Əsas səhifə | Xəbərlər | Vaşinqtonda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Vaşinqtonda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Avqustun 8-də Vaşinqtonda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Tramp Azərbaycan Respublikası ilə Amerika Birləşmiş Ştatları arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması məqsədilə Strateji İşçi Qrupunun yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Anlaşma Memorandumunu imzaladılar.

Home | News | Memorandum of Understanding signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United States in Washington
Memorandum of Understanding signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United States in Washington
On August 8, in Washington, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the United States of America Donald Trump signed a Memorandum of Understanding between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United States of America on the establishment of a Strategic Working Group to prepare a Strategic Partnership Charter between the Republic of Azerbaijan and the United States of America. Then the heads of state held a conversation.