанского языка как государственного. Этот шаг требовал поистине большого мужества и смелости и был сделан во имя будущего независимого нового Азербайджана. Широкое использование азербайджанского языка в управлении, проведение на союзном уровне юбилеев почти всех великих классиков, выдвижение азербайджанской культуры на передний план на союзном уровне, развитие науки и литературы, планомерное изучение памятников культуры - все это практические результаты политики Гейдара Алиева, в основе которой лежит идея нашей будущей национальной государственности.
Одним словом, период многолетнего руководства нашей республикой гениальным лидером вписан золотыми буквами в историю азербайджанского народа. Достойный преемник Общенационального лидера Президент Ильхам Алиев возглавляет сегодня наше независимое государство, сохраняя верность наследию Гейдара Алиева и осуществляя все необходимые меры по устойчивому развитию нашей республики.