Əsas səhifə | Xəbərlər | İlham Əliyev BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasında çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 25-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasında çıxış edib.
Prezident İlham Əliyevin çıxışı -Xanımlar və cənablar. Uzun illər ərzində mən bu kürsüdən Azərbaycana qarşı törədilmiş təcavüz, işğal və ədalətsizlik faciələri barədə danışmışam. Bu gün isə qələbəyə və sülhə aparan uzun yolumuzdan, Azərbaycan tarixində yeni dövrdən, Vətən müharibəsi ilə işğala necə son qoyulduğundan, sülhü siyasi vasitələrlə necə təmin etməyimizdən danışacağam. Otuz ilə yaxın müddətdə Azərbaycanın suveren ərazisinin təqribən iyirmi faizi Ermənistanın hərbi işğalı altında qaldı. Ermənistanın həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasəti və hərbi cinayətlər nəticəsində bir milyon azərbaycanlı öz yurd-yuvasından didərgin salındı. Onların fundamental insan hüquqları kobud şəkildə pozuldu. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi dörd qətnamədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olundu. Təəssüf ki, bu qətnamələr heç vaxt icra edilmədi. Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən heç bir sanksiyaya məruz qalmadığı üçün qətnamələrə nümayişkaranə şəkildə məhəl qoymadı. 1992-ci ildə münaqişənin həlli üçün təsis edilmiş ATƏT-in Minsk qrupu isə öz missiyasını yerinə yetirə bilmədi. Onun həmsədrləri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini təmin etmək əvəzinə, status-kvonu qoruyub saxlamağa və münaqişənin dondurulmasına çalışdılar. Otuz ilə yaxın müddətdə davam edən səmərəsiz danışıqlardan sonra 2020-ci ildə Azərbaycan BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun olaraq, özünümüdafiə hüququndan istifadə etməyə məcbur oldu. Ermənistan müharibə zamanı şəhərlərimizə və kəndlərimizə ballistik raketlər atdı, onları kasetli mərmilərlə bombaladı, 100-dən çox günahsız mülki vətəndaşımızı qətlə yetirdi. Azərbaycan isə müharibəni beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə apardı. Biz mülki şəxslərin mühafizəsini təmin etdik, qeyri-hərbi infrastrukturu hədəfə almaqdan çəkindik. 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Silahlı Qüvvələrimiz işğal altındakı əraziləri azad etdi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü beynəlxalq hüquqa və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq bərpa etdi. 2020-ci il noyabrın 10-u Ermənistanın kapitulyasiyası və təqribən 30 ilə yaxın işğaldan sonra Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası kimi tarixə düşdü. Azərbaycan Zəfər müharibəsindən dərhal sonra ərazi bütövlüyünün və suverenliyin qarşılıqlı şəkildə tanınması əsasında Ermənistanla münasibətlərdə yeni səhifə açmağa hazır olduğunu bəyan etdi. Biz beynəlxalq hüquqa əsaslanan beş təməl prinsip irəli sürdük, sülh müqaviləsi layihəsini təqdim etdik. Daha sonra layihə mətni üzrə 2022-ci ilin oktyabrından 2025-ci ilin yayına qədər davam edən danışıqlar prosesi bizim təşəbbüsümüzlə başladı. Müxtəlif təxribatlara baxmayaraq, danışıqlar yalnız ikitərəfli əsasda aparıldığına, hər hansı bir kənar müdaxilə olmadığına görə müsbət nəticələr verdi. Bu il avqustun 8-də Vaşinqtonda, Ağ Evdə ABŞ, Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin iştirakı ilə Azərbaycanın və Ermənistanın xarici işlər nazirləri sülh müqaviləsinin mətnini parafladılar. Həmin gün Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri Birgə Bəyanat imzaladılar. ABŞ Prezidenti Donald Tramp da buna şahid qismində imza atdı. Bundan əlavə, Azərbaycan və Ermənistan artıq sülh prosesinə aidiyyəti olmayan köhnəlmiş mexanizm kimi ATƏT-in Minsk qrupunun və əlaqədar strukturlarının bağlanması üçün birgə müraciət ünvanladılar. Beləliklə, sentyabrın 1-də ATƏT bu strukturların birdəfəlik bağlanması barədə qərar qəbul etdi. Regional bağlantılar davamlı sülh istiqamətində baxışlarımızın əsasını təşkil edir. Vaşinqton Sammitinin mühüm nəticələrindən biri də Zəngəzur dəhlizindən maneəsiz keçidi təmin edəcək və regional bağlantıları möhkəmləndirəcək “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu”dur (TRIPP). Vaşinqton Sammiti, həmçinin Azərbaycan-ABŞ münasibətlərində yeni mərhələnin başlanmasına işarədir. Azərbaycanla Birləşmiş Ştatlar arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması məqsədilə Strateji İşçi Qrupunun yaradılması haqqında iki hökumət arasında Anlaşma Memorandumunu Prezident Donald Tramp ilə birgə imzaladıq. Bu, siyasi, iqtisadi, enerji, regional bağlantılar, müdafiə, təhlükəsizlik və digər sahələrdə tərəfdaşlıq üçün yeni üfüqlər açır. Eyni zamanda, Prezident Trampın 1992-ci ildə Azadlığa Dəstək Aktına 907-ci düzəliş şəklində Azərbaycana qarşı tətbiq olunmuş sanksiyaların icrasını dayandırması qərarı da tarixi addımdır. ABŞ Konqresinin 907-ci düzəlişi birdəfəlik ləğv etməsi ikili standartların mirasına son qoymaqla, Azərbaycanın qlobal təhlükəsizlik və sabitliyə töhfə verdiyi bir dövrdə etimad və əməkdaşlığı möhkəmləndirərdi. Ümumilikdə avqust ayında ABŞ-a səfərim zamanı əldə edilmiş razılaşmalar tarixi əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan-ABŞ münasibətlərində yeni səhifə açdığına, münasibətləri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəltmək qərarına və Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh prosesinə dəstəyinə görə ABŞ Prezidenti Donald Trampa təşəkkür edirəm. Azərbaycan 2020-ci ildə Vətən müharibəsində Qələbədən dərhal sonra azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı yenidənqurma proqramına start verdi. Ermənistan işğal dövründə yüzlərlə şəhər və kəndimizi yerlə-yeksan etdi, 65 məscidi məqsədli şəkildə dağıtdı. Hərbi cinayətkarlar tərəfindən 30 ilə yaxın müddətdə idarə olunan Ermənistanın siyasəti bu idi. Biz isə yerlə-yeksan edilmiş kənd və şəhərləri yenidən qururuq. “Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində artıq 50 mindən çox insan azad edilmiş torpaqlarda yaşayır, işləyir və təhsil alır. Postmünaqişə dövründə Azərbaycanın qarşısında duran ən ağır humanitar problemlərdən biri də Ermənistan işğalı dövründə yerləşdirilmiş minaların yaratdığı təhlükədir. 2020-ci ilin noyabrından bu günədək 400-dən çox azərbaycanlı mülki şəxs və hərbçi mina partlayışları nəticəsində həlak olub və ya ağır yaralanıb. Bu geniş mina təhdidi köçkünlərin təhlükəsiz qayıdışına və bərpa layihələrinin həyata keçirilməsinə əngəl törədir. Eynilə, 1990-cı illərin əvvəllərindən bəri Ermənistanın təcavüzü və işğalı zamanı itkin düşmüş dörd minə yaxın azərbaycanlının faciəli taleyi xüsusi diqqət və tədbir görülməsini tələb edir.
Xanımlar və cənablar, qlobal çağırışlara gəldikdə, biz inanırıq ki, cavab tədbirləri inklüziv, ədalətli və ümumbəşəri olmalıdır.
Azərbaycan bir çox təşəbbüslərlə dayanıqlı həll variantlarının təşviqinə aydın sadiqliyini göstərdi.
Ötən il iqlim fəaliyyəti, yaşıl keçid və maliyyəyə ədalətli çıxış məsələlərində mühüm nəticələr əldə olunmuş COP29-a ev sahibliyi etməkdən qürur duyduq. COP29-un ev sahibi kimi bütün tərəflərin, xüsusən də inkişaf etməkdə olan ölkələrin səslərinin eşidilməsini təmin etməklə, iddialı və balanslı nəticələrə yönəlmiş danışıqlara rəhbərlik etdik.
COP29-da qəbul edilmiş, Bakı Maliyyə Hədəfi kimi də tanınan Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfi (NCQG) qlobal iqlim maliyyəsində tarixi mərhələdir. Bu öhdəlik 2035-ci ilə qədər inkişaf etmiş ölkələrin dövlət mənbələrindən inkişaf etməkdə olan ölkələrə illik 100 milyard ABŞ dolları məbləğində ilkin iqlim maliyyələşdirmə hədəfini hər il ən azı 300 milyard ABŞ dollarına çatdırmağı nəzərdə tutur. Azərbaycan, həmçinin Paris Sazişinin 6-cı maddəsinə uyğun olaraq, karbon bazarları üçün uzun müddətdir gözlənilən çərçivəni uğurla yekunlaşdıraraq, Paris Sazişinin qəbulundan doqquz il sonra onun tam fəaliyyətə başlamasını təmin etdi. İqlim dəyişikliyinə məruz qalan həssas icmalara vacib dəstək verən İtki və Zərərlərə Cavab Fondunun tam fəaliyyət göstərməsi üçün COP29-da bir neçə əsas saziş imzalandı.
Yaşıl keçidə ciddi şəkildə sadiq qalmaqla yanaşı, qarşımıza real olmayan hədəflər qoymamalıyıq. Dünya bu gün və yaxın gələcəkdə mədən yanacaqları olmadan yaşaya bilməz.
Enerji təhlükəsizliyi sülh, regional bağlantılar və iqtisadi inkişafla əlaqəlidir. Azərbaycan bu məqsədlərin qlobal səviyyədə irəlilədilməsində fəal rol oynamaqda davam edir. Azərbaycan bir çox ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində özünü etibarlı və əvəzolunmaz tərəfdaş kimi təsdiqləyib. Şaxələndirilmiş neft və qaz kəmərləri vasitəsilə Xəzər regionunun beynəlxalq bazarlara birləşdirilməsində strateji rol oynayırıq.
Hazırda biz 14 ölkəyə təbii qaz ixrac edirik. Bununla Azərbaycan boru kəməri vasitəsilə qaz təmin edən ölkələrin sırasında dünyada birinci yeri tutur. Bu, Avropada və onun hüdudlarından kənarda enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində və təchizat marşrutlarının şaxələndirilməsində bizim strateji rolumuzu əks etdirir. Bundan əlavə, son vaxtlar Azərbaycan və Suriya enerji təchizatı, infrastrukturun inkişafı və münaqişədən sonra yenidənqurma işlərinə diqqət yetirərək ikitərəfli tərəfdaşlığı gücləndirib. Bu ilin avqust ayından Azərbaycan Türkiyə ərazisindən Suriyaya təbii qaz tədarük etməyə başlayıb və bununla da ölkənin elektrik enerjisi çatışmazlığını əhəmiyyətli dərəcədə azaldıb.
Azərbaycan, həmçinin Günəş, külək və su elektrik enerjisi kimi bərpaolunan enerji mənbələrinə böyük sərmayələr cəlb edir. 2030-cu ilə qədər enerji istehsalımızın təxminən 40 faizi bərpaolunan mənbələr hesabına təmin ediləcək.
Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizləri kimi bağlantı layihələri ölkəmizdən keçir. 2022-ci ildən bəri Orta Dəhlizlə yükdaşımalarda təqribən 90 faiz artımın şahidi olmuşuq. Dəhliz boyu tranzit müddətləri əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Xəzərin ən böyük ticarət donanması, yaxın illərdə gücü ildə 25 milyon tona çatacaq Ələt Beynəlxalq Ticarət Limanı, Bakı–Tbilisi–Qars dəmir yolu, 9 beynəlxalq hava limanı, regionun ən böyük yükdaşıma aviaşirkəti və digər amillər Azərbaycanı beynəlxalq nəqliyyat qovşaqlarından birinə çevirib.
Rəqəmsal bağlantılar sahəsində əməkdaşlıq üçün böyük potensial mövcuddur. Azərbaycan “Rəqəmsal İpək Yolu” kimi əhəmiyyətli layihə vasitəsilə rəqəmsal transformasiya təşəbbüsünü irəlilədir. Bu layihəyə Azərbaycanın əsas regional rəqəmsal mərkəzə çevrilməsinə şərait yaradacaq Xəzər dənizinin dibi ilə qabaqcıl fiber-optik kabel şəbəkəsinin qurulması planları da daxildir.
Azərbaycan neft və qaz sektorundan əlavə, iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinə, qeyri-neft sektorunun inkişafına, islahatlar və şəffaflıq vasitəsilə investisiya mühitinin yaxşılaşdırılmasına diqqət yetirməklə mühüm iqtisadi artıma nail olub. Yoxsulluğun və işsizliyin tarixi minimum həddə – 5 faizə endirilməsi ölkəmizin daha bir nailiyyətidir.
Bu yaxınlarda iki aparıcı beynəlxalq reytinq agentliyi (“Moody’s” və “Fitch”) Azərbaycanın reytinqini artırdı. Çox güclü xarici balans, aşağı dövlət borcu və suveren fondun böyük aktivləri əsas güclü tərəflər kimi göstərilməklə, Azərbaycana sərfəli investisiya dərəcəsi verildi. Bu, ölkəmizdə iqtisadi dayanıqlılığın, güclü fiskal intizamın və əlverişli investisiya mühitinin səviyyəsini təsdiq edir. Xarici borcumuz ÜDM-in cəmi 6,5 faizini təşkil edir ki, bu da dünyada ən aşağı göstəricilərdən biridir. Azərbaycanın valyuta ehtiyatları xarici borcumuzdan təxminən 16 dəfə artıqdır.
2022-ci ildə Xəzəryanı Dövlətlərin Dövlət Başçılarının Zirvə Görüşündə Xəzər dənizində ətraf mühitin pozulması məsələsini qaldırdım. Bu gün vəziyyət daha acınacaqlıdır. Xəzər dənizi sürətlə azalır. Əsas səbəb iqlim dəyişməsi deyil. Gözlənilməz nəticələri olan ekoloji faciəni dayandırmaq üçün Xəzəryanı dövlətlərin birgə səyləri zəruridir. Azərbaycan, həmçinin həmin problemin həlli üçün BMT ilə də sıx əməkdaşlığa hazırdır.
Xanımlar və cənablar, Azərbaycan qlobal səviyyədə humanitar yardım səyləri ilə qürur duyur. Biz təbii fəlakətlərdən, münaqişələrdən və səhiyyə sahəsində böhranlardan zərər çəkən ölkələrə yardım göstəririk. Azərbaycan COVID-19 pandemiyasına qarşı cavab tədbirləri istiqamətində 80-dən çox ölkəyə qoruyucu avadanlıqlar, tibbi cihazlar və vaksinlər ianə edib və maliyyələşdirib.
Azərbaycan yeni bir dövrə qədəm qoyub. Biz həm müharibəni udduq, həm də sülhü qazandıq. İşğala son qoyduq və bərpa işlərinə başladıq. Ədalət zəfər çaldı, suverenlik möhkəmləndi və sülh de-fakto təmin olundu. Biz bu müsbət təcrübəmizi paylaşmağa hazırıq.
Son illərdə əldə etdiyimiz nailiyyətlər yalnız Azərbaycanın qələbəsi və uğuru deyil. Bu, həm də beynəlxalq hüququn sonda mütləq üstünlük təşkil etməsinin sübutudur.
Bizim baxışlarımız aydındır. Bunlar beynəlxalq hüquqa əsaslanan sülh və inkişaf, dövlətlərin daxili işlərinə qarışmama, qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlıqdır.
Gəlin, birlikdə ikili standartların aradan qalxdığı, ədalətin selektiv olmadığı, qanunun aliliyinə hörmət edildiyi, sülhün təkcə sözlərlə deyil, əməli addımlarla təmin olunduğu bir dünya quraq.

On September 25, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev delivered a speech at the 80th session of the UN General Assembly in New York.
Speech by President Ilham Aliyev
- Ladies and Gentlemen,
For many years, I spoke from this tribune about the tragedies of aggression, occupation, and injustice experienced by Azerbaijan. Today, I will speak about our long road to victory and peace, and a new era in Azerbaijan’s history, about how we managed to end the occupation through a liberation war, and how we won peace by political means.
For nearly three decades, almost twenty percent of Azerbaijan’s sovereign territory remained under military occupation by Armenia. One million Azerbaijanis were expelled from their homes as a result of the policy of ethnic cleansing and war crimes conducted by Armenia. Their fundamental human rights were grossly violated. Four United Nations Security Council resolutions, adopted in 1993, demanded the immediate, complete, and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories. Sadly, these resolutions were never implemented. Armenia demonstratively ignored them because no sanctions were imposed on it by the international community.
The OSCE Minsk Group, established in 1992 to facilitate a settlement, has failed in its mission. Instead of enforcing the norms and principles of international law, its co-chairs sought to preserve the status quo and keep the conflict frozen.
In 2020, after almost 30 years of ineffective negotiations, Azerbaijan was forced to exercise its legitimate right to self-defense under Article 51 of the UN Charter. During the war, Armenia shelled our towns and cities, launched ballistic missiles and used cluster munitions, killing more than a hundred innocent civilians. Azerbaijan, in its turn, conducted the war in strict compliance with international humanitarian law. We ensured the protection of civilians and refrained from targeting non-military infrastructure. In the 44-Day Patriotic War, our armed forces liberated occupied territories and restored Azerbaijan’s territorial integrity in accordance with international law and relevant UN Security Council resolutions.
The 10 November 2020 marked the capitulation of Armenia and restoration of Azerbaijan’s territorial integrity after nearly 30 years of occupation.
Right after our victorious war, Azerbaijan declared its readiness to open a new page in relations with Armenia based on mutual recognition of territorial integrity and sovereignty. We proposed five basic principles rooted in international law. We tabled the proposal for a Peace Treaty. Then we initiated a negotiation process on its draft text, which lasted from October 2022 to summer 2025. Despite several attempts to derail the process, the negotiations produced positive results, as they were conducted on a strict bilateral basis, free from any kind of external interference.
On August 8 this year, the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia in Washington, in the White House, in the presence of the leaders of the United States, Azerbaijan and Armenia initialed the text of the peace agreement. The same day, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia signed the Joint Declaration. President of the United States Donald Trump also signed it as a witness. Moreover, Azerbaijan and Armenia jointly appealed for the closure of the OSCE Minsk Group and related structures, as an obsolete mechanism no longer relevant to the peace process. Accordingly, on 1 September, the OSCE adopted a decision to permanently close these structures.
Regional connectivity has been at the core of our vision for lasting peace. Another key outcome of the Washington Summit is the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP), which will ensure unimpeded access through the Zangazur corridor and foster regional connectivity.
The recent Washington Summit has also signaled a new phase in Azerbaijan-US relations. Together with President Donald Trump, we signed the Memorandum of Understanding between the two governments regarding the establishment of a Strategic Working Group to develop a Charter on strategic partnership between Azerbaijan and the United States. It opens new horizons for partnership in political, economic, energy, regional connectivity, defense, security, and other fields.
The waiver by President Trump of the sanctions imposed on Azerbaijan in 1992, in the form of the Section 907 of the Freedom Support Act, is a historic step as well. The permanent removal of Section 907 by the US Congress would eliminate a legacy of double standards and help strengthen trust and cooperation at a time when Azerbaijan is contributing to global security and stability.
Overall, the agreements reached during my August visit to the United States carry historic significance.
I want to express my gratitude to President Donald Trump for opening a new chapter in the US-Azerbaijan relationship, for his decision to elevate it to the strategic partnership level, and for his support to the peace process between Azerbaijan and Armenia.
Right after the victory in the Patriotic War of 2020, Azerbaijan started the large-scale reconstruction program in the liberated territories. During the time of occupation, Armenia levelled to the ground hundreds of Azerbaijani cities and villages, deliberately ruined 65 mosques. That was the policy of Armenia, which was ruled by war criminals for almost 30 years. We are rebuilding villages and cities razed to the ground. Under the Great Return Program, already more than 50,000 people live, work, and study in the liberated territories.
One of the gravest humanitarian challenges facing Azerbaijan in the post-conflict period is the landmine contamination during the time of Armenian occupation. Since November 2020, more than 400 Azerbaijani civilians and military personnel have been killed or seriously injured by landmine explosions. This massive contamination obstructs the safe return of displaced persons and delays reconstruction projects.
Similarly, the tragic fate of nearly four thousand Azerbaijanis who went missing during the Armenian aggression and occupation since the early 1990s continues to require close attention and action.
Coming to the global challenges we are facing, we believe that the response must be inclusive, fair, and universal.
Through its many initiatives, Azerbaijan has shown its clear commitment to advancing sustainable solutions.
Azerbaijan is proud to have hosted COP29 last year, where we achieved important outcomes in advancing climate action, the green transition, and equitable access to financing. As the host of COP29, we guided negotiations towards ambitious and balanced outcomes, ensuring that all voices, particularly those of the developing world, were heard.
The adoption of the New Collective Quantified Goal (NCQG) at COP29, also known as the Baku Finance Goal, is a historic milestone in global climate finance. This commitment brings the previous 100 billion USD annual climate finance goal to at least 300 billion USD per year through 2035 from public sources in developed countries to developing countries. Azerbaijan also successfully finalized the long-awaited framework for carbon markets under Article 6 of the Paris Agreement, making the Paris Agreement fully operational nine years after its adoption. Several key agreements were signed at COP29 to make the Loss and Damage Fund fully operational, providing critical support for vulnerable communities impacted by climate change.
Being strongly committed to the green transition, we at the same time should not put unrealistic targets in front of us. The world cannot live without fossil fuels today and in foreseeable future.
Energy security is closely linked to peace, regional connectivity, and economic development. Azerbaijan continues to play a proactive role in advancing these objectives globally. Azerbaijan has established itself as a reliable and indispensable partner in providing energy security to many countries. We play a strategic role connecting the Caspian region with international markets through a diversified oil and gas pipeline system.
As of today, we are supplying natural gas to 14 countries. This ranks Azerbaijan as the top country in the world in terms of the number of countries it supplies with pipeline gas. This reflects our strategic role in enhancing energy security and diversifying supply routes across Europe and beyond. Moreover, Azerbaijan and Syria have recently strengthened their bilateral partnership, focusing on energy supply, infrastructure development, and post-conflict reconstruction. Since August this year, Azerbaijan started to supply Syria with natural gas via Türkiye, significantly reducing its electricity shortages.
Azerbaijan also attracts large investments in renewable energy sources like solar, wind, and hydro power. Almost 40 % of our energy will be generated by renewables by 2030.
Connectivity projects, like the East-West and North-South Corridors, cross our country. We have witnessed almost 90% growth in cargo volumes through the Middle Corridor since 2022. The transit times along the Corridor have been significantly reduced. The biggest trade fleet in the Caspian, Alat International Trade Port, with its annual capacity reaching 25 million tons in the near future, the Baku-Tbilisi-Kars railroad, 9 international airports, the biggest air-cargo company in the region, and many other factors have turned Azerbaijan into one of the international transport hubs.
There is a great potential for cooperation in digital connectivity. Azerbaijan leads the digital transformation initiative through such ambitious projects as the Digital Silk Way. This project includes plans for an advanced fiber-optic cable network under the Caspian Sea, establishing Azerbaijan as a key regional digital hub.
Azerbaijan achieved significant economic growth by focusing on diversifying its economy beyond oil and gas, developing the non-oil sector, and improving the investment climate through reforms and transparency. Reducing poverty and unemployment to a historic low of 5% is another achievement of our country.
Recently, two major international rating agencies (Moody’s and Fitch) have increased Azerbaijan’s ranking. Azerbaijan was provided with a favorable investment-grade status, citing very strong external balance, low public debt, and substantial sovereign wealth assets as key strengths. This underscores our economic resilience, strong fiscal discipline, and favorable investment climate. Our foreign debt is only 6.5% of GDP, which is one of the lowest in the world. Azerbaijan’s foreign exchange reserves exceed its foreign debt almost 16 times.
Back in 2022 at the Summit of the Caspian Littoral States I raised the issue of environmental degradation of the Caspian Sea. Today situation is much worse. Caspian Sea is shrinking rapidly. The main reason is not climate change. Joint efforts of littoral states are needed to stop ecological catastrophe with unpredictable consequences. Azerbaijan also is ready to cooperation closely with the UN to tackle this problem.
Azerbaijan is proud of its global humanitarian assistance efforts. We are providing aid to countries affected by natural disasters, conflicts, and public health emergencies. Azerbaijan contributed to the COVID-19 response, donating and financing protective equipment, medical devices, and vaccines to over 80 countries in need.
Azerbaijan has entered a new era. We won, both in war and in peace. We ended the occupation and started reconstruction. Justice has triumphed, sovereignty has been consolidated, and peace is de-facto reached. We stand prepared to share our positive experience.
The achievements of recent years are not only a victory and success for Azerbaijan. They are also a demonstration that international law must ultimately prevail.
Our vision is clear: peace and development based upon international law, non-interference in the internal affairs of States, mutual respect, and cooperation.
Let us together build a world without double standards, where justice is not selective, the rule of law is respected, and peace is achieved not through words alone, but through actions.