Əsas səhifə | Xəbərlər | İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda Zəfər abidəsini ziyarət edib və Zəfər muzeyinin açılışında iştirak ediblər
İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda Zəfər abidəsini ziyarət edib və Zəfər muzeyinin açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda Zəfər abidəsini ziyarət edib və Zəfər muzeyinin açılışında iştirak ediblər. Prezident İlham Əliyev Zəfər abidəsinin önünə əklil qoydu, şəhidlərin xatirəsini ehtiramla andı. Birinci xanım Mehriban Əliyeva abidənin önünə gül dəstələri düzdü. Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım Zəfər muzeyinin açılışında iştirak etdilər. Zəfər muzeyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci ilin dekabrında “Bakı şəhərində Vətən müharibəsi memorial kompleksinin və Zəfər muzeyinin yaradılması haqqında” Sərəncamından irəli gələrək Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı şanlı Zəfərin nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə yaradılıb. Muzeyin ekspozisiyası beynəlxalq təcrübə və dünyada mövcud muzey konsepsiyaları əsas götürülməklə, həmçinin ən son texnologiyalar tətbiq edilməklə işlənilib. Burada 8 ekspozisiya zalı yaradılıb: “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Əsrlərin hekayəsi”, “Ermənistan–Azərbaycan münaqişəsi. Tarixə baxış”, “44 günlük Vətən müharibəsi. “Dəmir yumruq” əməliyyatı”, “Şanlı Zəfər. Şuşanın azad olunması”, “Qəhrəmanlar yolu”, “Qarabağ Azərbaycandır!”, “Dövlət suverenliyinin bərpası. 20.09.2023”, “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Dirçəliş”. Təqdim olunan faktlar, foto və videomateriallar, interaktiv nümayişlər və xüsusi olaraq bu muzey üçün hazırlanmış eksponatlar, maketlər münaqişə haqqında həqiqətləri, 44 günlük Vətən müharibəsinin gedişi, şanlı Zəfər nəticəsində dövlət suverenliyinin bərpa olunması barədə məlumatları ziyarətçiyə dolğun çatdırmaqla yanaşı, həm də bu hadisələri hər bir kəsə yenidən yaşadır. Muzeyin girişində tarixi Qələbənin rəmzinə çevrilmiş “Dəmir yumruq” instalyasiyası və Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin çıxışından fikirlər əks olunur. Muzeyi əhatə edən divarda 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın adı ehtiram əlaməti kimi həkk edilib. Divarboyu axan su daimi həyat mənbəyi kimi şəhidlərimizin qəhrəmanlıqları ilə ölümsüzlüyə qovuşduqlarını, hər zaman qəlbimizdə yaşadıqlarını simvolizə edir. Muzeyin ekspozisiya zallarında isə Qarabağda Vətən müharibəsinədək və Zəfər Günündən sonra həlak olmuş şəhidlərimizin adları var. Muzeyin “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Əsrlərin hekayəsi” adlı birinci zalında Azərbaycanın mədəniyyət beşiyi olan Qarabağın təbii gözəlliyi, tarixi memarlıq baxımından zənginliyi təqdim edilir. Zalın divarındakı kitab instalyasiyalarında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin bölgənin sosial-iqtisadi inkişafına verdiyi töhfələrə dair geniş məlumatlar var. Zalın mərkəzində yerləşən interaktiv kitablar isə Qarabağın təbiəti, ədəbi irsi, musiqisi və xalq sənəti ilə yaxından tanış olmağa imkan yaradır. Eyni zamanda, ziyarətçilərə Qarabağın dövlətçilik, hərb, ədəbiyyat və incəsənət sahələrində iz qoymuş görkəmli şəxsiyyətlərinə dair məlumatlar çatdırılır. Zəfər muzeyinin “Ermənistan–Azərbaycan münaqişəsi. Tarixə baxış” zalı Qarabağ münaqişəsinin ağrılı və unudulmaz səhifələrini əks etdirir. Burada münaqişənin xronologiyası, Ulu Öndərin və dövlətimizin başçısının apardıqları ardıcıl siyasət nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad olunması, sülh prosesi barədə məlumatlar yer alıb. Zalda qaçqınlar və məcburi köçkünlər, münaqişə qurbanları, eləcə də işğal dövründə ermənilər tərəfindən dağıdılmış abidələr, məscidlər və milli irsə vurulan ziyan haqqında geniş məlumat təqdim olunur. Qarabağda işğal dövründə dağıdılmış binaların, yerlə-yeksan edilmiş yaşayış yerlərinin taleyinə həsr olunan instalyasiya – viran qalmış ev və bu evin qalıqları altından baş qaldıran ağac isə həyatın yenidən dirçəlişinin rəmzidir. “44 günlük Vətən müharibəsi. “Dəmir yumruq” əməliyyatı” adlı üçüncü zal Azərbaycan torpaqlarının azadlığı uğrunda aparılan qəhrəmanlıq mübarizəsini əks etdirir. Zalın mərkəzindəki LED monitorlar süni intellektlə hazırlanmış videomateriallarla ziyarətçini 44 günlük döyüşlərin mərkəzinə aparır. Monitorlarda döyüş əməliyyatları, hərbi nailiyyətlər və Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki əhaliyə qarşı hərbi hücumları ilə bağlı materiallar təqdim olunur. Holoqrafik ekranlar isə müasir hərbi texnikanı 3D formatda nümayiş etdirir. İnteraktiv xəritələr işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən hərbi əməliyyatların mərhələlərini ardıcıllıqla göstərir. Bu zalda tarixi Qələbənin qazanılmasında müstəsna xidmətləri olan Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin qoşun növlərinin bayraqları, eyni zamanda, Silahlı Qüvvələrin xüsusi təyinatlılarının maketləri var. Həmçinin burada Azərbaycan Prezidentinin Vətən müharibəsi və Zəfərlə bağlı bir sıra fərman və sərəncamları nümayiş olunur. “Şanlı Zəfər. Şuşanın azad olunması” adlı dördüncü zalda Azərbaycanın hərb tarixində xüsusi yer tutan, misilsiz taktiki bacarıqla həyata keçirilmiş əməliyyatı təqdim olunur. Vətən müharibəsi zamanı xüsusi təyinatlı döyüşçülər ağır artilleriyasız Şuşanı azad edərək böyük qəhrəmanlıq göstəriblər. Zalın mərkəzindəki Şuşa maketi döyüş meydanını əks etdirir, interaktiv monitorlar isə əməliyyatın gedişini və əsas taktiki məqamları ardıcıl izləməyə imkan yaradır. Digər monitorda şəhərin müharibə dövründə dağıdılmış abidələri təqdim edilir. Ekranda şanlı Zəfər yolunun emosional gedişi nümayiş olunur. Bu zal Şuşanın azadlığını, Azərbaycan əsgərlərinin rəşadətini və qəhrəmanlığını əks etdirir. Azərbaycan əsgər və zabitlərinin igidliyinə, fədakarlığına və yenilməz iradəsinə həsr olunan “Qəhrəmanlar yolu” zalı isə ziyarətçilərə torpaqların azadlığı uğrunda aparılan mübarizənin ruhunu hiss etdirir. Burada Vətən müharibəsində iştirak etmiş qəhrəmanlara təqdim olunan orden və medalların nümunələri sərgilənir. Dəhlizi xatırladan “Qəhrəmanlar yolu” ziyarətçiləri xalqın birliyi və qələbə sevincini simvolizə edən növbəti zala aparır. Növbəti zal isə “Qarabağ Azərbaycandır!” adlanır və xalqımız üçün milli bayrama çevrilən Zəfər Gününü, ümumxalq sevincini əks etdirir. Zalın mərkəzində Vətən müharibəsində şanlı Zəfərin və Qarabağın dirçəlişinin rəmzinə çevrilmiş Xarıbülbülün Murano şüşəsindən hazırlanmış instalyasiyası yerləşir. Parlaq işıqlar və rənglər zala bayram ab-havası bəxş edir, vizual effektlər sevinc və qürur hissini gücləndirir. Böyük ekranlarda 30 illik həsrətə son qoyan Zəfərin yaşatdığı qürurverici və sevinc dolu anlar nümayiş olunur. “Dövlət suverenliyinin bərpası. 20.09.2023” adlı yeddinci zal Azərbaycanın suverenliyinin bərpasına həsr olunub. Xəritə instalyasiyasında Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun tam azad edildiyi, Azərbaycan tarixində yeni bir dövrün başlandığı nümayiş olunur. Muzeyin sonuncu “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Dirçəliş” adlı zalı isə Qarabağın bərpasına və gələcək inkişafına həsr olunub. Zalın mərkəzindəki instalyasiyada qəhrəman şəhidlərimizin övladlarının səsi ilə Qarabağın parlaq gələcəyinə dair mesajlar verilir. İşıqlı üç keçid - bərpa, ekoturizm və inkişaf mövzularını əks etdirərək bölgənin yenidən qurulmasına yönəlmiş fəaliyyəti göstərir. Hər keçiddə mədəniyyət, təhsil və infrastruktur layihələrinin maketləri təqdim olunur. İnteraktiv ekranlar Qarabağın təbii gözəlliyini və davam edən bərpa prosesini canlandırır. Bu məkan Qarabağın dirçəlişini, dayanıqlı inkişafını və gələcəyinə olan inamı ifadə edir. Ekspozisiya zalının çıxışındakı “Danışan fotolar” adlı bölmədə isə Zəfərin hekayəsini və ruhunu əks etdirən fotolar yer alıb. Burada qonaqlar üçün xatirə kitabı da yerləşdirilib. Muzeydə, eyni zamanda, Auditorium zalı, kitabxana və kafe yaradılıb. Auditorium zalında seminar və konfransların, müxtəlif ictimai tədbirlərin təşkili nəzərdə tutulur. Muzeyin kitabxanasında Azərbaycan tarixinə, mədəni irsinə, artıq keçmişdə qalan Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə, eləcə də Qarabağın bərpasına və inkişafına dair kitablar, araşdırma materialları təqdim olunur. Gələcəkdə hər bir şəhidimiz barədə toplanmış materialların, eləcə də Vətən müharibəsi qəhrəmanları haqqında sənədli filmlərin muzeyin bazasına yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Zəfər muzeyi, muzeyi əhatə edən Zəfər parkı, parkın girişindəki Zəfər tağı Azərbaycan tarixinə həkk olunmuş 44 günlük Vətən müharibəsini, şanlı Qələbəmizi, qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsini yaşadır, buraya gələn hər bir ziyarətçinin yaddaşında qürurverici bu tarix yenidən canlanır. Zəfər muzeyi noyabrın 9-dan ziyarətçilər üçün açıq olacaq.

Home | News | Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Victory Monument in Baku and participated in the inauguration of the Victory Museum
Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Victory Monument in Baku and participated in the inauguration of the Victory Museum
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Victory Monument in Baku and participated in the inauguration of the Victory Museum.
President Ilham Aliyev placed a wreath in front of the Victory Monument and paid tribute to the martyrs.
First Lady Mehriban Aliyeva placed flower bouquets in front of the monument.
The head of state and the First Lady then attended the opening of the Victory Museum.
The Victory Museum was established in accordance with President Ilham Aliyev's Order of December 2020 on the creation of a Patriotic War Memorial Complex and Victory Museum in Baku, to showcase the unparalleled heroism of the Azerbaijani people in the Patriotic War and the glorious Victory achieved, as well as to immortalize the dear memory of our martyrs.
The museum's exposition was developed based on international experience and existing global museum concepts, incorporating the latest technologies. Eight exhibition halls were created: “Karabakh and East Zangezur. Story of Centuries,” “Armenia-Azerbaijan Conflict. Historical Overview,” “44-Day Patriotic War. ‘Iron Fist’ Operation,” “Glorious Victory. Liberation of Shusha,” “Path of Heroes,” “Karabakh is Azerbaijan!,” “Restoration of State Sovereignty. 20.09.2023,” “Karabakh and East Zangezur. Revival.”
Presented facts, photo and video materials, interactive displays, and exhibits and models specially prepared for the museum convey comprehensive information about the conflict, the course of the 44-day Patriotic War, and the restoration of state sovereignty as a result of the glorious Victory, while allowing visitors to relive these events.
At the museum entrance, the “Iron Fist” installation—symbol of the historic Victory—and thoughts from the speech of Victorious Supreme Commander-in-Chief President Ilham Aliyev are featured. On the wall surrounding the museum, the names of our heroic martyrs from the 44-day Patriotic War are engraved as a sign of respect. The flowing water along the wall symbolizes that our martyrs, through their heroism, achieved immortality and live eternally in our hearts. In the exhibition halls, the names of martyrs fallen in Karabakh before and after Victory Day are displayed.
The first hall, “Karabakh and East Zangezur. Story of Centuries,” presents the natural beauty of Karabakh—the cradle of Azerbaijani culture—and its architectural richness. Book installations on the walls provide extensive information on National Leader Heydar Aliyev's contributions to the region's socio-economic development.
Interactive books in the center allow close acquaintance with Karabakh's nature, literary heritage, music, and folk art, while conveying information about prominent figures who left marks in statehood, military, literature, and arts.
The “Armenia-Azerbaijan Conflict. Historical Overview” hall reflects painful and unforgettable pages of the Karabakh conflict, including its chronology, the consistent policy of the National Leader and the head of state leading to liberation of territories, and the peace process. The hall provides extensive information on refugees and internally displaced persons, conflict victims, as well as monuments, mosques, and national heritage damaged by Armenians during the occupation..
An installation dedicated to buildings destroyed and settlements razed during occupation—a ruined house with a tree rising from its remnants—symbolizes life's revival.
The third hall, “44-Day Patriotic War. ‘Iron Fist’ Operation,” reflects the heroic struggle for liberation of Azerbaijani lands. Central LED monitors with AI-generated videos immerse visitors in the 44 days of battles, presenting combat operations, military achievements, and Armenian armed forces' attacks on civilians. Holographic screens display modern military equipment in 3D. Interactive maps sequentially show stages of operations in liberated territories. This hall features flags of Azerbaijani Armed Forces branches with exceptional merits in the Victory, models of special forces, and several Decrees and Orders of the President related to the Patriotic War and Victory.
The fourth hall, “Glorious Victory. Liberation of Shusha,” presents the operation holding special place in Azerbaijani military history, executed with unparalleled tactical skill. Special forces liberated Shusha without heavy artillery, displaying great heroism. A central Shusha model reflects the battlefield; interactive monitors allow sequential tracking of the operation and key tactical moments. Another monitor shows monuments destroyed in the city during the war. The screen displays the emotional journey of the glorious Victory path, reflecting Shusha's liberation and the valor of Azerbaijani soldiers.
The “Path of Heroes” hall, dedicated to the bravery, dedication, and indomitable will of Azerbaijani soldiers and officers, allows visitors to feel the spirit of the struggle. Samples of orders and medals awarded to Patriotic War heroes are exhibited. The corridor-like “Path of Heroes” leads to the next hall symbolizing national unity and victory joy.
The next hall, “Karabakh is Azerbaijan!,” reflects Victory Day – turned into a national holiday – and nationwide joy. At the center is a Murano glass installation of the Kharibulbul flower, symbol of the glorious Victory and Karabakh's revival. Bright lights and colors create a festive atmosphere; visual effects enhance feelings of joy and pride. Large screens show proud and joyful moments ending 30 years of longing.
The seventh hall, “Restoration of State Sovereignty. 20.09.2023,” is dedicated to restoration of Azerbaijan's sovereignty. A map installation demonstrates complete liberation of Karabakh and East Zangezur, marking a new era in Azerbaijani history.
The final hall, “Karabakh and East Zangezur. Revival,” focuses on Karabakh's restoration and future development. A central installation conveys messages about Karabakh's bright future in the voices of our heroic martyrs' children. Three illuminated passages reflect restoration, ecotourism, and development, showcasing region rebuilding activities. Models of culture, education, and infrastructure projects are presented in each. Interactive screens animate Karabakh's natural beauty and ongoing restoration. This space expresses Karabakh's revival, sustainable development, and confidence in the future.
At the exhibition exit, the “Talking Photos” section features photos reflecting the Victory's story and spirit. A memory book is provided for guests.
The museum also includes an Auditorium hall, library, and cafe. The Auditorium is intended for seminars, conferences, and public events. The library presents books and