Əsas səhifə | Xəbərlər | Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının 7-ci Məşvərət Görüşündə İlham Əliyevin çıxışı
Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının 7-ci Məşvərət Görüşündə İlham Əliyevin çıxışı
-Hörmətli Şavkat Miromonoviç.
Hörmətli dövlət başçıları.
Əziz dostlar.
İlk növbədə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Miromonoviç Mirziyoyevə Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının 7-ci Məşvərət Görüşünə dəvətə görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Özbəkistan tərəfinə ənənəvi qonaqpərvərliyinə görə təşəkkür edirəm.
Özbəkistan qardaşım Şavkat Miromonoviç Mirziyoyevin müdrik rəhbərliyi ilə inkişaf və quruculuq yolunda inamla irəliləyir. Onun güclü beynəlxalq nüfuzu, səmərəli iqtisadi islahatları, sənaye, nəqliyyat və kənd təsərrüfatı sahələrində həyata keçirdiyi irimiqyaslı layihələr Özbəkistanı regionda lider mövqeyə yüksəldib. Prezidentin gündəlik qayğısı sayəsində Özbəkistan dünyanın aparıcı idman dövlətləri sırasında yer alıb. Bu yaxınlarda keçirilən Yay Olimpiya Oyunları bunu əyani şəkildə nümayiş etdirdi. Şavkat Miromonoviç müdrik dövlət xadimi olmaqla yanaşı, həm də Özbəkistan-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafına mühüm töhfə vermiş insandır. O, konkret fəaliyyətinə, xalqımıza xoş münasibətinə görə Azərbaycanda sevilir və hörmətlə qarşılanır. Uzaqgörən siyasi xadim Şavkat Miromonoviç Mərkəzi Asiya ölkələri ilə Azərbaycan arasında daha sıx əməkdaşlığa ehtiyac olduğunu aydın görür. Şavkat Miromonoviç, hər şeyə görə Sizə bir daha sağ olun deyirəm.
Dünən biz İslam Sivilizasiyası Mərkəzini ziyarət etdik. Özbəkistan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan bu Mərkəz Özbəkistan Prezidentinin ölkənin zəngin mədəni irsinə sadiqliyinin daha bir göstəricisidir. Bəzi ölkələrdə dinimizə qarşı hücumların artdığı bir şəraitdə islamofobiya sistemli xarakter alır. İslam Sivilizasiyası Mərkəzinin açılması bütün dünyaya göstərir ki, İslam quruculuq, dözümlülük, dostluq və qardaşlıq dinidir. İsam aləminin görkəmli nümayəndələri dünya elminə, mədəniyyətinə böyük töhfə veriblər və İslam Sivilizasiyası Mərkəzi bunu əyani şəkildə nümayiş etdirir. Əminəm ki, möhtəşəm və nadir ekspozisiyaları olan Daşkənddəki İslam Sivilizasiyası Mərkəzi bütün İslam dünyası üçün qürur mənbəyinə çevriləcək.
Hörmətli həmkarlar, Azərbaycan artıq üçüncü dəfədir ki, Mərkəzi Asiya sammitlərində iştirak edir. 2023-cü ildə Tacikistan Prezidenti hörmətli Emoməli Şaripoviç Rəhmonun, 2024-cü ildə isə Qazaxıstan Prezidenti hörmətli Kasım-Jomart Kemeleviç Tokayevin dəvəti ilə sammitlərin işində iştirak etdim.
Azərbaycanla Mərkəzi Asiya dövlətləri arasında münasibətlər xüsusi xarakter daşıyır. Bizi çoxəsrlik ortaq tarix, mənəvi və mədəni irs, qardaşlıq, dostluq, həmrəylik birləşdirir. Biz bu əlaqələri nəinki qoruyub saxlamışıq, həm də onlara strateji tərəfdaşlıq xarakterinə malik olan yeni dinamika bəxş etmişik.
Son illər yüksəksəviyyəli qarşılıqlı səfərlər müntəzəm xarakter alıb. Son üç ildə mən Mərkəzi Asiya ölkələrində 14 dəfə səfərdə olmuşam. Bu müddət ərzində həmkarlarım ölkəmizə 23 dəfə səfər ediblər.
Azərbaycan Mərkəzi Asiya ölkələri ilə müttəfiqlik və strateji tərəfdaşlıq, o cümlədən birgə investisiya fondlarının yaradılması haqqında müqavilə və bəyannamələr imzalayıb. Mütəmadi olaraq keçirilən mədəniyyət günləri, sərgilər, konsertlər xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırır, bizim yaxınlığımızı, dostluğumuza verdiyimiz dəyəri nümayiş etdirir.
Azərbaycan Cənubi Qafqazda yerləşsə də, bu gün fəal qarşılıqlı fəaliyyət sayəsində Mərkəzi Asiya və Azərbaycan artıq qlobal miqyasda nüfuzu əhəmiyyətli dərəcədə artan vahid geosiyasi və geoiqtisadi regiondur.
Biz müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq edir, bir-birimizin təşəbbüslərini dəstəkləyir, qlobal və regional problemlərin həllində ümumi yanaşmalar işləyib hazırlayırıq.
Ölkəmiz öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdikdən sonra işğaldan azad olunmuş ərazilərin dirçəldilməsi üzrə genişmiqyaslı işlərə başlayıb. Biz bu məsələdə Mərkəzi Asiya ölkələrinin Azərbaycana göstərdiyi qardaş dəstəyini yüksək qiymətləndiririk.
Xüsusilə qeyd edək ki, artıq Füzuli şəhərində Mirzə Uluqbəy adına məktəb və Kurmanqazı adına Uşaq İncəsənət Mərkəzi, Ağdamda isə Manas məktəbi fəaliyyət göstərir. Bu, özbək, qazax və qırğız qardaşlarımızın hədiyyələridir.
Bu ilin oktyabrında Füzulidə Türkmənistanın qardaşlıq dəstəyinin rəmzinə çevriləcək məscidin təməli qoyulub. Bütün bunlar qardaşlığımızın və həmrəyliyimizin sübutu kimi qədirbilən Azərbaycan xalqının yaddaşında qalacaqdır.
Bu gün Azərbaycan və Mərkəzi Asiya Şərqlə Qərb, Şimalla Cənub arasında birləşdirici bənd və körpüdür.
Orta Dəhlizin inkişafı ölkələrimiz üçün strateji əhəmiyyət kəsb edir. Nəqliyyat və logistika infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, gömrük prosedurlarının sinxronlaşdırılması və rəqəmsallaşdırılması üzrə birgə səylər yükdaşımaların həcminin artırılması, iqtisadi dayanıqlılığın gücləndirilməsi və beynəlxalq bazarlarda əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanlar açır.
Son üç ildə Orta Dəhliz üzrə Azərbaycandan keçən yükdaşımalar 90 faiz artıb. Dəhliz boyu gediş vaxtları xeyli azaldılıb.
Yaxın illərdə buraxılış qabiliyyəti ildə 25 milyon tona çatacaq Ələt Beynəlxalq Limanı, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, doqquz beynəlxalq hava limanı, regionun ən böyük yük aviaşirkəti və digər amillər Azərbaycanı beynəlxalq nəqliyyat qovşağına çevirmişdir.
Əminəm ki, Azərbaycanın əsas hissəsini onun Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirmək üçün bu ilin avqustunda Vaşinqtonda əldə edilmiş razılaşmalar beynəlxalq daşımalar üçün tranzit imkanlarının genişləndirilməsinə töhfə verəcək. Azərbaycanda Zəngəzur dəhlizinin tikintisi başa çatmaq üzrədir. İlkin mərhələdə 15 milyon ton yükdaşıma qabiliyyətinə malik bu dəmir yolu Orta Dəhlizin əsas arteriyasına çevriləcək. Həmçinin Zəngəzur dəhlizinin bir hissəsi olacaq avtomagistralın tikintisi də başa çatmaq üzrədir.
Rəqəmsal rabitə sahəsində əməkdaşlığımız böyük potensiala malikdir. “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik kabel şəbəkəsinin çəkilməsi planları daxildir.
Xəzər dənizinin dibi ilə elektrik kabelinin çəkilməsi layihəsi qlobal bazarlara elektrik enerjisinin birgə ixracı üçün böyük perspektivlər açır.
Sonda Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələrinin əməkdaşlıq formatına qoşulması ilə bağlı qərara görə hörmətli həmkarlarıma təşəkkür etmək istəyirəm. Bu qərar münasibətlərimizin dostluq və qardaşlıq xarakterini bir daha təsdiqləyir, həmçinin geniş coğrafi məkanda əməkdaşlığın və qarşılıqlı fəaliyyətin möhkəmlənməsinə xidmət edəcəkdir. Eyni zamanda, bizim formatımızda sədrliyi qəbul etdiyinə görə qardaş Türkmənistanı təbrik etmək istəyirəm.

Home | News | Speech by Ilham Aliyev at the 7th Consultative Meeting of Heads of State of Central Asia
Speech by Ilham Aliyev at the 7th Consultative Meeting of Heads of State of Central Asia
- Dear Shavkat Miromonovich,
Dear Heads of State,
Dear friends,
First and foremost, I would like to express my sincere gratitude to the President of Uzbekistan, Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, for the invitation to participate in the 7th Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia. I am grateful to the Uzbek side for its traditional hospitality.
Under the wise leadership of my brother Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, Uzbekistan is confidently advancing along the path of development and creation. Its significant international standing, effective economic reforms and large-scale projects in industry, transport and agriculture have elevated Uzbekistan to a leading position in the region. Thanks to the President"s daily dedication, Uzbekistan has joined the ranks of the world"s leading sporting nations. The recent Summer Olympics clearly demonstrated this. Shavkat Miromonovich is not only a wise statesman but also a person who has made a significant contribution to the development of Uzbek-Azerbaijani relations. He is loved and respected in Azerbaijan for his concrete actions and kind attitude toward our people. As a visionary politician, Shavkat Miromonovich clearly sees the need for closer cooperation between the countries of Central Asia and Azerbaijan. Once again, dear Shavkat Miromonovich, thank you very much for everything.
We visited the Center of Islamic Civilization. Established on the initiative of the President of Uzbekistan, the center serves as yet another testament to the President’s dedication to Uzbekistan’s rich cultural heritage. At a time when attacks on our religion are growing in some countries and Islamophobia is taking on a systemic character, the opening of the Center of Islamic Civilization demonstrates to the entire world that Islam is a religion of creation, tolerance, friendship, and brotherhood. Outstanding representatives of the Islamic world made immense contributions to global science and culture, and the Center of Islamic Civilization clearly showcases this. I am confident that the majestic and uniquely curated Center of Islamic Civilization in Tashkent will become a source of pride for the entire Islamic world.
Esteemed colleagues, this is the third time Azerbaijan has participated in Central Asian summits. In 2023, I attended the summit at the invitation of esteemed President of Tajikistan Emomali Sharipovich Rahmon, and in 2024, at the invitation of esteemed President of Kazakhstan Kassym-Jomart Kemelevich Tokayev.
The relations between Azerbaijan and Central Asian states are quite unique. We are bound together by centuries-old history, spiritual and cultural heritage, brotherhood, friendship, and solidarity. We have not only maintained these ties but also infused them with new momentum, which has the nature of a strategic partnership.
Reciprocal high-level visits have become regular in recent years. Over the past three years, I have visited Central Asian countries 14 times. During the same period, my colleagues have visited our country 23 times.
Azerbaijan has signed treaties and declarations on alliance and strategic partnership, as well as those on the establishment of joint investment funds, with Central Asian countries. Culture days, exhibitions and concerts are regular in nature, bringing our peoples even closer together and demonstrating how close we are and how much we value our friendship.
Although Azerbaijan is located in the South Caucasus, thanks to this active interaction, Central Asia and Azerbaijan today form a single geopolitical and geo-economic region, whose importance in the world is steadily growing.
We successfully cooperate within the framework of various international organizations, support each other"s initiatives, and develop common approaches to resolving global and regional issues.
After restoring its territorial integrity and sovereignty, our country embarked on large-scale work to revive the liberated territories. We highly appreciate the fraternal support that Central Asian countries are providing to Azerbaijan in this regard.
In particular, the Mirzo Ulugbek School and the Kurmangazy Children"s Creativity Cente are already operating in the city of Fuzuli, while the Manas School is open in Aghdam. This is a gift from our Uzbek, Kazakh and Kyrgyz brothers.
In October of this year, the foundation of a mosque was laid in the city of Fuzuli, and this mosque will serve as a symbol of Turkmenistan’s fraternal support. All of this will remain in the grateful memory of the Azerbaijani people as a testament to our brotherhood and solidarity.
Today, Azerbaijan and Central Asia serve as a vital link and bridge between East and West, North and South.
The development of the Middle Corridor is of strategic importance for our countries. Joint efforts to modernize the transport and logistical infrastructure, synchronize and digitalize customs procedures open up vast opportunities for increasing the volumes of cargo, strengthening economic resilience, and expanding cooperation in international markets.
Over the past three years, cargo transportation along the Middle Corridor through Azerbaijan has increased by 90 percent. Transit time along the corridor has significantly reduced.
The Alat International Port, which is expected to reach a throughput capacity of 25 million tons per year in the coming years, the Baku-Tbilisi-Kars railway, nine international airports, the region"s largest cargo airline, and other factors have transformed Azerbaijan into an international transport hub.
I am confident that the agreements reached in Washington this August to connect the mainland of Azerbaijan with its Nakhchivan Autonomous Republic will contribute to expanding transit opportunities for international transportation. The construction of the Zangazur Corridor on the territory of Azerbaijan is nearing completion. With an initial throughput capacity of 15 million tons, this railway will become an important artery of the Middle Corridor. Construction of the highway that will form part of the Zangezur Corridor is also nearing completion.
Our cooperation in digital communications also has tremendous potential. The Digital Silk Road project includes plans to build a Caspian subsea fiber-optic cable network.
The Caspian subsea electric cable construction project ushers great prospects for joint electricity exports to global markets.
In conclusion, I would like to thank my esteemed colleagues for the decision on Azerbaijan’s accession to the cooperation format of the Central Asian states. This decision once again confirms the friendly and fraternal nature of our relations and will serve to strengthen cooperation and interaction across a vast geographical area. I would also like to congratulate fraternal Turkmenistan on assuming the chairmanship in our format. Thank you for your attention.