Əsas səhifə | Xəbərlər | İlham Əliyev və Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər
İlham Əliyev və Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər
Fevralın 15-də Belqradda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiç mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Əvvəlcə Serbiya Prezidenti bəyanatla çıxış etdi.
Prezident Aleksandar Vuçiçin
bəyanatı
-Hörmətli Prezident Əliyev, əziz dostum.
Bu səfərə görə Sizə təşəkkür edirəm. Sizin iş qrafikinizin nə qədər vacib və sıx olduğunu bilirəm. Sizdən özünüzü evinizdəki kimi hiss etməyinizi rica edirəm.
Çinli dostlarımız deyirlər ki, belə yağış olanda, bu, böyük bir işin başlanılmasına hər zaman yaxşı işarədir. Ümidvaram ki, pis hava şəraitinə baxmayaraq, biz bu hadisəni özümüz üçün mümkün olan ən yaxşı şəkildə qəbul edəcəyik və həm Serbiyanın, həm də Azərbaycanın qarşısında necə parlaq gələcəyin olduğunu görəcəyik. Ən azından ikitərəfli münasibətlərimizdən söz açdıqda.
Mən Azərbaycan xalqına, şəxsən Sizə möhtərəm cənab Prezident, böyük ehtiramımı ifadə etmək istəyirəm. Həmçinin Serbiya xalqı qarşısında və əlbəttə, Azərbaycan xalqı qarşısında söyləmək istəyirəm ki, hər dəfə Sizinlə danışanda çox şey öyrənirəm, bir çox məsələləri təcrübəli dövlət xadimi, həqiqi liderin fərqli baxış bucağından müşahidə etməyə müvəffəq oluram. Buna görə hər zaman öz biliyinizi mənimlə paylaşdığınıza, mənim ölkəmin, rəhbərlik etdiyim ölkənin çox yaxşı mətləblər öyrənməli olduğu bizimlə belə əlaqələr qurduğunuza görə Sizə təşəkkür edirəm.
Bu gün Prezident Əliyevlə dünyadakı və Avropadakı bütün mühüm məsələlərlə bağlı danışdım. Biz bir-birimizlə məsləhətləşdik, mən ondan öyrəndim. Bəzi prosesləri özüm müşahidə etdiyimdən daha yaxşı, daha dərindən dərk etdim. Bizim elə əlaqələrimiz var ki, nə vaxt böhran baş versə, bir-birimizə açığıq və bir-birimizlə danışırıq. Bizim əməkdaşlığımız həyatın hər bir sahəsində inkişaf edir. 2012-ci illə müqayisədə xidmətlər sahəsində ticarət dövriyyəmiz əvvəlkindən 16 dəfə, 16 faiz deyil, 16 dəfə çoxdur. Həmçinin strateji tərəfdaşlıq sayəsində biz Azərbaycanla yeni əlaqələr, mümkün olan ən yaxın əlaqələr qurmuşuq. Mən hesab edirəm ki, bu, Serbiya Respublikası və onun vətəndaşları üçün olduqca vacibdir.
Bizim sosial həyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığımız daha mühüm və daha böyük ola bilər və olmalıdır. Mən hesab edirəm ki, daha çox iş və səylərlə, bizim tərəfimizdən daha çalışqan yanaşma ilə gələcəkdə hətta daha yaxşı nəticələrə nail olacağıq. Bu vaxtadək biz 57 sənəd imzalamışıq və bunun üstünə bu gün imzalanmış onlarla digər sənədi də əlavə edə bilərik. Həmin sənədlər sosial həyatın bütün sahələrində münasibətlərimizin yaxşılaşdırılması üçün möhkəm zəmin rolunu oynamalıdır.
Biz sentyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək investisiya forumunda iştirakı müzakirə etdik və bundan əvvəl mən Azərbaycana səfər edəcəyəm. İnanıram ki, bu, bizim biznes dairələrimiz, bankçılarımız və nümayəndələrimiz üçün Azərbaycanı ziyarət etmək fürsətidir və bu da ölkəmiz üçün EXPO-nu təqdim etmək imkanı olacaq. Çünki həmin ərəfədə EXPO-nun keçirilməsinə bir neçə ay qalacaq. Bu tədbir Serbiyada 2027-ci ildə keçiriləcək ən böyük tədbirdir və bizim üçün ən önəmli tədbirdir. Biz “EXPO 2027”də iştirakını təsdiqlədiyi üçün Azərbaycana minnətdarıq və mən əminəm ki, onlar öz gözəl ölkələrini mümkün olan ən yaxşı şəkildə 2027-ci ildə burada - Belqradda təqdim edəcəklər.
Eyni zamanda, diqqətinizi bəzi faktlara da yönəltmək istəyirəm. İki ölkə arasında turizmin artması və mayın 3-də Belqrad və Bakı arasında “Air Serbia” vasitəsilə həyata keçiriləcək birbaşa reysin açılması buna xüsusi töhfə verəcək. Mən Serbiyanın bütün vətəndaşlarına şəxsən deyə bilərəm ki, Bakı gözəl şəhərdir. Onlar orada bir çox yeniliklər görə bilərlər. Şəhər Xəzər dənizinin sahilində yerləşir. O, təmiz, səliqəli şəhərdir. Mən nə zaman Bakıya səfər edirəm, yeni möcüzələr görürəm, Prezident Əliyevin Azərbaycan hökuməti ilə bir yerdə inşa etdiyi yeni və gözəl yerləri görürəm. Orada möhtəşəm muzeylər var. Bulvarlar, mehriban insanlar, təhlükəsizlik mümkün olan ən yüksək səviyyədədir. Beləliklə, bu, Serbiya vətəndaşlarına Azərbaycana səfər etmək üçün açıq bir dəvətdir. Mən Azərbaycan vətəndaşlarını Serbiyanı ziyarət etməyə, bu ölkəni sevməyə dəvət etmək istəyirəm. Serbiya Avropa qitəsində təhlükəsizliyi ən yüksək səviyyədə olan ölkələr sırasındadır. Bizim Azərbaycan xalqı ilə qardaş və dost münasibətlərimiz var. Düşünürəm ki, ölkəmizdə ziyarət edə biləcəyiniz çox yer var. Mən təkcə Belqradı yox, digər şəhərləri, dağ istirahət mərkəzlərini, gölləri və digər yerləri nəzərdə tuturam.
Biz iqtisadi əməkdaşlıq, kənd təsərrüfatı, eləcə də kənd təsərrüfatı məhsullarının mübadiləsi haqqında danışdıq. Azərbaycanın Zirə kəndində yetişdirilmiş pomidor və xiyarı ilk dəfə dadanda və hətta bundan öncə Azərbaycanın xüsusi bölgəsi olan Naxçıvandan da məhsulların dadına baxanda onlar mənim çox xoşuma gəldi. Mən onları çox xoşlayıram və eşitmişəm ki, digər mənbələrdən daxil olan məhsulların qiyməti ilə müqayisədə Azərbaycan xeyli endirimlə təchiz edir. Mənə maraqlıdır, xalqımıza həmin məhsulları bu qədər aşağı qiymətlə təqdim etmək mümkündürmü?! Əgər hökumətdə əyləşən şəxslər bu haqda düşünməyiblərsə, düşünsünlər. Mən sizə müraciət edərək deyirəm ki, vətəndaşlara azərbaycanlı dostlarımızdan daha münasib qiymətlə keyfiyyətli malların təchiz olması məsələsini həll etsinlər. Eyni zamanda, biz də öz mallarımızı beləcə təqdim etməliyik. Hələ ki, bu, baş vermir. Əminəm ki, biz, həmçinin Azərbaycana çox məhsullar təqdim edə bilərik. Lakin bunu hələ etməmişik və diqqətlə yanaşmamışıq. Münasibət belədir. Vaxt keçir, biz isə heç nə haqqında düşünmürük.
Ən mühüm mövzulardan biri də o faktla bağlıdır ki, qarşımızda elektrik enerjisi dövrü başlayıb. Mən Prezident Əliyevdən xahiş etdim ki, bu layihədə bizə yardım göstərmək üçün şəxsən iştirak etsin. Belə olarsa, biz işləri daha sürətlə bitirə bilərik. Burada insanlar düşünə bilər ki, elektrik enerjisi hələ 20 il əvvəl də var idi. Amma həmin vaxtlar siz qablarda yanacaq alırdınız. O zaman 6 saat ərzində elektrik enerjisi verilirdi, sonrakı 6 saatda enerji məhdudiyyətlərlə verilirdi. Bugünkü vəziyyətə gəldikdə, ölkəmizdə heç zaman olmadığı nizam-intizam yaranıb. Lakin eyni vəziyyət sabah olmaya da bilər. Elektrik enerjisi dövrü başlayır və bizə elektrik enerjisinin çox sayda mənbələri lazımdır. Daha çox elektrik enerjisi istehsal etməliyik. Azərbaycanın giqavatlarla ölçülən elektrik enerjisi olacaq. Lakin məsələ belədir ki, onun idxalı üçün lazımi ötürücü xətlər olacaqmı?! Biz Azərbaycan tərəfi ilə mühüm məsələlər üzərində razılığa gəldik. Bu gün Serbiyanın qaz şirkəti və SOCAR bu mövzuda söhbət aparıblar və əməkdaşlıq sazişi imzalanıb. Çalışacağıq hər bir məsələni iki və ya üç ay ərzində həll edək ki, dərhal sonra layihə sənədləri hazırlansın və tikinti başlanılsın. Tikinti iki ildən artıq çəkəcək. İnanırıq ki, biz 2029-cu ilə qədər qazla işləyən elektrik enerjisi stansiyasını açacağıq. Niş şəhərinin ətrafında üç yer seçilib. Söhbət təmiz enerjidən gedir. Avropa İttifaqı da bunu etiraf edir. Bir sözlə, tikintinin ya Tripale, Kruşti, ya da Nişka Banyada aparılması gözlənilir. Lakin düşünürəm ki, Kruşti ən münasibdir. Stansiyanın 500 meqavatlıq enerji istehsalı gücü olacaq. Prezident Əliyev mənə söz verdi ki, şəxsən həmin məsələ ilə məşğul olacaq. Bəlkə inanmayacaqsınız, lakin ikiillik müddətdə onlar 1890 meqavatlıq ümumi enerji istehsalı gücünü yarada biliblər.
Bəlkə də Azərbaycan xalqı bunu bilmir, həmin güclər mümkün qədər qısa müddətdə yaradılıb. Azərbaycan şirkətləri burada nəzarət işlərini həyata keçirəcək. Serbiya şirkətləri işlərə qoşulacaq. Hər iki tərəf 50 faizlə işləyəcək. Qazla işləyən 500 meqavatlıq elektrik enerjisi stansiyası tikiləcək. Bu, yaxşı nümunə olacaq. Gələcəkdə biz daha çox qazla işləyən elektrik enerjisi stansiyalarını tikməliyik. Kiçik modul tipli reaktorlar quraşdırılacaqdır. Məlumat mərkəzləri olacaq və digər məsələlər həll ediləcək. Mən amerikalılarla müzakirəyə başlamışam və əgər onlar Monteneqronun Bar limanından başlayaraq, neft və qaz kəmərlərini çəksələr, məlumat mərkəzlərini tiksələr, Priyepoledən Zlatibor dağlarından keçərək Belqrada qədər bu işləri icra etsələr, yaxşı olar. Məlumat mərkəzləri yaradılmalıdır. Süni intellektin imkanlarından istifadə etməsək, biz bir ölkə olaraq geridə qalacağıq. İlon Mask deyir ki, iki aydan sonra hər şey kəskin dəyişəcək. Sadəcə insanlar bunu hələ görmür və bilmir. Bu səbəbdən, işlər sürətləndirilməlidir və biz azərbaycanlı dostlarımıza dəstəyə görə minnətdarıq.
Vaxtınızı çox aldıq. Biz hərbi-texniki əməkdaşlığı müzakirə etdik. Əməkdaşlıq yaxşı gedir. Xarici İşlər nazirliklərimiz səviyyəsində məsləhətləşmələr aparılır. Razılaşmalar və daimi dəstək göz qabağındadır. Hətta ən çətin məsələlərdə Serbiya Azərbaycanın tərəfində olub və onlar da bizə dəstək veriblər. Gələcəkdə də bu, belə olacaq. Biz çox ağır məsələləri həll etmişik. Biz Prezident Əliyevin sözlərinə tam inanırıq. Düşünürəm ki, o, həmçinin bizim ölkəyə eyni hisslərlə səmimi yanaşır. Biz bu münasibəti olduğu kimi davam etdirəcəyik. Bu gün və sabah əlavə müzakirələrimiz üçün imkan olacaq. Sabah işçi səhər yeməyimiz gözlənilir və çox məmnunam ki, dostum və Serbiyanın dostu Prezident Əliyevlə bu qədər vaxt keçirə bildik. Görürsünüz ki, bizim çeviklik məni hər zaman qane etmir. Biz daha ürəkdən çalışmalıyıq, hər şeyi sürətləndirməliyik. Əvvəlki dövrlə müqayisədə daha çox iş görə bilmişik və yaxşı nəticələr əldə etmişik. Mən Dövlətçilik Günü münasibətilə Serbiyanın hər bir vətəndaşını təbrik etmək istəyirəm. Bu gün Serbiya təqvimdəki ən vacib bayramlardan birini qeyd edir. Bu, bizim üçün böyük bayramdır. Sizin təbriklərə görə minnətdaram.
Hörmətli cənab Prezident, təşəkkür edirəm və səfərinizlə bizi şərəfləndirdiniz. İnanıram ki, birgə işimizlə Azərbaycan və Serbiya xalqlarının maraqları naminə ən yaxşı nəticələri əldə edəcəyik. Çox sağ olun. Yaşasın Serbiya–Azərbaycan dostluğu!
Hörmətli cənab Prezident, Sizə minnətdaram, evinizə xoş gəlmisiniz.
Sonra Azərbaycan Prezidenti bəyanatla çıxış etdi.
-Hörmətli cənab Prezident, əziz dostum.
Hörmətli xanımlar və cənablar.
İlk növbədə, cənab Prezident, dəvətə və qonaqpərvərliyə görə Sizə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu gün Sizin milli bayramınızdır, Dövlətçilik Bayramıdır. Buna baxmayaraq, Siz Azərbaycan nümayəndə heyətini qəbul edirsiniz. Biz bunu yüksək münasibətlərin təzahürü kimi qiymətləndiririk. Serbiya və Azərbaycan - iki dost ölkə daim bir-birinin yanındadır.
Fürsətdən istifadə edərək, bir daha Sizi və bütün dost Serbiya xalqını Dövlətçilik Günü münasibətilə təbrik etmək istəyirəm. Bu bayramın belə adlandırılması təsadüfi deyil. Çünki bilirəm ki, Serbiya xalqı bütün dövrlərdə öz dövlət suverenliyinin qorunması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində böyük səylər göstərmişdir, qurbanlar vermişdir. Siz də əziz dostum, Serbiyanın Prezidenti kimi dövlətçiliyi, dövlət maraqlarını hər şeydən üstün tutursunuz. Məhz buna görə Sizin rəhbərliyinizlə Serbiya uğurla inkişaf edir, həm beynəlxalq müstəvidə böyük hörmət qazanmışdır, eyni zamanda, iqtisadi və sosial sahədə böyük islahatlar aparılmışdır. Bunun nəticəsində bu gün Serbiya - təbii sərvətləri olmayan bir ölkə buna baxmayaraq, iqtisadi cəhətdən uğurla inkişaf edir, öz gücünə arxalanır, heç bir yerdən heç bir yardım almır. Bugünkü şəraitdə, xüsusilə Avropa məkanında yerləşən ölkə üçün bu, xüsusi amil kimi qiymətləndirilməlidir. Burada mən Prezident Vuçiçin çox yüksək liderlik keyfiyyətlərini qeyd etmək istərdim. Bildiyiniz kimi, bizim təmaslarımız uzun illərdir ki, davam edir. Biz bir-birimizi yaxından tanıyırıq, səmimi söhbətlər aparırıq və dostluq münasibətlərimiz var. Bilirəm ki, Prezident Vuçiç Serbiya xalqına, dövlətinə, dövlət maraqlarına nə qədər bağlı olan insandır və hər bir ölkənin uğurunun arxasında məhz bu amillər dayanır. Biz, əlbəttə ki, Serbiyanın dostları kimi bunu yüksək qiymətləndiririk və buna görə sevinirik.
Əziz dostum bizim müzakirə etdiyimiz məsələlərə toxundu. Mən bunu təkrar etmək istəmirəm. Həqiqətən, bu gün Serbiya-Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclasında bir çox məsələlər müzakirə edildi. Ondan əvvəl biz təkbətək görüşümüzdə məsələlərin geniş spektrinə toxunduq. Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var. Həm siyasi, həm iqtisadi, həm də energetika sahəsində əlaqələrimizi daha da gücləndirmək, beynəlxalq platformalarda, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bundan sonra da bir-birimizin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləmək, birgə sərmayə layihələrini həyata keçirmək, energetika və nəqliyyat sahələrində yeni yaranmış imkanlardan yararlanaraq, daha irəliyə baxaraq çox güclü bir sinergiya yaratmaqdır.
Prezident Vuçiç artıq birgə inşa ediləcək elektrik stansiyasının gələcəyinə toxundu. Prezident qeyd etdiyi kimi, biz qərara gəldik ki, bu məsələni nəzarət altında saxlayacağıq. Bu elektrik stansiyasının yaradılması prosesi məhz Serbiyada mövcud olan investisiya - sərmayə imkanlarına söykənir. Çünki əgər investisiya iqlimi müsbət olmasaydı, Serbiya xarici investorlar üçün o qədər də cəlbedici olmazdı. Məhz aparılan islahatlar nəticəsində bir çox ölkələr, o cümlədən Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır.
Elektrik stansiyalarının tikintisi və yenidən qurulması, onların reabilitasiyası hər bir ölkənin gələcək inkişafını təmin edir. Xüsusilə təbii resursları olmayan ölkələr bir çox hallarda asılı vəziyyətə düşürlər. Ona görə daxili enerji, istehsalat gücünün mövcudluğu hər bir ölkənin enerji təhlükəsizliyini təmin edir və bu layihənin həyata keçirilməsində mən Prezident Vuçiçin xüsusi rolunu qeyd etmək istərdim.
Bütövlükdə energetika sahəsində bizim əlaqələrimiz indi çoxşaxəli formatda inkişaf edir. Bir müddət bundan əvvəl biz Serbiyaya təbii qazın ixracına başlamışıq və bu gün qərara gəldik ki, ixracın həcmini artıracağıq. İndi Serbiya ixrac ediləcək qazı da elektrik enerjisinə çevirərək, artıq təmiz elektrikin əldə edilməsinə də nail olacaq. Bu, həm Serbiya bazarı üçün və gələcəkdə ixrac üçün də imkanlar yaradacaq. Bu gün Azərbaycanın energetika sahəsində ixrac potensialı 2 giqavata bərabərdir. Bu rəqəm artacaq. Çünki biz indi bir çox bərpaolunan enerji stansiyalarının tikintisi ilə məşğuluq və bu sahədə də Serbiya ilə əməkdaşlıq etməyə hazırıq.
Biz 2032-ci ilə qədər əlavə 8 giqavat enerji gücünü əldə edəcəyik və bunun böyük hissəsi ixraca gedəcək. Bunun üçün bizim yeni və daha genişhəcmli transmissiya imkanlarımız olmalıdır. Çünki bizim əsas ixrac istiqamətimiz Avropa məkanıdır.
Digər məsələlərə gəldikdə, yenə də deyirəm, mənim dostum artıq bu barədə danışdı. Vaxtınızı çox almaq istəmirəm. Hesab edirəm ki, mənim rəsmi səfərimin nəticələri özünü çox gözlətməyəcək. Biz yaxın gələcəkdə yenə də bir-birimizlə görüşəcəyik. Mən Prezident Vuçiçi və Serbiya nümayəndə heyətinin üzvlərini Azərbaycana dəvət etmişəm. Əminəm ki, biz bu il bir neçə dəfə görüşəcəyik - həm Azərbaycanda, həm də ola bilər, mən yenə Serbiyaya gəlim. Çünki mən və əminəm ki, Azərbaycan nümayəndə heyəti burada özlərini evindəki kimi hiss edirlər. Mən dəfələrlə Serbiyada olmuşam və Prezident Vuçiçin rəhbərliyi ilə Serbiyada gedən inkişafı öz gözlərimlə görürəm. Buna görə bir daha serbiyalı dostlarımızı ürəkdən təbrik etmək istəyirəm və Prezident Vuçiçin şüarına da qoşuluram. Yaşasın Serbiya! Yaşasın Azərbaycan! Yaşasın Serbiya-Azərbaycan dostluğu!

Home | News | Ilham Aliyev and President of Serbia Aleksandar Vučić are making press statements
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić delivered press statements in Belgrade on February 15.
The President of Serbia made the statement first.
Statement by President Aleksandar Vučić
- Dear President Aliyev, my dear friend,
Thank you for this visit. I know how important and busy your work schedule is. So I would kindly ask you to feel at home here.
Our Chinese friends say that when it rains like this, it is always a good sign that something big is about to begin. I do hope that, despite the unfavorable weather, we will view this event in the best possible way for ourselves and see what a bright future lies ahead for both Serbia and Azerbaijan. At least when it comes to our bilateral relations.
I would like to express my great respect to the people of Azerbaijan and to you personally, dear Mr. President. I would also like to say to the people of Serbia and, of course, to the people of Azerbaijan that every time I talk to you, I learn a lot, I manage to observe many things from a different perspective of an experienced statesman and a true leader. Therefore, I would like to thank you very much for always sharing your knowledge with me and for establishing such relations with us, from which my country, the country I lead, has a lot to learn.
President Ilham Aliyev and I spoke about all the important issues in the world and in Europe today. We consulted each other and I learned from him. I understood some processes better, and more deeply than before. We have such relations that whenever a crisis occurs, we are open and talk to each other. Our cooperation is developing in every sphere of life. Compared to 2012, our trade in the field of services is 16 times higher, not 16 percent, but 16 times. Also, thanks to the strategic partnership, we have established new relations with Azerbaijan, the closest possible relations. I believe that this is extremely important for the Republic of Serbia and its people.
Our cooperation in various spheres of social life can and should be more important and greater. I do believe that with more work and effort, and indeed with a more diligent approach on our part, we will achieve even better results in the future. So far, we have signed 57 documents, and we can add to this the dozens of other documents we signed today. These documents should serve as a solid foundation for improving our relations in all areas of social life.
We have also discussed participation in the investment forum to be held in Azerbaijan in September, and before that, I will visit Azerbaijan. I believe that this is an opportunity for our business circles, bankers and other representatives to visit Azerbaijan, and this will be an opportunity for our country to present EXPO. Because in the run-up to that, there will be a few months left for EXPO. This event is the largest event that will be held in Serbia in 2027, and it is also the most important event for us. We are grateful to Azerbaijan for confirming its participation in EXPO 2027, and I am sure that they will represent their beautiful country in the best possible way here in Belgrade in 2027.
At the same time, I would like to draw your attention to some facts. The increase in tourism between the two countries and the opening of a direct flight between Belgrade and Baku by Air Serbia on May 3 will make a special contribution to this. I can personally say to all the people of Serbia that Baku is a beautiful city. They can see a lot of innovations there. The city is located on the shores of the Caspian Sea. It is a clean and tidy city. Whenever I visit Baku, I see new wonders, new and beautiful places that President Ilham Aliyev has built together with the Government of Azerbaijan. There are magnificent museums there. There are boulevards, there are friendly people, security is at the highest possible level. So this is an open invitation to Serbian citizens to visit Azerbaijan. I want to invite the people of Azerbaijan to visit Serbia and love this country. Serbia is among the countries with the highest level of security on the European continent. We have brotherly and friendly relations with the people of Azerbaijan. I think that there are many places in our country you can visit. I mean not only Belgrade but also other cities, mountain resorts, lakes and other places.
We talked about economic cooperation and agriculture, as well as the exchange of agricultural products. I really liked when I first tasted tomatoes and cucumbers grown in the settlement of Zira in Azerbaijan, and even before that, when I tasted products from the special region of Azerbaijan, Nakhchivan. I like them very much and I have heard that compared to products from other sources, Azerbaijan supplies them at a significant discount. I wonder if it is possible to provide our people with these products at such a low price? If those sitting in the government have not thought about this, let them think about it. I urge you to solve the issue of providing citizens with quality goods at more affordable prices from our friends in Azerbaijan. At the same time, we should also provide our own goods in this way. So far, this is not happening. I am sure that we can also provide Azerbaijan with many products. However, we have not done this yet and have not approached it carefully enough. This is the attitude. Time passes, but we do not seem to think about anything.
One of the most important issues is the fact that we are entering the era of electricity. I asked President Ilham Aliyev to personally participate in this project to help us. If so, we can finish the work faster. People here may think that electricity existed 20 years ago. But back then you bought fuel in containers. Then electricity was supplied for six hours, and then for the next six hours it was provided with interruptions. As for today, there is discipline that has never been seen in our country before. However, the situation may not be the same tomorrow. The era of electricity is beginning, and we need many sources of electricity. We need to produce more electricity. Azerbaijan will have electricity measuring gigawatts. But the question is: will there be the necessary transmission lines for its import? We have reached an agreement with the Azerbaijani side on important issues. Today, the Serbian gas company and SOCAR held talks on this issue and a cooperation agreement was signed. We will try to resolve each issue within two or three months, so that the project documentation can be prepared and construction can begin immediately after that. The construction will take more than two years. We believe that we will open a gas-fired power plant by 2029. Three sites have been selected around the city of Nis. We are talking about clean energy. The European Union also recognizes this. In short, the construction is expected to take place in Tripale, Krusti, or Niška Banja. However, I think Krusti is the most suitable place. The plant will have a power generation capacity of 500 megawatts. President Ilham Aliyev has promised me that he would personally deal with this issue. You may not believe it, but in two years they managed to create a total power generation capacity of 1,890 megawatts.
The people of Azerbaijan may not know this, these capacities were created in the shortest possible time. Azerbaijani companies will exercise control here. Serbian companies will join the work. Both sides will work with 50 percent. A 500-megawatt gas-fired power plant will be built. This will be a good example. In the future, we should build more gas-fired power plants. Small modular reactors will be installed. There will be data centers and other issues will be resolved. I have started discussions with the Americans, and it would be good if they, starting from the port of Bar in Montenegro, laid oil and gas pipelines, built data centers, carried out these works from Prijepolje through the Zlatibor mountains to Belgrade. Data centers should be created. If we do not use the capabilities of artificial intelligence, we will lag behind as a country. Elon Musk says that in two months everything will change dramatically. It is just that people do not see and do not know this yet. Therefore, the pace of the work should be accelerated, and we are grateful to our Azerbaijani friends for their support.
We have taken up a lot of your time. We have also discussed military and technical cooperation. Cooperation is going well. Consultations are held at the level of our foreign ministries. Agreements and constant support are evident. Even in the most difficult issues, Serbia has been on Azerbaijan's side, and they have supported us as well. This will continue to be the case in the future. We have resolved very difficult issues. We fully believe in President Ilham Aliyev's words. I think that he also treats our country with the same sincere sentiments. We will continue this relationship as it is. Today and tomorrow, there will be an opportunity for additional discussions. Tomorrow, we are expected to have a working breakfast, and I am very pleased that we were able to spend so much time with my friend and a friend of Serbia, President Ilham Aliyev. You see, I am not always satisfied with our flexibility. We must work with more enthusiasm and speed up everything. We have been able to do more work than before and have achieved good results. I want to congratulate every citizen of Serbia on the occasion of Statehood Day. Today Serbia celebrates one of the most important holidays on its calendar. This is a great holiday for us. I am grateful for your congratulations.
Dear Mr. President, thank you very much for honoring us with this visit. I do believe that through our joint work we will achieve the best results for the interests of the peoples of Azerbaijan and Serbia. Thank you very much. Long live the Serbian-Azerbaijani friendship!
Dear Mr. President, I am grateful to you, welcome to your home.
Then, the President of Azerbaijan made the statement.
- Dear Mr. President, my dear friend,
Dear ladies and gentlemen,
Mr. President, first of all, I would like to express my gratitude to you for the invitation and hospitality. It is your national holiday today, Statehood Day, and yet, you are welcoming the Azerbaijani delegation. We view this as a manifestation of the high level of our relations. Serbia and Azerbaijan are two friendly countries that always stand by each other.
Taking this opportunity, I would like to congratulate you and all the friendly people of Serbia on the occasion of Statehood Day. It is not by chance that this holiday is called as such. I am well aware that the Serbian people have always made great efforts and sacrifices to protect and strengthen their state sovereignty. My dear friend, as the President of Serbia, you have always put statehood and state interests above all else. That is why Serbia is developing successfully under your leadership, and your country has gained tremendous respect internationally. At the same time, major reforms have been carried out in the economic and social spheres. As a result, Serbia, a country without natural resources, has been developing economically with great success, relying on its own strength and without receiving assistance from anywhere. In present-day circumstances, especially for a country located in Europe, this should be viewed as a significant factor. I would like to note the very high leadership qualities of President Vučić. As you may know, our contacts have been ongoing for many years. We know each other well, we have sincere conversations, and friendly relations. I know how much President Vučić is committed to the Serbian people, state, and public interests, and it is precisely these factors that underpin the success of any country. Of course, as friends of Serbia, we highly appreciate this and are happy about it.
My dear friend has touched upon the issues we discussed, so I do not want to repeat them. Indeed, many issues were discussed at the first meeting of the Serbia-Azerbaijan Strategic Council today. Before that, we reviewed a wide range of issues in our one-on-one meeting. We also have clear plans for the future, which consist of further strengthening our relations in the political, economic, and energy sectors, continuing to support each other's territorial integrity and sovereignty on international platforms and within international organizations, implementing joint investment projects, taking advantage of newly created opportunities in the energy and transport sectors, and creating a very strong synergy by looking further ahead.
President Vučić has already touched upon the future of the power plant to be built jointly. As the President has said, we have decided to keep this issue under the presidents’ oversight. The process of creating this power plant is based on the investment opportunities that exist in Serbia. Because if the investment climate were not positive, Serbia would not be so attractive to foreign investors. It is precisely as a result of the reforms that many countries, including Azerbaijan, are ready to invest substantially in Serbia.
The construction and reconstruction of power plants, as well as their rehabilitation, pave the way for the future development of any country. In particular, countries without natural resources often fall into dependence. Therefore, the presence of domestic energy and generation capacities ensures the energy security of each country, and I would like to note the special role of President Vučić in the implementation of this project.
In general, our relations in the energy sector are now developing in a diversified manner. Some time ago, we started exporting natural gas to Serbia, and today we decided to increase the volume of our exports. Now Serbia will also convert the gas to be exported into electricity, thereby acquiring clean electricity. This will create opportunities for both the Serbian market and for future exports. Today, Azerbaijan's export potential in the energy sector is 2 gigawatts. This figure will only increase because we are now engaged in the construction of many renewable energy plants and are ready to cooperate with Serbia in this area.
We will generate an additional 8 gigawatts of energy capacity by 2032, and a large part of it will be exported. To achieve this, we need new and larger transmission capacities because our main export destination is Europe.
As for other issues, let me repeat, my friend has already spoken about them. I do not want to take up too much of your time. I believe that the results of my official visit will not be long in coming. We will meet again in the near future. I have invited President Vučić and members of the Serbian delegation to Azerbaijan. I am sure that we will meet several times this year – both in Azerbaijan and, perhaps, again in Serbia. Both I and, I am sure, the rest of the Azerbaijani delegation feel absolutely at home here. I have been to Serbia many times and have witnessed first hand the development taking place in Serbia under the leadership of President Vučić. Therefore, I would like to once again sincerely congratulate our Serbian friends and join President Vučić in his slogan: Long live Serbia! Long live Azerbaijan! Long live Serbian-Azerbaijani friendship!