Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan və İtaliya prezidentləri mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər
Sentyabrın 30-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarella mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Prezidenti bəyanatla çıxış edib.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı
-Hörmətli cənab Prezident.
Hörmətli qonaqlar.
Bir daha sizi səmimiyyətlə salamlayıram, Azərbaycana xoş gəlmisiniz.
İtaliya Prezidenti cənab Mattarella Azərbaycanda ikinci dəfədir. Birinci rəsmi səfər 7 il bundan əvvəl baş vermişdir. Bugünkü səfər onu göstərir ki, İtaliya-Azərbaycan əlaqələri çox uğurla inkişaf edir və biz əsl strateji tərəfdaşlarıq. Bizim görüşlərimiz tez-tez baş verir. Keçən il mən Prezident Mattarellanın qonağı idim və görüş zamanı onu Azərbaycana yenidən rəsmi səfərə dəvət etdim. Şadam ki, o, mənim dəvətimi qəbul edib və bu gün bizimlə birlikdədir. Bizim aramızda iki strateji tərəfdaşlıq sənədi var. Birinci sənəd 2015-ci ildə imzalanmışdır. İkinci sənəd - Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə isə 5 il bundan əvvəl imzalanmışdır. Bu illər ərzində münasibətlərimiz çox sürətlə və müxtəlif istiqamətlər üzrə inkişaf edib. Siyasi əlaqələr ən yüksək səviyyədədir. Qeyd etdiyim kimi, biz tez-tez görüşürük. İqtisadi sahədə İtaliya bizim üçün birinci ticarət tərəfdaşıdır və ildən-ilə ticarət dövriyyəmiz artmaqdadır. Energetika sahəsində bir çox önəmli layihələr icra edilmişdir. Xüsusilə Azərbaycan neftini və qazını İtaliyaya ixrac etməklə biz dünya bazarlarına geniş həcmdə öz təbii resurslarımızı göndərə bilmişik. Eyni zamanda, bir çox ölkələrin enerji təhlükəsizliyinə də öz töhfəmizi vermişik. Bu gün Prezident Mattarella ilə söhbət əsnasında onun keçən səfərini xatırladıq. O vaxt TAP layihəsinin icrası məsələsi gündəlikdə idi. Müxtəlif problemli məqamlar mövcud idi və Prezident Mattarellanın səfərdən sonra şəxsən bu məsələyə müdaxilə etməsi, bu məsələnin tənzimlənməsi imkan verdi ki, TAP layihəsi uğurla icra edildi. 2020-ci ildən başlayaraq bu layihə vasitəsilə İtaliyaya Azərbaycan qazı ixrac edilir. Bu gün Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Azərbaycan 14 ölkəyə təbii qazı ixrac edir. İldən-ilə bizim əhatə dairəmiz artır və bu gün boru kəmərləri ilə ixrac edilən təbii qazın coğrafi əhatəsinə görə Azərbaycan dünyada birinci yerdədir. Azərbaycan nefti İtaliyanın neft balansında birinci yerdə, Azərbaycan qazı isə ikinci yerdədir. Yəni, bu əməkdaşlıq həm güclü tərəfdaşlıqdan xəbər verir, həm də biz uzun illər etibarlı tərəfdaşlar kimi bir-birimizi dəstəkləmişik. Əgər bu səmimi münasibətlər olmasaydı, qarşılıqlı inam olmasaydı, bu layihələrin həyata keçirilməsi mümkün olmazdı.
Mən Prezident Mattarellaya bu gün məlumat verdim ki, biz hazırda Avropa İttifaqı ilə elektrik enerjisinin ixracı üzrə işləyirik. Elektrik xətlərinin çəkilməsi ilə bağlı texniki-iqtisadi əsaslandırma hazırlanmaqdadır. Yəqin ki, yaxın vaxtlarda hazır olacaq. Beləliklə TAP-ın və Cənub Qaz Dəhlizinin açdığı yol bu gün daha böyük layihələrə yol açır. Elektrik enerjisi, o cümlədən Xəzərin dibi ilə Orta Asiyadan Azərbaycana və ondan sonra Avropa məkanına ötürüləcək elektrik enerjisi bizim əməkdaşlığımızın həcmini daha da artıracaq. Keçən dəfə Prezident Mattarella Azərbaycanda səfərdə olanda biz birlikdə Sumqayıtda İtaliya şirkətləri tərəfindən inşa edilmiş böyük bir sənaye müəssisəsinin açılışında iştirak etdik. Bu səfər zamanı isə sabah İtaliya-Azərbaycan Universitetinin açılışını qeyd edəcəyik. Yəni, bu dinamika, bu əməkdaşlıq çərçivələrinin genişləndirilməsi ilk növbədə bizim səmimi münasibətlərimizdən xəbər verir. Yəni, energetika, sənaye sahəsindəki əməkdaşlıq humanitar sahədəki əməkdaşlığa da yol açdı. Artıq İtaliya-Azərbaycan Universitetində yüzlərlə tələbə oxuyur və bu, bizim üçün yeni bir təhsil ocağı olacaq. Burada təhsil alan və alacaq tələbələr həm yüksək biliklərə malik olacaqlar, eyni zamanda, təbii olaraq İtaliyanın Azərbaycandakı, Azərbaycanın İtaliyadakı elçilərinə çevriləcəklər. Yəni bu, bizim dostluğumuzu daha da gücləndirəcək. Bu gün danışıqlar zamanı biz, həmçinin Avropa İttifaqı-Azərbaycan əlaqələri haqqında danışdıq. İtaliya hər zaman Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin inkişafına dəstək vermişdir, bu gün də biz bunu hiss edirik və son vaxtlar Avropa İttifaqı-Azərbaycan əlaqələrində də müsbətə doğru addımlar atılır. Bu da bizi təbii olaraq məmnun edir.
Bir sözlə, bizim strateji tərəfdaşlığımız həm rəsmi sənədlərdə, həm həyatda, praktik işlərdə özünü büruzə verir. Hesab edirəm ki, bir-birindən uzaqda yerləşən ölkələr arasındakı münasibətlərin qurulması bizim timsalımızda bir örnək ola bilər.
Hörmətli cənab Prezident, bir daha Azərbaycana xoş gəlmisiniz.
Sonra İtaliya Prezidenti bəyanatla çıxış edib.
Prezident Sercio Mattarellanın bəyanatı
-Mən cənab Prezident İlham Əliyevə Azərbaycana yenidən səfər etmək üçün dəvətinə görə minnətdaram. Mənə və nümayəndə heyətimə göstərilmiş qonaqpərvərliyə görə də minnətdaram. Aramızda böyük dostluq, qarşılıqlı, tam şəkildə təşəkkül tapmış anlaşma var və İtaliya-Azərbaycan arasında münasibətlər inkişaf edir. Çox sağ olun ki, Siz mənə yeddi il əvvəl etdiyim səfərimi bir daha xatırlatdınız. Bu da əslində, çox böyük rəmzi xarakter daşıdı və cənab Prezident, təşəkkür edirəm ki, bu dəfə də məni ölkənizə dəvət etdiniz, səfərə gəldim. Əlbəttə ki, biz sabah İtaliya-Azərbaycan Universitetinin tələbələr kampusunun açılışını edəcəyik. Bu da o deməkdir ki, bir tərəfdən İtaliya universitetləri, digər tərəfdən Azərbaycan universitetləri əməkdaşlıq edəcəklər.
Cənab Prezident mənə bildirdi ki, yeddi il öncə biz böyük bir sənaye obyektinin açılışında olduq. Onu da qeyd etdi ki, bunun çox böyük rəmzi əhəmiyyəti var. Bu, artıq bizim enerji, sənaye əməkdaşlığımızdan sabaha açılan yeni bir yol oldu və İtaliya ilə Azərbaycan artıq mədəniyyət, humanitar və təhsil sahələrində əməkdaşlığa başladılar. Bu, əslində strateji tərəfdaşlığımızın və 10 il əvvəl imzalanmış sazişdə qeyd olunanların tam, səmərəli şəkildə həyata keçirilməsi deməkdir. Bu, bizim ölkələrimizin münasibətlərini inkişaf etdirir. Bu, nəinki sənaye və enerji sahələrində, həmçinin mədəniyyət sahəsində də əməkdaşlıqdan xəbər verir.
Cənab Prezident burada qeyd etdi ki, sabah açılışını edəcəyimiz universitetdə təhsil alacaq çoxsaylı tələbələr ölkələrimiz arasındakı dostluğu daha da gücləndirəcəklər. Əlbəttə ki, bu münasibətlərə gəldikdə, ölkələrimiz arasında əlaqələr çox yaxşıdır və gördüyünüz kimi, bir neçə tədbirləri təşkil edirik. İndi növbəti tədbirimiz də olacaq. Təbii ki, bunu biz çox yüksək dəyərləndiririk. Əməkdaşlığımız - Azərbaycanın bizə açıqlığı, bizimlə gördüyü işlər, işbirliyimiz göz qabağındadır.
Mən Prezident Əliyevə bildirdim ki, sizin Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığınıza gəldikdə, İtaliya öz tərəfindən addımlar atacaqdır. Xüsusi qeyd edirəm ki, Azərbaycan geniş şəkildə çox nüfuzlu bir tərəfdaşdır. Avropa İttifaqı bunu görür və təbii ki, bizim sizinlə əməkdaşlığımız bu çərçivədə də çox əhəmiyyətli olacaqdır. Biz əlimizdən gələni edəcəyik ki, bu əlaqələr daha da artsın, inkişaf etsin və hər zaman daha çox yeni sahələri əhatə etsin, ölkələrimizin, xalqlarımızın rifahına xidmət etsin. Bu məqsədlə də mən Bakıya səfərə gəlmişəm. Cənab Prezidentə minnətdaram ki, ikinci dəfədir məni ölkəsinə dəvət edib. Təbii ki, Siz burada, həmçinin İtaliyanın rolunu da qeyd etdiniz. Buna görə mən Sizə təşəkkürümü bildirirəm. Həmçinin qonaqpərvərliyinizə görə minnətdaram.
Qeyd edim ki, sabah İtaliya ilə Azərbaycan arasında mədəniyyət sahəsində, təhsil sahəsində mühüm bir gün olacaq və biz sabah səhər birgə tədbirdə iştirak edəcəyik.
Prezident Əliyevlə atdığımız addım bizim qarşılıqlı anlaşmaya, dostluğa, əməkdaşlığımıza xidmət edən addım olacaqdır. İtaliya bu dostluqdan, əməkdaşlıqdan çox fərəhlənir və bunu ən yüksək səviyyəyə qaldırmaq fikrindədir.

Home | News | Presidents of Azerbaijan and Italy delivered press statements
Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and Sergio Mattarella, President of the Italian Republic, delivered press statements on September 30.
First, the President of Azerbaijan made his statement.
- Dear Mr. President.
Dear guests.
I once again sincerely welcome you to Azerbaijan.
This is President of Italy Mr. Mattarella’s second visit to Azerbaijan. The first official visit took place seven years ago. Today's visit shows that Italian-Azerbaijani relations are developing very successfully and that we are true strategic partners.
Our meetings are frequent in nature. Last year, I was a guest of President Mattarella, and during the meeting, I invited him to pay another official visit to Azerbaijan. I am glad that he has accepted my invitation and is with us today.
There are two strategic partnership documents between us. The first document was signed in 2015. The second document - the Joint Declaration on Comprehensive Strategic Partnership - was signed five years ago. Over the years, our relations have developed very rapidly and cover various directions. Political relations are at the highest level. As I mentioned, we meet often. In the economic sphere, Italy is our top trade partner and our trade turnover is increasing by the year. Many important projects have been implemented in the energy sector. In particular, by exporting Azerbaijani oil and gas to Italy, we have been able to send a large amount of natural resources to world markets. At the same time, we have also contributed to the energy security of many countries.
Today, during our conversation with President Mattarella, we recalled his previous visit. At that time, the implementation of the TAP project was on the agenda. There were various problematic issues, and President Mattarella's personal intervention in this issue after the visit as well as his efforts in regulating these issues, allowed the TAP project to be successfully implemented. Starting from 2020, Azerbaijani gas has been exported to Italy through this project. Today, Azerbaijan exports natural gas to 14 countries through the Southern Gas Corridor. Our scope is increasing year after year, and today Azerbaijan ranks first in the world in terms of the geographical scope of natural gas exported through pipelines. Azerbaijani oil ranks first in Italy's energy balance and Azerbaijani gas ranks second. In other words, this cooperation is a sign of a strong partnership, and we have supported each other as reliable partners for many years. If it were not for these sincere relations, if it were not for mutual trust, the implementation of these projects would not have been possible.
I informed President Mattarella today that we are currently working with the European Union on the export of electricity. The preparation of a feasibility study for the construction of power lines is underway. It will probably be ready soon. Thus, the path opened by TAP and the Southern Gas Corridor today paves the way for larger projects. Electricity, including that to be transmitted from Central Asia to Azerbaijan and then to Europe across the Caspian Sea, will further enhance the scope of our cooperation.
Last time, when President Mattarella was on a visit to Azerbaijan, we jointly attended the opening of a large industrial enterprise built by Italian companies in Sumgayit. During this visit, tomorrow, we will celebrate the opening of the Italian-Azerbaijani University. In other words, this momentum, the expansion of these cooperation frameworks is primarily evidence of sincere relations. In other words, cooperation in the energy and industrial sectors has also paved the way for cooperation in the humanitarian sector. Hundreds of students are already studying at the Italian-Azerbaijani University, and this will be a new educational institution for us. Those already studying here will not only have good knowledge, but also, naturally, become ambassadors of Italy in Azerbaijan and of Azerbaijan in Italy. So this will further strengthen our friendship.
During today's talks, we also discussed European Union-Azerbaijan relations. Italy has always supported the development of Azerbaijan's relations with the European Union, and today we feel this. Positive steps have been taken in European Union-Azerbaijan relations recently. This naturally pleases us.
In short, our strategic partnership is manifested both in official documents and in life. I do believe that our experience can serve as an example for building relations between countries located far from each other.
Dear Mr. President, welcome to Azerbaijan once again.
Then, the Italian President spoke.
Statement by President Sergio Mattarella
- I am grateful to Mr. President Ilham Aliyev for the invitation to visit Azerbaijan again. I am also grateful for the hospitality extended to me and to our delegation. There is great friendship, mutual and a well-established understanding between us, and the relations between Italy and Azerbaijan are developing. Thank you very much for reminding me again of my visit seven years ago. This was, in fact, very symbolic, and Mr. President, thank you for inviting me to your country this time. Of course, tomorrow we will inaugurate the student campus of the Italy-Azerbaijan University. This also means that Italian universities, on the one hand, and Azerbaijani universities, on the other, will cooperate.
Mr. President told me that seven years ago we were at the inauguration of a large industrial facility. He also noted that this has a very symbolic significance. This has already opened a new path for our energy and industrial cooperation in the future. Italy and Azerbaijan have already started cooperating in the cultural, humanitarian and educational sectors. This actually means the full and effective implementation of our strategic partnership and the agreement signed 10 years ago. This develops the relations between our countries. It is also evidence of cooperation not only in the industrial and energy sectors, but also in the cultural sector.
Mr. President noted here that the numerous students who will go to the university that we will inaugurate tomorrow will further strengthen the friendship between our countries. Of course, when it comes to these relations, the relations between our countries are very good, and as you can see, we are organizing several events. Now we will have yet another event. Of course, we value this very highly. Our cooperation, Azerbaijan's openness to us, the work it has done with us and our cooperation are obvious.
I told President Aliyev that when it comes to your cooperation with the European Union, Italy will take steps on its side. I would like to specifically note that Azerbaijan is a very influential partner in a broad sense. The European Union sees this and, of course, our cooperation with you will be very important in this context. We will do our very best to ensure that these relations grow, develop and always cover more and more new areas, serving the well-being of our countries and peoples. For this purpose, I have come to Baku on this visit. I am grateful to Mr. President for inviting me to your country for the second time. Of course, you also mentioned the role of Italy here. I express my gratitude to you. I am also grateful for your hospitality.
Let me note that tomorrow will be an important day in the field of culture and education between Italy and Azerbaijan, and we will participate in a joint event tomorrow morning.
The step we have taken with President Aliyev will be one that serves our mutual understanding, friendship and cooperation. Italy is very pleased with this friendship and cooperation and intends to raise it to the highest level.