Əsas səhifə | Xəbərlər | Prezident İlham Əliyevin “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində amnistiya təşəbbüsü: dövlətçilik, humanizm və hüquqi siyasətin vəhdəti
Prezident İlham Əliyevin “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində amnistiya təşəbbüsü: dövlətçilik, humanizm və hüquqi siyasətin vəhdəti
Müstəqil Azərbaycan dövlətinin formalaşması və institusional möhkəmlənməsi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi, qətiyyətli iradəsi və xilaskarlıq missiyası ilə bilavasitə bağlıdır. Onun rəhbərliyi altında qəbul edilmiş Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası müasir dövlətçiliyimizin hüquqi-siyasi əsaslarını müəyyən etmiş, hüquqi dövlət və vətəndaş cəmiyyəti quruculuğu üçün fundamental baza yaratmışdır. Bu konstitusion əsaslar üzərində formalaşan dövlət idarəçilik siyasəti hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən ardıcıl və sistemli şəkildə inkişaf etdirilir. İlham Əliyevin siyasi təfəkkürü strateji rasionalizm, siyasi praqmatizm və milli-mənəvi dəyərlərə əsaslanan realizm üzərində formalaşmışdır. Bu baxımdan onun siyasəti situativ qərarlar deyil, dərin analitik təhlilə əsaslanan sistemli yanaşma kimi xarakterizə olunur. Dövlət başçısı üçün suverenlik anlayışı yalnız ərazi bütövlüyü ilə məhdudlaşmır; bu anlayış siyasi müstəqillik, hüquqi tamlıq, iqtisadi özünütəminetmə və ideoloji müstəqillik kimi çoxölçülü məna daşıyır. Dövlət suverenliyinin möhkəmləndirilməsi, hüququn aliliyinin təmin edilməsi və idarəetmədə davamlılığın qorunması və humanizm prinsipi dövlət başçısının siyasi kursunun əsas istiqamətlərindən və həyata keçirdiyi dövlət siyasətinin aparıcı ideoloji dayaqlarından biridir. Bu yanaşma cinayət-hüquq siyasətində də öz aydın ifadəsini tapmışdır. Azərbaycan Respublikasında cəza siyasəti yalnız cəzalandırma məqsədi daşımır, eyni zamanda islah etmə, yenidən cəmiyyətə inteqrasiya funksiyalarını da yerinə yetirir. 44 günlük Vətən müharibəsi və 23 saatlıq antiterror əməliyyatı nəticəsində Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa edilməsi, habelə Konstitusiyanın ali hüquqi qüvvəsinin ölkənin bütün ərazilərində təmin olunması xalqımızın müasir tarixində mühüm siyasi-hüquqi mərhələ kimi qiymətləndirilir. Məhz bu tarixi reallıqlar fonunda Prezident İlham Əliyev humanizm və mərhəmət ənənələrinə sadiqliyini bir daha ardıcıl və prinsipial şəkildə nümayiş etdirmişdir. Cəzadan azad etmənin tərbiyəvi və sosial əhəmiyyətinə, eləcə də amnistiyanın cəmiyyətin sağlamlaşmasına töhfə verən hüquqi mexanizm olduğuna əsaslanaraq, Prezident İlham Əliyev 15 dekabr 2025-ci il tarixində “Konstitusiya və Suverenlik İli” münasibətilə amnistiya elan edilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmişdir. Bu təşəbbüs, eyni zamanda, azad ediləcək şəxslərin gələcəkdə qanunlara hörmətlə yanaşacağına və dövlətin inkişafında fəal iştirak edəcəyinə olan inamı ifadə edir. Amnistiya aktının layihəsinə əsasən sənəd geniş sosial və hüquqi əhatə dairəsinə malikdir. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün müdafiəsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarında, o cümlədən Vətən müharibəsində və 2023-cü il 19–20 sentyabr tarixlərində həyata keçirilmiş antiterror əməliyyatlarında iştirak etmiş şəxslər amnistiyadan yararlana biləcəklər.
Eyni zamanda, həmin əməliyyatlar zamanı həlak olmuş və ya itkin düşmüş şəxslərin yaxın qohumları, Ermənistan Respublikasının hərbi təxribatları nəticəsində mülki əhali arasında əlillik qazanmış şəxslər, qadınlar, 60 yaşına çatmış şəxslər, cinayət törədərkən yetkinlik yaşına çatmayanlar da amnistiyanın əhatə dairəsinə daxil edilmişdir. Bundan əlavə, böyük ictimai təhlükə törətməyən, az ağır cinayətlərə və ehtiyatsızlıqdan törədilmiş cinayətlərə görə azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum olunmuş şəxslərin cəzadan azad edilməsi və ya cəzalarının çəkilməmiş hissəsinin azaldılması da nəzərdə tutulur. Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə irəli sürülən bu amnistiya aktı tətbiq ediləcəyi şəxslərin sayına görə müstəqil Azərbaycan tarixində ən genişmiqyaslı amnistiya kimi qiymətləndirilir. Statistik məlumatlara əsasən, sənəd ümumilikdə 20 mindən artıq şəxsə şamil olunacaqdır. Belə ki, 5 mindən çox məhkumun azadlıqdan məhrum etmə cəzasından tam azad ediləcəyi, 3 mindən artıq şəxsin cəzasının azaldılacağı, 7 mindən çox məhkumun azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasından, 4 minə yaxın şəxsin azadlıqdan məhrum etmə ilə bağlı olmayan digər cəzalardan və ya şərti cəzalardan azad ediləcəyi, mindən artıq şəxsin isə cinayət məsuliyyətindən azad olunacağı gözlənilir. Azərbaycanda amnistiya və əfv institutunun inkişaf dinamikasına baxdıqda açıq görünür ki, bu sahədəki hüquqi və humanist tədbirlər həm tarixi ənənələrə, həm də müasir dövlətçilik çağırışlarına cavab verir. 1995-ci ildən etibarən qəbul edilmiş 12 amnistiya aktı ümumilikdə 130 mindən artıq şəxsə şamil olunmuşdur ki, bu da ölkəmizdə humanist hüquq siyasətinin davamlı xarakterini göstərir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə (1995–2003) 32 əfv fərmanı imzalanmış və həmin müddətdə 7 amnistiya aktı tətbiq edilmişdir. Bu dövr, humanist yanaşma ilə hüquqi ədalətin qorunması və dövlət-vətəndaş münasibətlərinin sabitləşdirilməsi baxımından önəmli mərhələ kimi qiymətləndirilir. Milli Məclisin deputatı olduğu dövrdə, birinci-vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2007, 2009, 2013 və 2016-cı illərdə qəbul edilmiş amnistiya aktları, dövlətin humanist hüquq siyasətinin formalaşmasında mühüm rol oynamışdır. Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2021-ci ildə 8 Noyabr – Zəfər Günü münasibətilə elan edilmiş amnistiya aktı isə 17 mindən artıq şəxsi əhatə edərək, həm hüquqi, həm də sosial əhəmiyyətli nəticələr doğurmuşdur. Ümumilikdə 71 əfv fərmanı və sərəncam nəticəsində 10162 məhkum əfv edilmiş, onlardan 7060 nəfəri Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sənədlər əsasında azadlığa buraxılmışdır.
Bu statistika və hüquqi təcrübə göstərir ki, müasir Azərbaycan dövləti yalnız tarixi-siyasi irsə söykənmir, həm də gələcək çağırışları qabaqlayan, rasional və analitik yanaşma ilə yaradıcı siyasi təfəkkür əsasında formalaşan dinamik, effektiv və humanist idarəetmə sisteminə malikdir. Bu siyasət, eyni zamanda Heydər Əliyev siyasi məktəbinin prinsiplərini müasir reallıqlara uyğunlaşdıran Prezident İlham Əliyevin yaradıcı liderliyinin, strateji düşüncəsinin və dövlətçilik kompentensiyasının ifadəsidir.

Home | News | President Ilham Aliyev's amnesty initiative within the framework of the "Year of Constitution and Sovereignty": unity of statehood, humanism and legal policy
President Ilham Aliyev's amnesty initiative within the framework of the "Year of Constitution and Sovereignty": unity of statehood, humanism and legal policy
The formation and institutional strengthening of the independent Azerbaijani state are directly related to the political foresight, resolute will and savior mission of the National Leader Heydar Aliyev. The Constitution of the Republic of Azerbaijan, adopted under his leadership, determined the legal and political foundations of our modern statehood and created a fundamental basis for the construction of a legal state and civil society. The state governance policy formed on these constitutional foundations is currently being consistently and systematically developed by President Ilham Aliyev. Ilham Aliyev's political thinking was formed on strategic rationalism, political pragmatism and realism based on national and spiritual values. From this point of view, his policy is characterized as a systematic approach based on deep analytical analysis, not situational decisions. For the head of state, the concept of sovereignty is not limited only to territorial integrity; this concept has a multidimensional meaning such as political independence, legal completeness, economic self-sufficiency and ideological independence. Strengthening state sovereignty, ensuring the rule of law and maintaining continuity in governance and the principle of humanism are the main directions of the political course of the head of state and one of the leading ideological pillars of the state policy he implements. This approach has also found its clear expression in criminal and legal policy. Penal policy in the Republic of Azerbaijan is not only aimed at punishment, but also performs the functions of reformation and reintegration into society. The full restoration of the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan as a result of the 44-day Patriotic War and the 23-hour anti-terrorist operation, as well as ensuring the supreme legal force of the Constitution in all territories of the country, is assessed as an important political and legal stage in the modern history of our people. It is against the background of these historical realities that President Ilham Aliyev has once again consistently and fundamentally demonstrated his commitment to the traditions of humanism and mercy. Based on the educational and social importance of release from punishment, as well as the fact that amnesty is a legal mechanism that contributes to the healing of society, President Ilham Aliyev initiated the declaration of an amnesty on December 15, 2025, on the occasion of the “Year of the Constitution and Sovereignty”. This initiative also expresses confidence that the persons to be released will respect the law in the future and actively participate in the development of the state. According to the draft amnesty act, the document has a wide social and legal scope. Thus, persons who participated in combat operations conducted to protect the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, including the Patriotic War and the anti-terrorist operations carried out on September 19-20, 2023, will be able to benefit from the amnesty.
At the same time, close relatives of those killed or missing during those operations, persons who became disabled among the civilian population as a result of the military provocations of the Republic of Armenia, women, persons who have reached the age of 60, and minors at the time of committing a crime are also included in the scope of the amnesty. In addition, it is envisaged to release from prison or reduce the unserved part of their sentences for less serious crimes and crimes committed through negligence that do not pose a great public danger. This amnesty act, initiated by President Ilham Aliyev, is considered the largest amnesty in the history of independent Azerbaijan in terms of the number of persons to be applied. According to statistical data, the document will apply to more than 20 thousand people in total. Thus, it is expected that more than 5 thousand prisoners will be fully released from imprisonment, more than 3 thousand people will have their sentences reduced, more than 7 thousand prisoners will be released from restriction of freedom, about 4 thousand people will be released from other non-custodial sentences or conditional sentences, and more than a thousand people will be released from criminal liability. Looking at the dynamics of the development of the amnesty and pardon institution in Azerbaijan, it is clear that legal and humane measures in this area respond to both historical traditions and the challenges of modern statehood. The 12 amnesty acts adopted since 1995 have applied to a total of more than 130 thousand people, which indicates the sustainable nature of the humane legal policy in our country.
During the leadership of the National Leader Heydar Aliyev (1995–2003), 32 pardon decrees were signed and 7 amnesty acts were applied during that period. This period is considered an important stage in terms of protecting legal justice with a humanistic approach and stabilizing state-citizen relations. The amnesty acts adopted in 2007, 2009, 2013 and 2016 at the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva, during her time as a deputy of the Milli Majlis, played an important role in the formation of the humane legal policy of the state. The amnesty act announced on the occasion of November 8 - Victory Day in 2021 at the initiative of President Ilham Aliyev covered more than 17 thousand people and had both legal and socially significant consequences. In total, 10,162 prisoners were pardoned as a result of 71 pardon decrees and orders, 7,060 of whom were released on the basis of documents signed by President Ilham Aliyev.